Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (38/19),

czyli przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

政治上有什么新鲜事 Co nowego w polityce?          

180 do 15 to stosunek liczbowy państw, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Chinami wobec tych, które przedkładają nad nie relacje z Republiką Chińską, czyli Tajwanem (uznawanym przez Pekin za niezbywalną, integralną część Chińskiej Republiki Ludowej, czasowo oderwaną „zbuntowana prowincję”, coraz częściej w przestrzeni publicznej nazywaną – wbrew realnej sytuacji – specjalnym regionem administracyjnym na wzór Hong Kongu, czy Makao). Chińska Republika Ludowa uznaje utrzymywanie relacji dyplomatycznych przez państwa trzecie z Tajwanem, traktowanie „zbuntowanej prowincji” jako suwerenne państwo za jednoznaczną deklarację braku woli współpracy dyplomatycznej z Pekinem. W ostatnim tygodniu dwa państwa Oceanii (Pacyfik), czyli Wyspy Salomona oraz Kiribati zerwały relacje z Tajwanem, aby nawiązać je z Chińską Republiką Ludową. Bieżący rok jest wyjątkowo jest niepomyślny dla dyplomacji tajwańskiej. Swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne w Tajpej zamknęły w tym roku Burkina Faso, Republika Dominikany, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Panama i Salwador. Zwraca uwagę geografia tego zjawiska. Tajwan porzucają na rzecz ChRL państwa położone na wyspach Pacyfiku oraz państwa Ameryki Łacińskiej, gdzie do niedawna wiele decyzji o charakterze dyplomatycznym znajdowało swoje źródło w polityce zagranicznej USA realizowanej w tych regionach. Wydaje się, ze chiński model oparty o siłę pieniądza, inwestycje infrastrukturalne, pomoc o charakterze ekonomicznym, a nie militarnym, ma większą wartość dla państw borykających się głównie z problemami o charakterze ekonomiczno-społecznym. Chiny prostymi środkami, pieniędzmi inwestowanymi lepiej niż „obecność wojskowa” zwiększają systematycznie swoje wpływy w krajach, które przez dekady były dominium amerykańskim. Skuteczność godna podziwu.

Prezydent Trump – co było do przewidzenia – po raz kolejny zmienił zdanie co do oceny stanu relacji Waszyngton – Pekin oraz negocjacji dotyczących sporu handlowego pomiędzy USA, a ChRL. Dwa tygodnie temu informował, że porozumienie jest tuż-tuż. W minionym tygodniu, po wykonaniu przez obie strony pojednawczych gestów (pisaliśmy o tym w poprzednim Tygodniu za Wielkim Murem), a w czasie, kiedy w Waszyngtonie toczyły się rozmowy zespołów roboczych, przygotowujących zasadnicze negocjacje na wysokim szczeblu zaplanowane na połowę października, Trump stwierdził w piątek 20 września, że nie jest zainteresowanym przejściowym porozumieniem, o którym mówił wcześniej, a wypracowanie pełnego porozumienia wymaga większego czasu. Oznajmił, iż wprawdzie Chiny zgodnie ze swoją zapowiedzią uruchomiły import amerykańskich produktów rolnych w dużej ilości, jednakże to według niego zdecydowanie za mało.

Foto: UNGA

To nie wystarczy, by usatysfakcjonować stronę amerykańską. Członkowie chińskiej delegacji planowali odwiedziny kilku farm w Montanie i Nebrasce, ale w zaistniałej sytuacji zrezygnowano z tego punktu programu. Chińscy negocjatorzy opuścili Stany Zjednoczone wcześniej niż pierwotnie zakładano. Strona chińska musi mieć stalowe nerwy i anielską cierpliwość.

