Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (41/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 41 (07. – 13.10.2019)

政治上有什么新鲜事 Co nowego w polityce?         

Ledwo zakończyły się (07 października) obchody święta 70 rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL), a na linii USA-Chiny zaczęło ponownie iskrzyć. Administracja Donalda Trumpa umieściła kolejne 8 dużych chińskich spółek technologicznych na tzw. „czarnej liście. Lista chińskich spółek, z którymi współpracować nie wolno firmom amerykańskim powiększyła się do 28 przedsiębiorstw, których produkty i technologie mają stanowić dla Stanów Zjednoczonych istotne niebezpieczeństwo, a bywa, wedle strony amerykańskiej, narzędziem łamania praw człowieka (inwigilacja, systemy rozpoznawania głosu, twarzy, etc.). Biorąc pod uwagę ostatnie działania Waszyngtonu, na przykład w Syrii, trudno nie odnieść wrażenia, że ktoś nie dostrzega belki we własnym oku. Spór, co do istoty, nie ma już wymiaru handlowego, a staje się coraz bardziej otwartą próbą obrony statusu globalnego hegemona przez USA.

Pomimo niesprzyjającej atmosfery odbyła się 13 runda negocjacji (10. – 11.10.) w sprawie sporu handlowego USA – Chiny. ChRL reprezentowała silna delegacja pod przewodnictwem 国务院副总理wicepremiera, członka 国务委员Rady Państwa oraz 中共中央政治局委员 Biura Politycznego KC KPC, 刘鹤 Liu He. Towarzyszyli mu m.in. 钟山 Zhong Shan 商务部部长 minister handlu, 易纲 Yi Gang,  prezes 中国人民银行行长 Ludowego Banku Chin, 宁吉喆 Ni Ji He, 副主任 zastępca dyrektora国家发展改革委 Państwowej Komisji Rozwoju i Reform, 廖岷Liao Min, wiceminister finansów, 郑泽光Zheng Ze Guang, wiceminister spraw zagranicznych, 王志军Wang Zhi Jun, wiceminister przemysłu i informacji technologicznej oraz 韩俊Han Jun, wiceminister rolnictwa. W piątek 11.10. po zakończeniu rozmów prezydent USA Donald Trump na spotkaniu z chińską delegacją ogłosił, że osiągnięto „pierwszy etap porozumienia”. Uznał, że strony konfliktu znalazły się bardzo blisko zakończenia wojny handlowej i są niemal gotowe do podpisania umowy potwierdzającej ustalenia tego etapu negocjacji. Umowa ta miałaby według amerykańskiego prezydenta obejmować kwestie własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu amerykańskich produktów rolnych. Zredagowanie zapisów takiej umowy zajmie ok. 4 – 5 tygodni, a podpisanie może nastąpić pod koniec listopada, albo na początku grudnia. Jednak jakichkolwiek szczegółów porozumienia nie przedstawiono. Wiadomo, że Chiny zgodziły się z dniem 1 stycznia otworzyć sektor finansowy dla podmiotów ze 100% kapitałem obcym, mają obniżyć cła na amerykańskie artykuły rolne i znacznie zwiększyć ich import. Mówi się o kontraktach wartości 40 – 50 mld USD (ok. 156 – 195 mld PLN). W ramach dotychczasowych negocjacji zawarto już kontakty na zakup m.in. na 1.8 mln ton amerykańskiej soi oraz 18,810 ton wieprzowiny w tym roku i 123,362 ton w roku przyszłym. Amerykańska strona ogłosiła zawieszenie podwyżki taryf (z 25% na 30%) na chiński eksport o wartości 250 mld USD (ok. 975.56 mld PLN), która miała wejść w życie 15 października.

Foto: Prezydent Trump i wicepremier Liu He w piątek 11.10.2019 (Getty Image)

Zapowiadana wcześniej kolejna podwyżka ceł, planowana na połowę grudnia, przypuszczalnie też nie wejdzie w życie. To częściowe porozumienie między USA a Chinami ma w założeniu pozwolić na zahamowanie eskalacji sporu i stać się bazą do podpisania ostatecznej umowy ostatecznie zamykającej trwający od 15 miesięcy konflikt handlowo-gospodarczy.

Trzynasta runda rozmów okazała się szczęśliwa. Oby tylko prezydentowi Trumpowi znów coś nie kazało zmienić zdania w środku nocy.

