Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (39/19),

czyli przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

政治上有什么新鲜事  Co nowego w polityce?         

Przygotowania do obchodów 70 rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) zdominowały 39 tydzień 2019 roku. Kto żyw wychodził z jakąś intrygującą i doniosłą inicjatywą. W końcu to okoliczność niebagatelna. Rocznica okrągła, obchodzona w bardzo ważnym momencie historii państwa. Nie tej przeszłej. Tej przyszłej. Jednym z najciekawszych wydarzeń, które zwróciło moją szczególną uwagę było otwarcie wystawy osiągnięć 70 lecia ChRL. Wystawę w北京展览中心 Centrum Targowym w Pekinie otworzył sam prezydent习近平 Xi JinPing wraz z pozostałymi członkami Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), co w sposób istotny podkreśliło jej wagę.

Foto: Xinhua

Przemówienie inaugurujące wystawę wygłosił przewodniczący Xi. Było ono retransmitowane przez wszystkie chińskie media. Prezydent ChRL wezwał w nim wszystkich obywateli, wszystkie siły narodu chińskiego „do nieustających wysiłków w celu zapewnienia wielkiego zwycięstwa socjalizmu z chińskimi charakterem dla nowej epoki”. Podkreślił, że osiągnięcia prezentowane na wystawie są rezultatem przewodnictwa KPCh w pokonywaniu kolejnych trudności, w łamaniu kolejnych barier, w zdobywaniu kolejnych szczytów, tworzeniu kolejnych cudów. Wszelkie historyczne zmiany i sukcesy, które dokonały się na przestrzeni tych siedmiu dekad w Chinach, zaszły dzięki kierującej roli KPCh, zatem oczywistym jest, że tylko socjalizm jest gwarantem integralności Chin, że tylko socjalistyczna droga prowadzi do dostatniego społeczeństwa i silnego państwa. Pomijając specyficzny język przemówień partyjnych – trudno dyskutować z faktami.

Wystawy, akademie na cześć, udekorowane ulice, ale i T-shirty, kubeczki i inne gadżety (z napisami z okresu 毛Mao, lub hasłem „70 lecie osiągnięć”). Całe Chiny żyją zbliżającą się rocznicą i obchodami. Najważniejszym elementem obchodów w skali państwa jest wielka parada wojskowa, która 1 października odbędzie się na głównej alei 长安街 ChangAn, prowadzącej przez plac 天安门壁炉 TianAnMen w  北京Pekinie. W paradzie weźmie udział ponad 100,000 osób w 36 formacjach, które przedstawią historyczny proces powstawania Chińskiej Republiki Ludowej i jej osiągnięcia na przestrzeni 70 lat istnienia. Parada ma podkreślać pełne zaufanie i wiarę społeczeństwa w przewodnictwo partii oraz nią samą. Wg. organizatorów w czasie parady m.in. wypuszczonych będzie 70,000 gołębi oraz 70, 000 balonów. A to tylko drobny element większej całości.

Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć oświadczenia – 国务院台湾办公室Biura ds. Tajwanu Rady Państwa ChRL. Przecież 70 lat ChRL to zarazem 70 lat relacji z Tajwanem. W oświadczeniu czytamy, że bez przerwy trwają wysiłki rodaków po obu brzegach cieśniny na rzecz ścisłej współpracy. Świadczą o tym choćby obroty handlowe, które w 2018 roku osiągnęły wartość 226 mld USD (ok. 907.4 mld PLN). W całych Chinach pod koniec lipca br. zarejestrowanych było ponad 110,000 projektów inwestycyjnych firm z Tajwanu o ogólnej wartości 69 mld USD (ok. 277 mld PLN). Chiny są celem numer 1 inwestycji zagranicznych tajwańskiego biznesu. Biuro wskazało przy tym na „historyczną tendencję nieodwracalnego procesu” powrotu Tajwanu do chińskiej macierzy. Nikt i nic nie jest w stanie zatrzymać tego procesu, którego oczekiwany finał wymaga jednak czasu. 70 lat wystarczyło by do macierzy wrócił HongKong i Makao. Ile lat trzeba, by i Tajwan stał się na powrót bezdyskusyjnie integralną częścią Chin Ludowych? Tego nie wie nikt. Ale cierpliwość oraz ekonomia robią swoje.

经济商业市场 Ekonomia – Biznes – Rynek

Wykazywanie strat zdaje się być immanentną cecha chińskich start-upów. Po firmach, które promowały „bike sharing”, czyli wynajmowanie rowerów na minuty, najnowszym przykładem „przepalania” pieniędzy inwestorów staje się 上海蔚来汽车有限公司Nio Co., spółka produkująca samochody elektryczne. Firma nazywana „chińską Teslą” odnotowała kolejne straty.  W drugim kwartale br. zadeklarowano 3.3 mld RMB (ok. 1.86 mld PLN) na minusie. To o 25% więcej niż w pierwszym kwartale (2.6 mld RMB, czyli ok. 1.46 mld PLN strat). Skumulowane starty w ciągu 4 lat istnienia spółki wynoszą 22 mld RMB (ok. 12.4 mld PLN). Amerykańska Tesla Inc. na taki wynik pracował aż 8 lat. Co to znaczy chińskie tempo! Przy czym trzeba zaznaczyć, że Nio nie posiada własnych zakładów produkcyjnych, produkcję zleca 安徽江淮汽车集团有限公司Anhui JiangHuai Automobile Group Co.