经济  Gospodarka

A stalowe nerwy i anielska cierpliwość są szczególnie potrzebne, kiedy i Państwie Środka dominują mało optymistyczne informacje. Sam premier 李克强 Li KeQiang oficjalnie (w wywiadzie do rosyjskich mediów) stwierdził, że w bieżącym roku Chinom będzie bardzo trudno utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie 6 %. A to głównie za sprawą globalnego spowolnienia ekonomicznego, wzrostu protekcjonizmu (oczywiście chodzi o działania amerykańskie) oraz unilateralizmu forsowanego przez niektórych graczy na arenie międzynarodowej. Pomimo turbulencji – poinformował jednocześnie premier – w pierwszej połowie 2019 roku gospodarka chińska rozwijała się w tempie 6.3%. Dzięki jej stabilnej sytuacji i solidnym podstawom wzrost PKB w tym roku wciąż ma szansę osiągnąć poziom 6.0 – 6.5%.   

Słowa premiera powinny potwierdzać dane za sierpień br. przedstawione przez国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki. Świadczą one jednak jednoznacznie, że gospodarka chińska spowalnia. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 4.4% w ujęciu rocznym, czyli najwolniej od 2002 r. W lipcu wzrost ten wynosił jeszcze 4.8%. Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 7.5%, czyli w stopniu zbliżonym do danych lipcowych. Więcej optymizmu wlewają w serca dane za pierwsze osiem miesięcy roku. W tym okresie sprzedaż detaliczna wzrosła o 8.2% i również utrzymuje się na stałym poziomie (średnia styczeń-lipiec 8.1%). Nie zawodzą nieruchomości. Tu inwestycje w okresie od stycznia do sierpnia wzrosły o 10.5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Dwa kroki do przodu, trzy do tyłu. Albo odwrotnie.

Biuro Statystki podało informacje dotyczące cen mieszkań w 70 największych miastach Chin w sierpniu br. Tutaj dane wskazują na spadek tempa wzrostu ich cen. Średnia cena za nowe mieszkania w sierpniu w tych 70 miastach wzrosła o 8.8% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, gdy w lipcu było to 9.7%. To najniższe tempo wzrostu od października 2018. Ale jest to jednocześnie 52 miesiąc z rzędu wzrostu cen mieszkań w Chinach. W 55 spośród 70 analizowanych miast ceny najszybciej rosły w南宁 Nanning (stolica 广西壮族自治区 Guangxi Zhuang Autonomous Region, płd. Chiny) o 2.3% miesiąc do miesiąca. Ceny rosną też tradycyjnie w czterech najatrakcyjniejszych chińskich miastach, czyli: 北京Pekinie, 上海Szanghaju, 广州Guangzhou i 深圳 Shenzhen. Ocenia się, że w 2019 roku ceny nowych mieszkań w skali całego kraju wzrosną średnio o 6% (dla porównania w 2018 roku wzrosły o 9.7%). Nieruchomości stanowią jeden z niewielu jasnych punktów w sytuacji ekonomicznej Państwa Środka. Trzymają się mocno. Są jedną z nielicznych opcji inwestowania przez osoby prywatne w Chinach. I stawać się będą tym atrakcyjniejsze, im więcej przeszkód napotykać będzie chińska gospodarka.

„Chińskie zupki” błyskawiczne wracają do łask konsumentów po 5 latach spadku obrotów notowanych przez ich producentów. W pierwszej połowie br. sprzedano… 40 mld opakowań zup instant, co stanowi wzrost o 7.5% w porównaniu z rokiem 2018. W całym roku 2018 sprzedano ogółem 103.6 mld sztuk „zupek chińskich” czego niemal połowę w Chinach. Zupki, de facto wynalazek Japończyka Momofuku Ando, twórcy m.in. brandu „Noodle Cup”, stały się popularne w Chinach w połowie lat 90. XX wieku. W okresie 2000-2011 nastąpił gwałtowny wzrost ich sprzedaży, zaś w latach 2012-2017 odnotowano znaczący, postępujący spadek ich konsumpcji. A jako, że fortuna kołem się toczy, od roku 2018 producentom „instant noodles” w Chinach słońce świeci jaśniej. Sprzedaż rośnie.