W dniach 11. – 13. października prezydent习近平 Xi JinPing złożył wizytę w Nepalu. Była to pierwsza od 23 lat wizyta przewodniczącego ChRL u nepalskiego sąsiada. Poprzednio Nepal odwiedził prezydent江泽民 Jiang Ze Min, w 1996 roku. Niezwykłym wydarzeniem jak na standardy chińskiej dyplomacji był fakt, iż 2 z 3 dni wizyty w Nepalu prezydent Xi poświęcił na nieoficjalne spotkania i rozmowy z premierem Indii Narendrą Modi. Spotkanie z prezydentem Nepalu Bidhya Devi Bhandari miało charakter oficjalny, ale zdaje się, że mniej istotny.

经济-商业市场 Ekonomia – Biznes – Rynek

Z opóźnieniem spowodowanym tygodniową przerwą w pracy (święto narodowe) 国家统计局Państwowe Biuro Statystyki opublikowało wskaźnik aktywności przemysłu PMI dla Chin. We wrześniu wyniósł on 49.8 pkt i był nieco wyższy niż w sierpniu (49.5 pkt), osiągając najwyższy poziom od maja br. Wynik wciąż nie cieszy, albowiem odczyt poniżej 50 punktów (poziom równowagi) oznacza spowolnienie. Wskazania indeksów pomocniczych dla głównego indeksu budzą nadzieję. Dla produkcji PMI we wrześniu osiągnął 52.3 pkt, a dla nowych zamówień 50.5 (wzrost z 49.7 pkt uzyskanych w sierpniu). Indeks dla usług i całego sektora nieprodukcyjnego utrzymuje się na poziomie powyżej 53 pkt (53.7 wrzesień i 53.8 sierpień). Może zatem w październiku uda się przełamać wielomiesięczny trend?

Podobnie jak przemysł, wigoru nie może odzyskać również i sprzedaż internetowa. W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku wzrosła tylko o 16.8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, kiedy odnotowano wzrost o 28.2%.  – podało. Ale wartości przedstawione przez Państwowe Biuro Statystki są to wciąż cyfry wzbudzające podziw: od stycznia do sierpnia br. sprzedaż w sieci chińskiej przekroczyła wartość 6.4 bln RMB (ok. 3.5 bln PLN). Spowolnienie, ale liczone wciąż w bilionach. 

Tesla z niespotykanym rozmachem realizuje swój projekt giga fabryki na obrzeżach 上海Szanghaju. Inwestycja ta z wielką przychylnością traktowana jest zarówno przez lokalny rząd, jak i przez chińskie banki. Tesla uzyskała właśnie kolejną linię kredytową z中国招商银行China Merchants Bank w wysokości 5 mld RMB (ok. 2.75 mld PLN), w formie jednorocznej, niezabezpieczonej pożyczki. Intrygujący wyraz zaufania do amerykańskiej firmy. Fabryka Tesli w Szanghaju ma rozpocząć produkcję pod koniec br. Do czerwca 2020 roku spółka planuje osiągnąć zdolność produkcyjną 500,000 szt. rocznie. Do końca sierpnia br. sprzedano w Chinach blisko 645 tys. samochodów elektrycznych. W 2018 – wyprodukowano i sprzedano 1.2 mln takich aut. Czy plany produkcyjne Tesli w Szanghaju to tylko złudzenia? Volkswagen (40 lat na tutejszym rynku) przygotowuje się do uruchomienia w Chinach produkcji 300,000 szt. samochodów elektrycznych rocznie. Oprócz tych dużych graczy na rynku chińskim działa niemal 500 różnej wielkości producentów samochodów elektrycznych. Konkurencja.

Czym więcej na drogach elektrycznych aut, tym więcej przypadków ich awarii. 国家市场监督管理总局 Państwowa Administracja Regulacji Rynku wydala nowe zarządzenie zobowiązujące producentów samochodów elektrycznych do zgłaszania jej w ciągu 12 godzin od zdarzenia wszelkich incydentów dotyczących utraty kontroli nad pojazdem, niezamierzonego przyspieszania, a przede wszystkim dymienia i pożarów tego typu aut. Administracja w tym samym zarządzeniu obliguje producentów, by w ciągu 6 godzin od danego zdarzenia zgłaszali przypadki poważniejszych kolizji drogowych i związanych z nimi urazami prowadzących i pasażerów.