Nie można nie odnotować otwarcia największego w Chinach i drugiego na świecie lotniska – 北京大兴国际机场 Beijing DaXing International Airport. Uroczystego otwarcia dokonał 25 września prezydent习近平Xi JinPing. Nowe lotnisko zlokalizowane jest na południu Pekinu, w dzielnicy大兴 DaXing, 46 km od centrum miasta, czyli placu 天安门广场TianAnMen, 55 km od 雄安新区XionGan New Area (nowej strefy rozwoju) i 67 km od „starego” lotniska 北京首都国际机场BeiJing Capital International Airport. Lotnisko DaXing ma 4 pasy startowe, 268 miejsc postojowych dla samolotów, terminal centralny o powierzchni 1.43 mln m2, posiada system sztucznej inteligencji dla odprawy pasażerów oraz system telekomunikacji 5G. Od roku 2021 będzie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, zaś od 2025 roku 72 mln pasażerów rocznie, natomiast po roku 2030 jego „moce” pozwolą obsłużyć 100 mln pasażerów przylatujących i wylatujących z Pekinu. Niebawem rozpocznie się przebudowa wysłużonego BeiJing Capital International Airport. Po jej zakończeniu stolica Chin stanie się największym w regionie centrum pasażerskich i towarowych przewozów lotniczych.

Foto: VCG

Budowa lotniska w DaXing trwała cztery lata i 10 miesięcy (od grudnia 2014 roku). Koszt całkowity inwestycji, wraz z otaczającą je infrastrukturą (drogi dojazdowe, autostrady, metro, szybka kolej) to 120 mld RMB (ok. 68 mld PLN), w tym samo lotnisko i terminal pochłonęły 80 mld RMB (ok. 45 mld PLN). Prezydent Xi otwierając lotnisko BeiJing DaXing uznał je za przykład przewagi technologicznej socjalistycznego systemu z chińskim charakterem. Wyraźnie liczy się ten charakter.

Wielka rocznica wymaga uświetnienia oddaniem do użytku wielkich projektów. Jednym z tych mega projektów jest zakończona właśnie budowa najdłuższego na świecie mostu drogowo-kolejowego 平潭海峡公路铁路大桥 PingTan Strait Road-Rail Bridge w prowincji 福建FuJian (płd. wsch. Chiny). Konstrukcja o długości 16.34 km łączy wyspę 平潭PingTan (piąta co do wielkości wyspa Chin) z prowincją FuJian. Wyspa PingTan jest położna nieopodal 台湾Tajwanu.

 

Źródło: YouTube

Głównym wykonawcą projektu jest 中铁大桥局集团有限公司China Railway Major Bridge Engineering Group Co., Ltd. By zbudować ten most zużyto 1.24 mln ton stali, wystarczających do zbudowania 190 wież Eiffela, i 2.97 mln m3 cementu, wystarczających do zbudowania 9 Burj Khalifa z Dubaju (najwyższy wieżowiec świata). Budowa mostu w Fujianie trwała niecałe 6 lat. Mega projekt wymaga mega tempa.

中国共产党中央委员会 Komitet Centralny KPCh wraz z  国务院 Radą Państwa przyjęli założenia do stworzenia nowoczesnego, kompleksowego systemu transportu do roku 2035. System ten składać ma się z sieci szybkich kolei, autostrad oraz sieci połączeń chińskiego lotnictwa cywilnego. Oba organy zalecają władzom chińskich miast, aby do roku 2035 rozwiązały problemy korków ulicznych i innych zakłóceń ruchu drogowego. Celem jest stworzenie takiego systemu transportu, aby wewnątrz każdego chińskiego miasta przemieszczanie się z krańca do krańca nie zabierało więcej niż godzinę. Między sąsiadującymi miastami czas podróży nie może przekroczyć dwóch godzin, a podróż między sąsiadującymi prowincjami ma zajmować nie więcej niż trzy godziny. W przypadku przesyłek kurierskich i pocztowych czas przesłania paczki pomiędzy dowolnymi punktami w granicach ChRL nie będzie mógł przekroczyć 24 godzin. Przesyłki wysyłane poza granice ChRL mają docierać do swoich adresatów w ciągu 3 dni. Bez względu na to w jakim zakątku świata mieszka adresat takiej przesyłki. Plany ambitne, ale czy możliwe do zrealizowania? Intrygujące są szczególnie te plany dotyczące przesyłek zagranicznych. Bardzo intrygujące.

Jak wiadomo Tesla przygotowuje się do uruchomienia produkcji w swojej giga fabryce w Szanghaju przed końcem bieżącego roku. Zakład potrzebuje wykfalifikowanych kadr. Spółka nie ukrywa, że chce zbudować najlepszy w skali kraju zespół chińskich inżynierów i techników. Tesla zamieściła na swojej stronie internetowej oferty pracy w ponad 200 kategoriach. I tu bardzo istotny szczegół: mówimy o poszukiwaniu pracowników o określonych umiejętnościach, kwalifikacjach, doświadczeniu spośród Chińczyków z Chin. Osoby te zostaną przeszkolone przez Teslę w zakresie technologii Tesli, uzyskają również wiedzę na temat systemu zarządzania Tesli.  A potem będzie bicie w dzwonu, że Chińczycy kopiują, lub wykradają zagraniczne technologie. Przecież to wszystko dostają na tacy. Dlaczego? Bo to się Tesli opłaca. A czemu się opłaca? No właśnie. Bo Chiny są jedynym rynkiem produkcyjnym i konsumenckim, który daje Tesli przyszłość. Ryzykowną, ale przyszłość. Czyżby Tesla nie widziała jej w swojej macierzy?