Foto: csm

Dwaj główni producenci „chińskich zupek” w ChRL, czyli 康师傅控股有限公司Master Kong Co. i 新疆统一企业食品有限公司Uni-President Food Co., Ltd. wzięli w posiadanie blisko 80% tego rynku. Ożywienie w tej niszy z pewnością przyniesie im niebawem ostrą konkurencję wśród młodych firm zręcznie korzystających z nowoczesnych narzędzi marketingowych. Jedni analitycy upatrują przyczynę wzrostu sprzedaży w pojawieniu się nowej generacji konsumentów, młodych ludzi, którzy teraz dopiero „odkrywają” zupy ekspresowe. Inni we wzroście konsumpcji tych bardzo tanich posiłków (w cenie od ok. 0.8 do 3.20PLN) widzą efekt słabnącej gospodarki i pogarszania się kondycji finansowej gospodarstw domowych. W obu teoriach z pewnością jest ziarenko ryżu. Przepraszam – prawdy.

Tymczasem IKEA planuje otwarcie kolejnego swojego salonu w Chinach. Nowy sklep szwedzkiego koncernu powstaje w 云南省Kunming (stolicy prowincji昆明市Yunnan, płd.- zach. Chiny), a zostanie otwarty dla klientów pod koniec 2020 roku. Za kwotę ok. 1 mld RMB (ok.560 mln PLN) firma zbuduje w Kunming trzypiętrowy budynek o powierzchni 120,000 m2. IKEA pierwszy swój sklep otworzyła w 1998 roku w 上海Szanghaju. Pod koniec 2020 roku firma będzie miała w Chinach 35 sklepów w 22 miastach. Szefem IKEI w Chinach jest Polka. Polak jest również dyrektorem regionalnym IKEA na zachodnie Chiny. Polscy rządzą. W zagranicznej sieci.

W 上海Szanghaju swoje biura ma ponad 700 międzynarodowych, globalnych korporacji, w tym 106  z tych biur to siedziby central na rejon Azji i Pacyfiku. Pod koniec sierpnia w metropolii działało 451 zagranicznych ośrodków badawczo-rozwojowych. Inwestycje zagraniczne w Szanghaju w sektorze usług przemysłowych, w pierwszych 8 miesiącach br. wyniosły 11.57 mld USD (ok. 46 mld PLN), a w dziedzinie produkcyjnej 1.5 mld USD (ok.6 mld PLN). Atrakcyjność inwestycyjna tego miasta nie maleje.

Jedna z największych rosyjskich firm transportowych TransContainer uruchomiła nowe połączenie kolejowe z Chin do Europy: z 烟台Yantai (port,山东 prowincja Shandong, wsch. Chiny) do Kaliningradu. A stamtąd do Skandynawii, Niemiec, Holandii itd. Cztery lata temu Polska była liderem w transporcie kolejowym na trasie z Chin do Europy. Podówczas droga kolejowa z Chin, z przyczyn oczywistych wiodła przez Rosję. Do Polski, a przez Polskę do całej Europy. Dziś widać, że droga z Chin do Europy niekoniecznie musi wieść przez Polskę. Może przez Kaliningrad.

技术和科学  Technologie i Nauka    

华为Huawei na niedawnych targach w Monachium zaprezentował najnowsze modele smartfonów z rodziny Mate 30. Zwracają uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze Mate 30 to modele dostoswane do pracy w systemie 5G.  Po drugie te aparaty – w wersjach na rynki europejskie – nie mają fabrycznie zainstalowanych aplikacji Googla (np. Whatsapp, YouTube oczy Google Map). Za to Chińczycy oferują do wyboru ponad 45,000 aplikacji ze swojej galerii Huawei App.