Od blisko półtora roku systematycznie spada sprzedaż samochodów osobowych spalinowych. Sprzedaż aut elektrycznych spada od dwóch miesięcy. W tym samym czasie stale wzrasta sprzedaż samochodów luksusowych. Potwierdzają to najnowsze dane 中国汽车工业协会 Stowarzyszenia Producentów Aut. Według informacji zebranych przez Stowarzyszenie Lexus we wrześniu znalazł 17,736 nabywców (wzrost o 10.2%). W okresie 9 miesięcy 2019 roku sprzedano ich 144,590 szt. (wzrost o 22.8%). Mercedes-Benz sprzedał we wrześniu 62,351 różnych modeli osobowych (o 11% więcej niż w poprzednim miesiącu), a od początku roku w sumie 533,241 samochodów, uzyskując wzrost sprzedaży o 4% rok do roku. Natomiast sprzedaż Land Roverów wzrosła w ciągu 3 kwartałów tego roku o 24 %.  

Wiadomo, że rocznice świąt narodowych sprzyjają otwieraniu z pompą dużych projektów infrastrukturalnych. W Chinach, gdzie tego typu projektów prowadzi się jednocześnie niezwykle dużo, uwagę publiczną przyciągają już chyba tylko te rekordowe. I tak właśnie było z otwarciem 杨泗港长江大桥Yang Si Gang – mostu na rzece Jangcy. To wiszący most dwupoziomowy, drogowo-kolejowy. Wyróżnia go największa na świecie odległość pomiędzy przęsłami. Wybudowany w ciągu niecałych 5 lat przez 中铁大桥局集团有限公司China Railway Major Bridge Engineering Group, ma długość 4.13 km. Jezdnie na poziomie drogowym mają po 6 pasów ruchu. Wytrzymałość obciążeniowa lin utrzymujących most to 65,000 ton. Most łączy miejscowości  汉阳Han Yang i 武昌Wu Chang w pobliżu 武汉Wuhan (stolica湖北省prowincji Hubei, środkowe Chiny). Wydaje się, że świat już się przyzwyczaił do coraz to nowych osiągnięć i „cudów” konstrukcji inżynieryjnych w Chinach. Taka lokalna normalność.

Foto: thepaper.cn

Szanghaj też ma się czym pochwalić. Stocznia上海江南长兴造船有限责任公司Shanghai Jiangnan-Changxing Co., Ltd. oddała największy na swiecie kontenerowiec napędzany gazem LNG zamówiony przez drugiego na świecie armatora, francuską firmę CMA CGM.  Jednostka może jednorazowo zabrać na pokład 23,112 kontenerów 20 stopowych (TEU).

Foto: Xinhua

Jest to pierwszy tego typu statek z 9 zamówionych przez CMA CGM. Budowa kontenerowca zajęła szanghajskiej stoczni nieco ponad rok. Dzięki udanej realizacji zamówienia francuskiego armatora stocznia chińska dołączyła do światowych liderów w zakresie budowy takich jednostek, czyli do stoczni południowokoreańskich. 

Szanghaj może pochwalić się również znakomitym wynikiem w… sprzedaży nowych mieszkań. We wrześniu br. sprzedano tu 790,000 m2 mieszkań (liczy się nie ilość apartamentów a sprzedane m2). To o 1.8% więcej niż w sierpniu. Zwraca uwagę ciągły wzrost cen, nota bene charakterystyczny dla wszystkich chińskich metropolii, czyli oprócz Szanghaju także 北京 Pekinie, 广州Guangzhou i 深圳 Shenzhen (w przeciwieństwie do mniejszych miast tzw. drugiego czy trzeciego kręgu). Średnia cena za metr kwadratowy nowego mieszkania w Szanghaju we wrześniu br. wyniosła 53,808 RMB (ok 30,728 PLN). Jest to wzrost o… 8.2% w stosunku do sierpnia. Bardzo dobrze sprzedawały się apartamenty luksusowe i o wysokim standardzie. To głównie wpłynęło na wzrost średniej ceny szanghajskiego metra kwadratowego.