技术Technologie

We wrześniu błysnęła supernowa nowych modeli iPhone 11. Ale nie dominowała na firmamencie długo. Chwilę po premierze Apple swoje modele z serii Mate 30 przedstawił światu 华为 Huawei. A teraz nadszedł czas na 小米Xiaomi. Spółka zaprezentowała nowe modele smartfonów robiące nie mniejsze wrażenie niż Huawei Mate, czyli Xiaomi Mi Mix Alpha oraz Xiaomi Pro 9 5G. Mi Mix Alpha to niewątpliwie smartfon futurystyczny. Ekran tego modelu owija się dosłownie wokół obudowy urządzenia. W Surround Display jedyną „nieekranową wyspą” są przestrzenie, w których umieszczono 3 obiektywy aparatu fotograficznego.

Foto: XiaoMi – Mi Mix Alpha

Aparat fotograficzny w nowych modelach Xiaomi wyposażono w matrycę 108 Mpix, opracowaną we współpracy z Samsungiem. Aparatem tym można wykonywać zdjęcia o rozdzielczości do 12032 x 9024 pikseli. Aparat posiada też 8-krotny zoom cyfrowy. Jakość pracy urządzenia zapewnia procesor Snapdragon 855 Plus, 12 GB pamięci RAM oraz 512 GB pamięci na karcie SD. Bateria 4050 mAh. Modem 5G. Cena – zwala z nóg jak i osiągi – 19,999 RMB (ok. 11,258 PLN). Dla zainteresowanych: smartfon będzie dostępny w Chinach pod koniec grudnia.

Mi 9 Pro 5G to najtańszy (jak do tej pory na tutejszym rynku) smartfon przygotowany do pracy w systemie 5G. W konfiguracji podstawowej (8GB RAM i 128GB pamięci) kosztuje 3,999 RMB (ok. 2,082 PLN), przy czym w tej wersji oferuje wiele rozwiązań zastosowanych w Mix Alpha.

Xiaomi ostro walczy o miejsce na podium wśród największych na świecie producentów smartfonów. Czwarte miejsce nie satysfakcjonuje „ziarenka”. Dziś miejsce trzecie w światowej superlidze zajmuje Apple (Samsung No.1, Huawei No.2) i amerykańskiej korporacji rękawice rzuca Xiaomi. Na rynku globalnym. Bo na rynku chińskim pierwsza trójka to Huawei, ViVo i Oppo. Z nimi Xiaomi dziś nie ma szans. Ale Apple pokonało. Apple w Chinach jest już No.5. W oczach chińskich użytkowników iPhony 11 w porównaniu z Mate 30 od Huawei, czy nowościami od Vivo, Oppo i Xiaomi, to starocie. Dasz wiarę? Bo ja dam. Mam głęboko w szufladzie ukryte telefony Ericssona, Motoroli, Sony, Phillipsa i Noki. Gdzie są dzisiaj te firmy, jeśli chodzi o rynek telefonów komórkowych? Gdzie?

Tymczasem 华为Huawei nie przejmując się amerykańskimi restrykcjami robi swoje. Koncern opracowuje własne podzespoły, półprzewodniki, układy scalone, etc., konsekwentnie uniezależniając się od dostawców ze Stanów Zjednoczonych (i nie tylko). Ren Zhengfei, założyciel i prezes 荣誉在俄罗斯市场份额排名第Huawei Technologies Co., Ltd. ogłosił, że od października br. rusza produkcja stacji bazowych systemu 5G bez amerykańskich komponentów. Zakłady Huawei po 2 miesiącach testów (które rozpoczną się w październiku) produkować będą 5,000 takich stacji miesięcznie, aby w przyszłym roku osiągnąć wydajność 1.5 mln jednostek rocznie. Otwartym pozostaje pytanie, czy tak silna presja na konkretnego chińskiego producenta przyniosła rezultaty oczekiwane przez Donalda Trumpa? Kto traci na braku współpracy? Huawei? A jak tam sprawa chińskiego dyrektora Huawei w Polsce? Wciąż siedzi? W imię tanich i supernowoczesnych amerykańskich rozwiązań bijących na głowę (pod względem technologicznym i cenowym) te proponowane przez Chińczyków? A konkretnie jakich? Szkoda słów.

阿里巴巴AliBaBa nie zniechęca się. Pomimo fiaska w 2013 roku aplikacji 来旺 LaiWang, która miała konkurować z 微信 WeChat, spółka Jacka Ma znów podejmuje próbę wprowadzenia na rynek nowego modelu mediów społecznościowych. Tym razem nie zamierza konkurować z WeChat, ale z druga ligą, czyli  z 梨喔喔LiWoWo, należącą do JD.com oraz z 校园社交BiuCampus, własnością 字节跳动 ByteDance. Alibaba wystawia przeciw nim aplikację Real如我 – “Real Life, Real You”.