Foto: Huawei

Huawei Mate 30 są wyposażone w nowy procesor Kirin 990. Posiadają obudowy o podwyższonym standardzie szczelności. Opcjonalnie obudowa aparatu może być pokryta teflonem, który oprócz przyjemnego dotyku nadaje urządzeniu znacznie większą odporność na mechaniczne uszkodzenie i stłuczenie. Oczywiście każdy Mate 30 posiada opcję szybkiego ładowania, zaawansowany technologicznie aparat fotograficzny, czytnik linii papilarnych i wszystko, czego użytkownik smartfona mógłby sobie (sensownie) zażyczyć. Nowe telefony Huawei mogą śmiało konkurować z iPhonem11. Huawei Mate v30 w zależności od konfiguracji kosztuje od 799 EUR (ok. 3,500 PLN) do 2095 EUR (ok. 9,162 PLN). W czasie monachijskiej prezentacji przedstawiono też smartwatch Huawei Watch GT 2. W dwóch rozmiarach wyświetlacza (42 i 46 mm) o rozdzielczości 454×454 pikseli, z procesorem Kirin A1. Zegarek ma wbudowany odtwarzacz plików muzycznych i obsługuje połączenia głosowe. Rozpoznaje 15 aktywności sportowych, jest wodoszczelny do głębokości 50 m pod wodą. Jedno ładowanie baterii wystarcza na 2 tygodnie pracy zegarka. Cena od 229 EUR (ok. 1,308 PLN). Zwieńczeniem prezentacji w Monachium była premiera telewizora Huawei Vision, z dziesięcioma wbudowanymi głośnikami, odświeżaniem obrazu z częstotliwością 120 Hz i rozdzielczością 4K. Pracę telewizora kontroluje system Harmony OS, system Huawei zastępujący Androida dotychczas kupowanego od Google. Telewizor wyposażony jest w pilota z dotykowym ekranem oraz hub internetowy. Huawei Vision oferowane są w rozmiarach ekranu 55, 67 i 75 cali. I to wszystko Made in China.

W dniach 16. – 22.09. w Chinach obowiązywał tydzień bezpieczeństwa Internetu. Z tej okazji国家计算机病毒应急处理中心National Computer Virus Emergency Response Center opublikowało raport dotyczący bezpieczeństwa danych osobistych w chińskiej sieci. Autorzy raportu wskazują na nagminne przypadki naruszania bezpieczeństwa danych osobowych, nielegalnego ich gromadzenia, a także niekontrolowanego wycieku tych danych do sieci. Jednocześnie 51% osób ankietowanych przez 公安部网络安全局 Network Security Bureau, Ministry of Public Security czuje się bezpiecznie w sieci. Dla 37% użytkowników Internetu istotnym jest zachowanie prywatności, która – ich zdaniem – jest nieustannie naruszana. Ponad polowa osób pracujących w branży internetowej uważa, że aplikacje mobilne zbierają więcej danych niż wymaga tego konkretna sytuacja (w tym numery dowód osobistych, czy kopie dokumentów, tekstów przesyłanych informacji, etc.).

腾讯 Tencent do swojej aplikacji społecznościowej 微信WeChat (uznawanej w Polsce wciąż za „ten komunikator”) dołącza nową funkcjonalność o nazwie 分付 FenFu. To smartfonowy odpowiednik… katy kredytowej. Dla osób posiadających zweryfikowaną zdolność kredytowa nowa funkcja dostępna będzie od października br. Użytkownicy FenFu uzyskają możliwość dokonywania zakupów w ramach nieoprocentowanego kredytu jednomiesięcznego, mikrokredytu, lub długoterminowej usługi finansowej (linii kredytowej). Tencent nie jest pionierem w zakresie tego typu serwisu. Konkurencja już wcześniej zaoferowała podobne rozwiązania: należąca do 花呗 Ant Financial (grupa Alibaba) kusi kredytami poprzez Huabei, a 京东拜泰奥JD.com udziela pożyczek na zakupy poprzez Baitiao. Konsumpcja rośnie, zainteresowanie pożyczkami również. A konsumentów ci w Chinach sporo. Biznes się kręci.

Biznes się kręci i nie znosi zastoju. 阿里巴巴集团  Alibaba wraz z amerykańską siecią kawiarni Starbucks testują nowy model biznesowy: zamawianie kawy i innych produktów Starbucksa poprzez inteligentny głośnik (smart speaker). Aby skorzystać z nowej usługi wystarczy kupić taki głośnik za ok. 170 RMB (ok. 95 PLN) poprzez należącą do Alibaby platformę 天猫 T-mall, by wkrótce potem zamówić np. espresso za jedyne 27 RMB (ok. 15 PLN), niczego nie dotykając, nie pisząc, nie klikając, a wyłącznie wydając komendy głosowe. Płatność za złożone zamówienie dokonana zostaje poprzez aplikację 支付宝 Alipay (własność grupy Alibaba). Czas oczekiwania maksymalnie do 30 minut. Gorącą kawę (jak i kanapki, ciastko, etc.) do drzwi dostarcza nam kurier firmy饿了么公司 ele.me należącej do …. grupy Alibaba. Starbucks sprzedaje raz, Alibaba trzy razy.

Co ciekawe, w przypadku „tradycyjnego” zakupu internetowego (za pośrednictwem komputera, czy urządzenia mobilnego), strona Starbucks dla zamknięcia transakcji przekieruje nas na stronę… T-mall.

Przykładowy link https://www.starbucks.com.cn/en/menu/beverages/espresso/caffe-americano/

Wygląda na to, że jak w tym dowcipie o Jasiu, Alibaba, jak Pan Bóg, jest wszędzie. Nawet u Kowalskich w piwnicy. Chińskich Kowalskich, rzecz jasna.

人民日报 Ren Min Ri Bao (Dziennik Ludowy), organ Komunistycznej Partii Chin (KPCh), ogłosił uroczyście założenie人民日报智慧媒体研究院 Instytutu Badania Mediów Inteligentnych Dziennika Ludowego. Wśród założycieli Instytutu znajdziemy wszystkich liczących się w chińskim Intrenecie: 百度 Baidu, 阿里巴巴Alibabę, 腾讯Tencent, 京东JD.com, 字节舞动 ByteDance,  拼多多PinDuoDuo,  美团网 拼多多 Meituan DianPing, 第四范式 4paradigm, 小米 Xiaomi. Są też 中国电信 China Telecom, 中国移动   China Mobile i   中国联通 China Unicom. Oczywiście nie mogło zabraknąć naukowców z czołowych uniwersytetów – 北京大学 Peking University、清华大学Tsinghua 、中国人民大学Ludowego Uniwersytetu Chin、复旦大学Fudan、中国传媒大学 Uniwersytetu Mediów Chin. To zacne grono ma pracować nad nowymi aplikacjami społecznościowymi wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Aplikacje z kolei służyć mają przekazywaniu treści partyjnych i rządowych jak największej liczbie odbiorców. Ogłoszenie powstania Instytutu stało się okazją do zaprezentowania nowego serwisu publikującego krótkie filmy video. Serwis ten nosi nazwę „人民日报+”, czyli „Dziennik Ludowy plus”. Treści publikowane w tym serwisie mają trafiać w najnowocześniejszych różnorodnych formach nie tylko pod strzechy, ale przede wszystkim do serc i umysłów.

银行, 金融, 股票交易所  Banki > Finanse > Giełdy

W ślad za agencją ratingową Fitch poszła agencja Moody's obniżając ocenę wiarygodności finansowej 香港Hong Kongu ze stabilnej na negatywną. Na początku miesiąca Fitch obniżyła swoją ocenę z AA+ na AA. Obie decyzje zostały oprotestowane przez rząd Hong Kongu. Władze tego regionu autonomicznego twierdzą, że system bankowy Hong Kongu funkcjonuje normlanie, system wymiany walut działa bez problemów, banki posiadają odpowiednie kapitały, natomiast rząd regionu posiada duże rezerwy finansowe w tym walut zagranicznych. Środki te znacznie przewyższają niewielkie zadłużenie. Moody’s z kolei uzasadnia swoją ocenę przede wszystkim stopniem spowolnienia hongkońskiej gospodarki (wzrost PKB w 2019 przewidywany na poziomie między 0%, a 1%, gdy w 2018r. przekroczył 3%), jak również rosnącą presją zewnętrzną na lokalny system finansowy. A prawda, jak to ona, zapewne leży gdzieś tam pośrodku.