Foto: Weibo

Real如我 to aplikacja dedykowana studentom. Dzięki niej będzie można oczywiście przesyłać wiadomości, zdjęcia, filmy video itp. Co będzie jej przewagą nad innymi, podobnymi aplikacjami? Specjalne kanały komunikacji z wykładowcami? Czy też możliwość nawiązania kontaktu z ludźmi z roku… Zaraz, przecież od tego zaczynał Facebook…. Czy uda się powtórzyć sukces tamtego rozwiązania w Chinach? Zobaczymy. Póki co aplikacja dostępna jest tylko w杭州市Hangzhou (stolica prowincji浙江省 Zhejiang, wsch. Chiny) siedzibie kwatery głównej grupy Alibaba.

Alibaba niewątpliwe wychodzi z założenia, że dobry biznes, to taki który przynosi dobre pieniądze. Pewnie też dlatego należąca do grupy Alibaba platforma e-commerce天猫 Tmall podpisała trzyletnią umowę z 与三菱化学株式会Mitsubishi Chemical (Japonia) na wyłączność rozwoju materiałów termicznych, produkcji i sprzedaży bielizny produkowanej na bazie onych materiałów. Zbliża się zima. Wkrótce zapewne będzie można kupić bieliznę z logo Alibaba. Sukces gwarantowany. Ciepłe gacie sprzedają się w Chinach wciąż znakomicie.

科学教育 Nauka – Edukacja  

Rok 2020 tuż tuż. A to data, od której chiński system nawigacji satelitarnej北斗卫星导航系统BeiDou będzie dostępny na całym świecie. W ramach chińskiego projektu na orbitę został wystrzelony zarówno 47, jak i 48 satelita systemu BeiDou. System ten został opracowany przez 中国航天科技集团有限公司China Academy of Space Technology oraz przez  中国航天科技集团公司China Aerospace Science and Technology Corporation. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to od przyszłego roku kierowcy na całym świecie będą mieli do wyboru amerykański GPS, rosyjski Glonass, unijny Galileo i chiński BeiDou. Wygra pewnie ten, który zapewni najlepsze urządzenia końcowe. Stawiamy na Chińczyków.

Chińscy naukowcy zaprezentowali nowy system rozpoznawania twarzy i identyfikacji osób oparty o technologię sztucznej inteligencji (AI). Podstawę systemu stanowi kamera o rozdzielczości 500 Megapixeli . To cztery razy więcej niż „wydolność” oka ludzkiego. Kamera uzbrojona w hardware i software ma zdolność rozpoznania twarzy w tłumie dziesiątek tysięcy ludzi. Tłum nie pozwoli już nikomu zniknąć w tłumie. Intrygujące?

Deputowani do rady prowincji广东GuangDong (płd. Chin) zaaprobowali regulacje umożliwiające nauczycielom fizyczne karanie uczniów. Wśród katalogu proponowanych kar znalazło się postawienie do kąta na czas określony przez nauczyciela, jak również przebiegnięcie określonej liczby okrążeń na szkolnym boisku. Zgodnie z nowymi przepisami nauczycielom nie wolno nakładać na niesubordynowanych uczniów innych kar, niż te wskazane w regulacjach. Inicjatywa wzbudziła zainteresowanie rządu centralnego. Zobowiązał on 教育部 Ministerstwo Edukacji do opracowania ujednoliconych zasad dotyczących okoliczności i sytuacji w jakich nauczyciel może (lub nie) karać ucznia oraz w jakim wymiarze. Ciekawe podejście do pojęcia pedagogiki.

银行,金融,资本,股票交易所  Banki – Finanse – Kapitał – Giełdy   

Porządki w chińskich finansach trwają. Przygotowywane są regulacje dotyczące udzielania indywidualnych kredytów w oparciu o system wiarygodności społecznej, których obecnie udzielają dwie największe firmy technologiczne, czyli阿里巴巴 Alibaba poprzez firmę 芝麻信用ZhiMa Credit oraz 腾讯 Tencent przez 腾讯征信TenCent Credit. Obie spółki były jedynymi graczami na rynku do końca minionego roku, kiedy to centralny 中国人民银行 Ludowy Bank Chin utworzył – 白航信用评分BaiHang Credit Scoring – spółkę (jak sama nazwa wskazuje), której celem jest udzielanie kredytów indywidualnych na bazie punktacji systemu wiarygodności społecznej. Co oznacza ten ruch? Czy rząd doszedł do wniosku, że prywatnie administrowane spółki zarobiły wystarczająco wiele i czas na wprowadzenie państwowego konkurenta? Czy też nowy, państwowy podmiot wprowadzony został po to, aby dyktować warunki w tej nowej branży? Przekonamy się za jakiś czas. Natomiast na czym polegać będą opracowywane właśnie regulacje udzielania kredytów na bazie „scoringu” dowiemy się za rok, bo – jak to bywa w Chinach – regulacje nie wchodzą w życie od razu. Regulatorzy zapowiadają je, implementują w wybranych miastach, gminach, powiatach i prowincjach, a jeśli przynoszą spodziewane skutki, czynią obowiązującymi na terenie całego państwa.