Według corocznego raportu Global Financial Centers Index 上海Szanghaj już po raz trzeci z rzędu znalazł się w pierwszej piątce największych centrów finansowych świata. Pierwsza piątka globalnych centrów finansowych to Nowy Jork, Londyn, Hong Kong, Singapur i Szanghaj. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa chińskie miasta: 北京 Pekin (7) i 深圳Shenzhen (9). Jak widać zatem środek ciężkości światowych finansów również przesuwa się w stronę Chin. To z pewnością nie uchodzi uwadze innych globalnych graczy.

Giełdy

To był dziwny tydzień na giełdach. I jakby powrót do chińskiej normalności. W poniedziałek lekkie wzrosty. W środku tygodnia spadki, ale w piątek przed weekendem znów wzrosty. Ale zbyt słabe by zakończyć tydzień na plusie. Wprawdzie 中国人民银行Centralny Bank Ludowy Chin po raz drugi z rzędu obniżył stopę dla kredytów jednorocznych do 4.20% (w sierpniu obniżył do 4.25%, dla pięcioletnich bez zmian 4.85%), to jednak niejednoznaczne dane ekonomiczne nie pozwalają na większe odbicia indeksów. Największe straty w 38 tygodniu poniosła giełda w Hong Kongu. Indeks Hang Seng aż -3.35%. Niepewna sytuacja wewnętrzna przekłada się na niepewność inwestorów. Niepewności coraz więcej. Nie tylko w Hong Kongu.

                                                                                                    Piątek (20.09.)    Tydzień (16-20.09.)

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                       3,006.45  +0.24%     -0.82%

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                      2,963.43  +0.22%     -1.20%

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                 8,655.88  +0.25%     -1.26%

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                       3,935.65  +0.29%     -0.92%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                   4,779.72 +0.19%     -0.29%

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                5,204.48  +0.25%     -0.73%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm).

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                            9,881.25  +0.29%     -0.39%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                     1,705.05  -0.03%     – 0.32%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                        1,675.35  +0.16%    – 0.35%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                 5,553.35  +0.44%    – 0.07%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI                   6,253.91  +0.44%   +0.25%

中小板创新指数Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

HongKong Hang Seng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                    26,435.670  -0.13%    -3.35%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

Hang Seng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                           3,571.07  -0.03%    -2.76%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

Hang Seng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).               10,375.649  -0.09%    -2.92%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.    4,255.950-0.18%    -1.30%

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index– TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.     10,929.69   +0.32%    +0.94%                

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (20.09.2019

 

100英镑GBP = 886.92人民币 RMB              ▲ 

100欧元EUR = 782.36 人民币 RMB             

100美元US$ = 707.30人民币 RMB               

100 港HG$ = 90.32 人民币 RMB              

100 澳门元MOP$ = 88.08人民币 RMB         

100 新台币NT$ = 22.90 人民币 RMB           

100 波兰兹罗提 PLN = 178.06人民币 RMB    

100人民币 RMB = 55.95波兰兹罗提 PLN     

社会 Społeczeństwo

Whistle blowers? 国务院 Rada Państwa ChRL (chińska rada ministrów) pracuje nad ujednoliceniem (w skali kraju) przepisów, które zapewnią lepszą ochronę prawną osobom ujawniającym naruszenia regulacji i przepisów w sektorze produkcji i handlu żywnością, wytwarzania i obrotu farmaceutykami, w obszarze ochrony zdrowia, a także osobom obnażającym przypadki korupcji. W wyniku prac Rady Państwa ulegnie ujednoliceniu system wynagradzania osób zgłaszających nadużycia. To dzięki nim bowiem w ostatnim czasie ujawniono wiele nieprawidłowości. Osoby te spotykały się z szykanami ze strony firm i osób, które dokonywały naruszeń przepisów i przestępstw. Czas by poczuły, że mają oparcie w państwie.  