Równolegle Centralny Ludowy Bank Chin przedstawił plan unifikacji technologii i kodów QR w sektorze płatności mobilnych. Sprawa dotyczy rynku wartości bilionów juanów (RMB), a zdominowanego przez systemy 微信支付WeChat Pay (Tencent) oraz 支付宝 Ali Pay (Alibaba). Do tej pory nie ustandaryzowano kodów QR wykorzystywanych w płatnościach. Operatorzy płatności mobilnych konkurują i starają się pozyskać jak największa liczbę punktów, gdzie płatności realizowane są przez ich system. Bywa, że osoba korzystająca z systemu Alibaby nie może zrealizować płatności w jakimś miejscu, ponieważ korzysta ono z systemu konkurencyjnego (najczęściej WeChatPay). Unifikacja kodów QR spowoduje, że taki problem zniknie bezpowrotnie, pozwalając na realizacje płatności pomiędzy systemami wszystkich licencjonowanych operatorów systemów płatności mobilnych. Ale co bardziej istotne – standaryzacja kodów pozwoli wejść do gry nowym podmiotom, przede wszystkim bankom. Czyżby eldorado dla Alibaby czy Tencenta miało się skończyć? Nie tak szybko. Plan przyjęty przez bank centralny wchodzić będzie w życie stopniowo (niespodzianka, nieprawdaż), a stanie się powszechnie obowiązującym od 2021 roku. Oczywiście pod warunkiem, że programy pilotażowe przyniosą oczekiwany skutek.

中国银联国际UnionPay International, szanghajska spółka zajmująca się wydawaniem kart kredytowych (odpowiednik Visa, czy Mastercard) chińskich banków, podpisała umowę ze  Swedbank o uznawaniu kart UnionPay w krajach, gdzie działa szwedzki bank. Oznacza to wprowadzenie kart UnionPay na rynki Szwecji, Estonii, Łotwy i Litwy. Do tej pory karta UnionPay w prawie 100% jest akceptowana w Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, w 80% we Włoszech i Grecji. Można nią płacić w większości galerii handlowych w Wielkiej Brytanii i Francji. Na co czekają polskie banki? Wierzą, że ostatni będą pierwszymi. Ale tu chodzi o biznes, a nie o wiarę.

Giełdy

Tydzień bardzo podobny do poprzedniego. Pogłębia się niepewność. Bank centralny nie wykonuje żadnych działań mających na celu stymulację gospodarki. Negocjacje dotyczące sporu handlowego między Chinami i USA to nieustanna huśtawka nastrojów, huśtawka, która zmęczyła już wszystkich i odebrała wiarę w szybkie wygaśnięcie tego konfliktu. Planowane na 10 października spotkanie głównych negocjatorów obu stron nie budzi optymizmu. Trudno wierzyć, ze dojdzie podczas niego do porozumienia, gdy administracja Trumpa blokuje chińskie firmy technologiczne i zapowiada, że będzie je zmuszać do wycofania się z amerykańskich giełd (?!). Coraz bardziej komplikująca się sytuacja polityczna, przynosząca rezultat w postaci destabilizacji ekonomicznej, wyraźnie odbija się na ogólnej kondycji Hong Kongu. Czy tydzień wolny od pracy (święto narodowe) pozwoli uspokoić nastroje i wleje optymizm w głowy i serca inwestorów? Zobaczymy już niebawem.

                                                                                              Piątek 27.09.      23.-27.09.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数              2,932.17  +0.11%     -2.47%

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                             2,929.47  +0.05%     -1.15%

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                        8,495.94  +0.05%     -1.85%

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数             3,852.65  +0.30%     -2.11%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                       4,616.61  +0.30%     -3.41%

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                    5,005.63  +0.71%     -3.82%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm).

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指               9,548.96  +0.89%     -3.36%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指         1,647.53  +1.46%    – 3.37%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指          1,612.26  +0.91%    – 3.77%     

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                   5,407.35  +0.84%    – 2.63%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index –                     6,077.23  +1.46%   – 2.83%

SZSMEPI中小板创新指数 – Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

HongKong Hang Seng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.    25,954.811  -0.33%    -1.82%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

Hang Seng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数            3,494.46  -0.30%    -2.18%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

Hang Seng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).10,148.770 -0.62%    -2.19%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS 4,130.220  -0.62%    -2.95%

Red Chip. Indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI             10,829.68  -0.39%    -0.92%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 27.09.

100英镑GBP = 875.53人民币 RMB              ▼ 

100欧元EUR = 774.77 人民币RMB               

100美元US$ = 707.31人民币RMB                 

100港HG$ = 90.21 人民币RMB                 

100澳门元MOP$ = 88.34人民币RMB             

100新台币NT$ = 22.98 人民币RMB                

100 波兰兹罗提 PLN = 177.66人民币RMB       

100人民币 RMB = 56.24波兰兹罗提 PLN           

RMB drugi tydzień umacnia się do głównych walut.

社会 Społeczeństwo

Na 微博Weibo (odpowiednik Facebooka) zamieszono piosenkę dziecięcą:” 妈妈别上班” („Mamo nie idź do pracy”). Słowa napisał znany artysta 闫立飞 YanLiFei , a brzmią one miedzy innymi tak: “Mamo, nie idź więcej do pracy, bo nie mam z kim się bawić”, i „Mamo, nawet jeśli pójdziesz do pracy, to nie zarobisz dużo pieniędzy”. Słowa piosenki wywołały burzliwą dyskusję wśród chińskich internautów. Mówi ona bowiem wprost o nierównościach płac między mężczyznami, a kobietami wykonującymi te same prace, zajmującymi równorzędne stanowiska. A przecież już przewodniczący 毛泽东MaoZeDong w latach 50-tych rzucił hasło 女性撑起半边天 – Kobiety trzymają pół nieba. Zdaje się, że to najtrudniejsze w realizacji przesłanie Wielkiego Sternika. Nie tylko w Chinach.

11 członków jednej rodziny z wioski należącej do gminy 丽水LiShui (prowincja浙江ZheJiang, wsch. Chiny) pobiło rekord, prawdopodobnie światowy. W ciągu niecałego miesiąca osoby te 23 razy zawarły związki małżeńskie i rozwiodły się. Wszystko po to, by uzyskać odszkodowanie za utracone nieruchomości. Otóż według zasad lokalnego rządu osoby zameldowane w wiosce, która podlega wyburzeniu, przekwalifikowaniu na tereny pod budownictwo mieszkaniowe, czy na przykład staje się atrakcją turystyczną, podlega rewitalizacji i zamianie domów mieszkalnych na sklepy, czy restauracje, mają prawo do uzyskania odszkodowania równowartego rynkowej cenie mieszkania o powierzchni 40 m2. Przywilej ten dotyczy nie tylko osób będących właścicielami utraconych nieruchomości, ale również tych, które były w niej zameldowane, posiadała określone hukou. Członkowie rodziny zawierali związki małżeńskie, uzyskiwali odszkodowanie za jedną nieruchomość, rozwodzili się i zawierali kolejne związki, z właścicielami innych nieruchomości, by i za ich utratę uzyskać odszkodowanie. I tak 23 razy. Proste? Chyba za proste. Lokalna policja wszczęła w tej sprawie śledztwo.

27-letni popularny gracz gier e-sport w telewizyjnym show ujawnił, ze spisał testament. Zachęcał też swoich rówieśników do sporządzania takiego dokumentu. Według 中华遗嘱库高端登记中心 Centrum Rejestracji i Przechowywania Testamentów (jest takie w Chinach) pod koniec 2018 roku przechowywano w tym urzędzie około 150,000 testamentów sporządzonych przez obywateli ChRL. W tej liczbie tylko 178 testamentów sporządziły osoby urodzone po 1989 roku, wszystkie wywodzące się z rodzin tzw. „białych kołnierzyków”, ze stabilną praca, określoną kariera i wysokimi dochodami. Osoby te w większości zapisały swoje majątki (w tym przede wszystkim nieruchomości) swoim rodzicom. Niby miły gest, ale…

Foto: Weibo

Czemu o tym piszę? Otóż w Chinach mówienie o śmierci, a tym bardziej przewidywanie jej w przyszłości jest tematem tabu. Publiczne poruszanie takiego tematu ma przynosić nieszczęście. Sporządzanie testamentu jest czymś wyjątkowym. Bo to jakby kuszenie losu. Mówienie o tym publicznie jest w Chinach po prostu niesmaczne. A może to już przeszłość? Może młode pokolenie ma już inny stosunek do przemijania i śmierci. Bardziej racjonalny?

Rolnictwo i Wieś 农业农村

Wiadomo jakie straty ponosi chińskie rolnictwo w wyniku epidemii afrykańskiej gorączki świń. Chiny to największy na świecie producent i konsument wieprzowiny. Wzrost cen tego mięsa w Chinach spędza sen z powiek najważniejszym osobom w państwie. Z pomocą idzie 网易公司 NetEase Inc. (firma technologiczna, m.in. gry online oraz e-handel). Na podstawie umowy z rządem 绍兴ShaoXing (prowincja浙江ZheJiang, wsch. Chiny) spółka założy tu farmę trzody chlewnej o wydajności pół miliona tuczników rocznie. Będzie to już trzecia farma hodowlana należąca do NetEase Inc. Spółka uruchomiła pierwszą swoją farmę w 2012 roku w安吉Anji (prowincja ZheJiang). Kolejną w prowincji 江西JiangXi (płd.-wsch. Chiny) w 2017 roku. Można więc stwierdzić, że firma ma już spore doświadczenie w hodowli trzody chlewnej. Ciekawe czy inni „technologiczni” (np. AliaBaBa, Tencent, Baidu) pójdą w ślady NetEase. Podobno „słowa uczą, przykłady pociągają”. To chińskie powiedzenie chyba jednak nie sprawdza się w dzisiejszych Chinach. Tutaj najlepiej przyciąga pieniądz.

军事 中国人民解放军   Armia Ludowo-Wyzwoleńcza

Wszystko już przygotowane do defilady wojskowej 1 października. Ma to być największa i najokazalsza defilada wojskowa w historii ChRL. Weźmie w niej udział 15,000 żołnierzy, ponad 160 samolotów, 580 sztuk rożnego rodzaju broni i sprzętu w 59 formacjach. Żołnierze będą maszerować pojazdy przejeżdżać, a samoloty przelatywać przy akompaniamencie centralnej orkiestry wojskowej. Parada wojskowa ma trwać 80 minut. Podczas defilady zaprezentowane zostaną między innymi, po raz pierwszy publicznie, najnowsze rodzaje chińskiego uzbrojenia, w tym rakiety hipersoniczne. Po raz pierwszy defilować będzie korpus chińskich pokojowych sil zbrojnych ONZ. Na czele każdej formacji maszerować będzie oficer danego rodzaju sił zbrojnych w randze generała. Po raz pierwszy defilować będą oddziały kobiece.