Według najnowszej edycji przewodnika Michelin Shanghai 2020 w mieście tym jest już 40 restauracji wyróżnionych co najmniej jedną gwiazdką Michelina. Trzeci raz z rzędu trzy gwiazdki otrzymała szanghajska restauracja Ultraviolet serwująca kuchnię… zachodnią.  Ale jak serwującą…

6 restauracji serwujących dania kuchni chińskiej uzyskało dwie gwiazdki. Jedno jest pewne. Cokolwiek Ci chodzi po głowie, cokolwiek chcesz przetrącić, w Szanghaju to znajdziesz. Bez względu na to ile masz w kieszeni, Szanghaj da Ci zjeść dobrze. Bardzo dobrze.

Wystarczyło 25 minut, aby sprzedać ponad 2 miliony kopii najnowszego singla “说好不哭”, czyli „Won't Cry”, piosenki niekwestionowanego króla chińskiego popu, czyli 周杰伦 Jay Chou (l. 40). Jay odnosi sukcesy nieustannie od 20 lat. W ciągu 2 godzin sprzedaży najnowszego singla zarobił, bagatela, 20 mln RMB (ok. 11.2 mln PLN). Warto dodać, że ściągnięcie tej piosenki kosztowało w Chinacch okrągłe 3 RMB (ok.1.7 PLN). Sukces. Wielkość rynku chińskiego to szansa zarówno dla artystów, jak i naukowców, jak i „zwykłych” przedsiębiorców. Skala. Wciąż obojętna większości polskich gazel biznesu.

A piosenka jak piosenka. Szału raczej nie ma. Przynajmniej u nas w redakcji. No, ale czasy kiedy byliśmy małymi dziewczynkami minęły bezpowrotnie.

Wielkie plany współpracy z chińskimi uczelniami ujawnia uniwersytet Cambridge. Pierwszym krokiem jest zacieśnienie współpracy z  北京大学Peking University. Uczelnie podpisały w tym celu umowę dotyczącą założenia wyższej szkoły biznesu na południu Chin. Wszystko wskazuje na to, że uczelnia ta powstanie w Shenzhen. Peking University utworzył już tu szkołę biznesu we współpracy z Hong Kong Shanghai Bank Corporation. Równocześnie Cambridge University przy pomocy rządu miasta 南京 Nanjing (stolica prowincji江苏Jiangsu – wsch. Chiny) zamierza uruchomić centrum technologii i innowacji剑桥大学南京科技创新中心The Cambridge University – Nanjing Center of Technology and Innovation.

农业  Rolnictwo   

蒙牛乳业(集团)股份有限公司China Mengniu Dairy Company Ltd (czołowy producent mleka i jego przetworów) za „jedyne” 982.98 mln USD (ok.3.9mld PLN) kupuje australijskiego producenta mleka w proszku dla dzieci – Bellamy. Udziałowcy Bellamy jednogłośnie przyjęli ofertę Mengniu. Trudno się dziwić takiej decyzji, gdy sprzedaż australijskiego mleka (produkowanego głównie na rynek chiński) spadla o 19% w wyniku wprowadzonych restrykcji importowych. Dzięki transakcji australijska firma pozyska znacznie łatwiejszy dostęp do chińskiego rynku. Sytuacja win-win. Pytanie kto będzie wygranym w ostatecznym rozrachunku. My mamy swojego faworyta.

Międzynarodowy zespól archeologów (m.in. z Japonii, Niemiec i Wielkiej Brytanii) na bazie swoich odkryć w 嘉湖Jiahu (prowincja 河南Henan, środkowe Chiny) wykazał, że w tamtejszej okolicy hodowla karpia była powszechną praktyką już 8,000 lat temu. I jak tu nie wierzyć, że prawie wszystko wzięło swój początek w Chinach. Tony Soprano wprawdzie uważał, że makaronu nie mogli wynaleźć ludzie jedzący patykami, ale w przypadku hodowli karpi argumentów na „nie” jakby mniej.