Już nie mogę się doczekać.

W stoczni w Szanghaju zwodowano pierwszy chiński helikopterowiec, typ 075. Jednostkami tego typu dysponują nieliczne armie, w tym francuska, japońska i amerykańska. Chiński helikopterowiec porównywany jest z jego amerykańskimi odpowiednikami. Ma wyporność 40,000 ton, 250 m długości i 30 m szerokości. Jest to okręt przeznaczony głównie do operacji desantowych.

Foto: military.cnr.cn

Nie tylko naród rośnie w siłę.

这件事发生了Dzieje się  

Rząd prowincji 浙江ZheJiang, jako pierwszy w Chinach, wyznacza swoich urzędników na stanowiska kierownicze w 100 prywatnych firmach (takich jak na przykład Alibaba) mających swoje główne siedziby w granicach prowincji. Decyzja ta wzbudziła liczne komentarze mediów zagranicznych całkowicie nierozumiejących specyfiki chińskiej sytuacji. Zapominają, że cechą szczególną tutejszego systemu jest ścisłe powiązanie między biznesem (państwowym i „prywatnym”), a partią, rządem. Szefowie największych firm administrowanych prywatnie, takich jak Alibaba, Tencent, Baidu, etc. są członkami partii, zasiadają w jej władzach lokalnych, prowincjonalnych, a nawet centralnych. Ludzie ci są obecni w rządowych ciałach doradczych rożnego szczebla. Nie ma w tym nic dziwnego. To nie jest sytuacja nowa. Tak w Chinach Ludowych było zawsze. Kiedy przewodniczący Mao nacjonalizował przedsiębiorstwa u zarania Chińskiej Republiki Ludowej, na szefów powstających państwowych przedsiębiorstw wyznaczał „swoich ludzi” z KPCh. Zastępca nominowanego szefa pozostawał dawny właściciel. Po dengowskim otwarciu Chin na świat wiele prywatnych firm powstało w wyniku tzw. uwłaszczenia nomenklatury (burmistrzowie miast, sekretarze partyjni od szczebla miejskiego, po tych z zakładowych organizacji partyjnych), która przejmowała upadające państwowe zakłady i przywracała je do życia głównie dzięki posiadanym układom. Dziś mamy do czynienia z kolejnym etapem integracji władzy i biznesu. Obie strony mają szansę wiele się od siebie nauczyć. Dla firm takie rozwiązanie nie jest takie straszne, jak je malują. Wiadomo kto będzie pomagał i chronił interesy firmy, a zarazem swoje nowe, bardzo dobrze płatne stanowisko. Nie ma jak kohabitacja.

Już w 80% zrealizowano projekt budowy linii kolejowej z玉溪 Yuxi (prowincja云南 Yunnan, płd.-zach. Chiny) do Vientiane, stolicy Laosu. Zakończenie tej chińskiej inwestycji planowane jest w 2021 roku. Od 1988 roku Chiny zainwestowały w Laosie 12.5 mld USD (ok. 50.1 mld PLN), finansując 782 projekty, głównie o charakterze infrastrukturalnym. Linia kolejowa do Vientiane jest pierwszym etapem planu budowy połączenia kolejowego z Kambodżą i Tajlandią. Za dwadzieścia lat pociągiem z Szanghaju do Bangkoku? Pożyję, to zobaczę.

Używanie wirtualnej sieci prywatnej VPN nie jest w Chinach mile widziane. Przypomniał o tym rzecznik 工业和信息化部 Ministerstwa Przemyslu i Technologii Informacyjnej. VPN, znany bardzo dobrze wszystkim obcokrajowcom mieszkającym lub/i pracującym w Chinach, pozwala ominąć chiński Great Firewall i korzystać z takich serwisów jak przeglądarka Google, YouTube, czy Facebook, w Chinach oficjalnie niedostepnych. Rzecznik ministerstwa wyjaśnił, że osoby indywidulane korzystające z VPN mogą zostać ukarane grzywną, natomiast ci, którzy zajmują się dystrybucją serwoisów VPN narażają się na karę więzienia. Tak bowiem stanowią najnowsze regulacje opracowane w tej kwestii przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej. Podczas konferencji prasowej zapytano rzecznika, czy zakaz korzystania z serwisów VPN dotyczyć będzie również firm zagranicznych, które korzystają w swojej pracy z serwisów blokowanych przez Great Firewall, albo krajowych, które prowadzą elektroniczny handel transgraniczny, w którym dostęp do serwisów takich jak przeglądarka Google stanowi o powodzeniu działań marketingowych. Rzecznik rozwiał obawy pytających. Według nowych regulacji ministerstwa firmy, które w swej działalności zmuszone są wykorzystywać serwisy VPN mogą wystąpić z odpowiednim podaniem do właściwych instytucji o udzielenie pozwolenia na nabycie i zainstalowanie programu VPN kupionego od legalnego i uprawnionego operatora sieci telekomunikacyjnej. Takie legalne używanie VPN będzie możliwe. Jakie to proste. Ciekawe, czy taki oficjalny serwis VPN będzie borykał się z takimi samymi problemami technicznymi, jak popularne wśród expatów Express VPN, czy CyberGhost.

梁老爷 意见Liang LaoYe – 我的三分moje trzy feny

Można widzieć to samo, ale nie tak samo. To znany fakt. Rzuca mi się na moje stare już chińskie oczy zwłaszcza kiedy przyglądam się temu co robią tutaj polskie dyploma…, czy niektóre firmy. W minionym tygodniu zakończyły się targi China-ASEAN Expo w 南宁Nanning, stolicy, 广西壮族自治区Guangxi Zhuang Autonomous Region (płd. Chin). Była tam delegacja polska z przedstawicielem rządu na czele oraz grupa polskich firm. Impreza targowa w Nanning (bez urazy) nie miała i mieć nie będzie żadnego znaczenia dla polskich interesów. Również dla polsko-chińskich. To, że stronę chińską reprezentował członek biura politycznego i wicepremier Chin dla Polski nic nie wnosi. Nawet symbolicznie. Czy polska delegacja musi być wszędzie gdzie pojawia się ktoś z chińskiego rządu? Wyjaśnię: impreza w Nanning dotyczyła państw ASEAN (Azji Płd.-Wsch.). Dlatego uczestniczył w niej wicepremier rządu chińskiego i wicepremierzy rządów  państw ASEAN, regionu strategicznie ważnego dla Chin. Polska w tych okolicznościach była niczym ów przysłowiowy kwiatek do kożucha. Była przedmiotem (o charakterze dekoracyjnym), a nie podmiotem. Nie pasowaliśmy w Nanning ani tematycznie, ani biznesowo. Polskie uczestnictwo w targach pozostało niezauważone przez chińskie media. Gdzie polska delegacja, polskie stoiska, polska flaga wśród delegacji, stoisk i flag państw ASEAN? Nie znalazłem. A zawziąłem się i poświęciłem parę godzin, żeby znaleźć choć ślad polskiej obecności na tych targach. Na przykład tu:  

https://www.chinadaily.com.cn/a/201909/23/WS5d88328da310cf3e3556ce4d_3.html

http://search.news.cn/?lang=en#search/0/16th%20China-ASEAN%20Expo/1/ http://chinaplus.cri.cn/news/china/9/20190921/356230.htm http://newssearch.chinadaily.com.cn/en/search?query=+The+16th+China-ASEAN+Expo

http://www.gxxczx.com/zhbd/201909/5206.html

http://news.gxnews.com.cn/staticpages/20190923/newgx5d87f780-18690445.shtml?pcview=1

I nic – zero. Znalazłem dwie wzmianki dotyczące Polski. Wspomnienie o obecności Polski jako jedynego kraju z Unii w reportażu anglojęzycznej telewizji CGTN (kto z Chińczyków ją ogląda?) oraz na oficjalnej stronie targów. Polski rząd reprezentował pan Marcin Ociepa, piastujący od czerwca br. stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, gdzie odpowiada – jako specjalista od spraw europejskich – za sprawy europejskie. Nie mam nic przeciwko panu Ociepie, ale jakież on posiada kompetencje z obszaru Chin, czy państw ASEAN. Wygląda na to, że udał się na sponsorowana przez państwo wycieczkę, albo został „pchnięty” do Nanning, bo nikt inny nie chciał tam się z Warszawy ruszyć. A może odwiedził Chiny za zasługi? Pan Marcin (rocznik 1984) posiada m.in. odznakę „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”. Kurczę, ja nie mam takiej, choć w przeszłości dostawałem w ucho w słusznie minionych czasach nie raz. Ale nie o to chodzi, nie zazdroszczę. Wątpię szczerze, aby polskie firmy, które wzięły udział w tej dziwnej eskapadzie wyniosły z niej jakieś korzyści, jak chociażby konkretne kontrakty o konkretnej wartości (czego im serdecznie życzę!). Cóż wynieśli z tej imprezy członkowie polskiej delegacji, przedstawiciele polskich firm? No, ewentualne wrażenia wynikające z kontaktu z egzotycznym otoczeniem. Nie winię tu uczestników „wyprawy” łącznie z panem ministrem, ale odpowiedzialne służby dyplomatyczne. Mam wrażenie, że służby te kreują jakąś osobną rzeczywistość dla potrzeb swojej centrali. Że się dzieje, choć faktycznie nie dzieje się nic, co miałoby dla państwa i dla Państwa istotne znaczenie. Ale robią to, ponieważ nikt ich nie sprawdzi, nie zgani. Wspaniała impreza, były firmy, był minister, więc o co chodzi? Otóż z mojego, bardzo pewnie nienowoczesnego punktu widzenia powinno zawsze chodzić o efekty. Oczywiście, w Chinach liczy się PR, ale nie pusty. Chińczycy są pragmatyczni. I tej pragmatyki brakuje po naszej stronie. No, ale kto by się przejmował takimi pierdołami.

中国谚语  Z chińskich powiedzeń  

{五常= 仁+义+礼+智+信}

平生不做亏心事,半夜敲门心不惊. Z czystym sumieniem śpi się nawet kiedy grzmi.

 

                                                                                                     

教授梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com               

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com.    

 

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Chiny24.com -Tertium non datur (nie ma trzeciej opcji). 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button