在事件的边缘Na marginesie zdarzeń

Netflix zaprezentował film dokumentalny pod tytułem „Amerykańska Fabryka”. To film o fabryce szyb samochodowych w Dayton, Ohio, którą za ok. 450 mln USD (ok.1.8 mld PLN) kupił największy chiński producent szyb samochodowych, spółka 福耀玻璃工业集团股份有限公司 Fuyao Glass Industry Group Co., Ltd., notowana na giełdach w Hong Kongu i Szanghaju. Część filmu „Amerykańska Fabryka” przedstawia rozmowę z założycielem i prezesem Fuyao Glass -曹德旺Cao Dewangiem (73 lata). Prezes wypowiada tu kontrowersyjne tezy, które wzbudziły liczne komentarze w chińskich mediach społecznościowych, a także w lokalnej prasie amerykańskiej. Cao uważa bowiem, że jeśli zabezpieczenia socjalne pracowników są ważne, to związki zawodowe są zupełnie zbyteczne. Działają one na szkodę fabryki utrudniając realizację zadań produkcyjnych. Nie ma szans na poprawę efektywności zakładu, w którym działają związki zawodowe. A wiadomo przecież, że każda fabryka może się bez nich obejść i znakomicie funkcjonować. Jaki z tego płynie wniosek? Taki mianowicie, że lepiej, by związków zawodowych w fabrykach nie było. W fabryce Dayton zatrudnionych jest 2,200 pracowników amerykańskich oraz 200 chińskich. Prezes Cao twierdzi, że zasady zabezpieczania socjalnego dla pracowników praktykowane wewnątrz grupy Fuyao zapewniają stabilizację firmy, a pracownikom dają pewność i spokój wewnętrzy. Kiedy do gry wchodzą związki zawodowe, decyzje, które winny być podejmowane jednoosobowo, muszą być podejmowane kolektywnie, po ich uzgodnieniu z wieloma osobami i grupami. Efekt – zamieszanie w umysłach pracowników. Co jest gorsze od strat finansowych. Związki zawodowe stają w obronie tych, którzy źle pracują. Są główną przeszkodą w rozwoju biznesu chińskiego w Ameryce oraz Europie. Cao nie szczędzi gorzkich amerykańskim pracownikom, którzy nie chcą pracować w nadgodzinach, w soboty, niedziele i inne dni wolne. Nie są gotowi pracować po 12 godzin dziennie i przez 6 dni w tygodniu. A to przecież powszechna praktyka w Chinach.

„Amerykańska Fabryka” to obraz konfliktu różnych kultur pracy i systemów zrządzania. Ten ponad 110 minutowy dokument nie jest dostępny oficjalnie w Chinach. Ale jego fragmenty i szczegółowy opis pojawiły się w 微博Weibo i w innych mediach społecznościowych. Rzecz godna uwagi.

梁老爷 洞察力 Liang Lao Ye – spostrzeżenia  

Jak to dobrze być chińskim deweloperem. Wystarczy kapitał zakładowy (deklarowany), a potem to już się samo kręci. Powiedzmy, że deweloper zdobywa w wyniku przetargu publicznego działkę budowlaną. Płaci za nią pieniędzmi, które uzyskuje w formie kredytu z banku. Zabezpieczeniem jest działka. Na rozpoczęcie budowy ma co najmniej 2 lata. Bo czasem na kupionej działce stoi już dom, w którym mieszkają sobie ludzie. Ale to nie stanowi problemu. Lokatorzy zostają eksmitowani. Jeśli nie mają gdzie się podziać, coś im się tam wynajmie. Po taniości, na przedmieściach. Oczywiście, wysiedlonym należą się odszkodowania. Ale deweloper ma na ich uregulowanie 3 lata. W tym czasie, przy sprawnej organizacji inwestycji, oczywiście finansowanej kredytami bankowymi, powstanie nowy budynek, a wszystkie znajdujące się w nim lokale zostaną sprzedane. Po cenach rynkowych, które przez te 3 lata pójdą w górę o kilkadziesiąt procent. Proste? Proste.

                                                      

Hasło z życia wzięte.

我就喜欢你看不惯我,却又不得不和我一起建设中国特色社会主义的样子.

Nie rozumiesz mnie, co mi się nawet podoba, ale nie masz wyjścia i musisz ze mną współpracować, by budować socjalizm z chińskim charakterem.

                                                                                                                                                                                 

教授梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych  上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com               

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Chiny24.com -Tertium non datur (nie ma trzeciej opcji)

          

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button