技术 Technologie     

Całkiem niedawno duże poruszenie wywołała prezentacja własnego sytemu OS firmy 华为Huawei o nazwie 和谐操作系统Harmony. System ten powstał w reakcji na ograniczenia wprowadzone przez rząd amerykański w zakresie współpracy tamtejszych firm z Huawei. Harmony jest już instalowany w urządzeniach Huawei sprzedawanych w Chinach.  任正非 Ren Zheng Fei, założyciel i prezes firmy w wywiadzie dla amerykańskiego tygodnia „Fortune” zapowiedział, że nowy system operacyjny w ciągu dwóch lat będzie konkurować na rynkach globalnych z najlepszymi zagranicznymi rozwiązaniami. Harmony OS może być stosowany nie tylko w smartfonach, ale również w laptopach, smart TV oraz innych urządzeniach. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągniecia chińskiego koncernu można uznać deklaracje jego założyciela za wykonalne. Bez względu czy to, czy to się podoba amerykańskiemu rządowi, czy nie. Podoba się konsumentom, a to jest najwyższa miara na rynku.  

Spółka 支付宝Alipay (aplikacja płatności mobilnych należąca do 阿里巴巴集团 grupy Alibaba) poinformowała, ze pod koniec czerwca br. korzystało z niej ponad 1.2 mld klientów na całym świecie. W ciągu ostatniego półrocza liczba klientów tej aplikacji wzrosła o 20% w stosunku do analogicznego okresu roku minionego. Konsumenci z Chin mogą posługiwać się tą formą płatności w 56 krajach świata. Na wewnętrznym rynku usług płatności mobilnych dominują dwie aplikacje: Alipay i微信支付 WechatPay (należąca do grupy 腾讯公司 Tencent). Obie aplikacje posiadają już rozszerzenie płacenia bez konieczności używania telefonu komórkowego, a poprzez system rozpoznawania twarzy. Ta forma realizowania płatności staje się coraz powszechniejsza w dużych chińskich miastach.

Firma 美团 Meituan (internetowy serwis zamawiania i dostaw jedzenia) zajęła trzecie miejsce pod względem wartości rynkowej wśród firm internetowych w Chinach. „Od wieków” dominowała tu niewzruszenie Wielka Trójca:: 阿里巴巴集团 Alibaba (428.3 mld USD; ok. 1.67 bln PLN), 腾讯公司 Tencent (394.3 mld USD; ok.1.54 bln PLN) i 百度公司 Baidu (34.69 mld USD; ok. 135.37 mld PLN). Meituan dzięki wzrostowi wartości akcji we wrześniu osiągnęła wartość  65.8 mld USD (ok. 256.76 mld  PLN), tym samym wskakując na podium internetowych gigantów ChRL. Nic nie jest wieczne.

Rynek telefonów komórkowych w Afryce został opanowany przez mało znaną firmę深圳传音控股有限公司Transsion Holdings Limited z Shenzhen. Spółka ta działa zaledwie 6 lat. Weszła na giełdę w Szanghaju i pozyskała od razu z rynku 2.8 mld RMB (ok. 1.54 mld PLN) kapitału. W 2018 roku firma sprzedała 124 mln smartfonów (większość pod marką Tecno), głównie w krajach afrykańskich. Obecnie posiada 48.71% udziałów na tym rynku. Ale nie ma róży bez kolców: Huawei wytoczył spółce Transsion proces o… naruszenie praw autorskich I własności intelektualnej.

Foto: Beijing Review

Trzej operatorzy chińskiej telefonii komórkowej rozpoczęli sprzedaż abonamentów usług w sieci 5G. Firmy te uzyskały licencje na administrowanie sieci w nowym systemie pod koniec czerwca br. Na początku października operatorzy mogli pochwalić się już 10 mln zarejestrowanych użytkowników: 5.92 mln – 中国移动 China Mobile, 2.08 mln- 中国电信 China Telecom i 2 mln – 中国联通China Unicom. Czołowi producenci telefonów komórkowych, tacy jak: Huawei, Vivo, Xioami, ZTE, czy Samsung, już oferują w sprzedaży modele kompatybilne z systemem 5G. W większości dużych miast i w stolicach chińskich prowincji działają pilotażowe sieci testowe. W 2021 roku cala metropolia Szanghaju (ogółem 25 mln ludności) będzie „pokryta” siecią 5G.

科学教育 Nauka – Edukacja  

Najpopularniejsza w Chinach platforma do nauki języka angielskiego, czyli VIP Kid pozyskała kolejnego poważnego inwestora. Spółkę… 腾讯公司 Tencent Co., która zamierza zainwestować w portal edukacyjny 150 mln USD (ok. 585.3 mln PLN). Tym samy wartość rynkowa firmy VIP Kid wzrośnie do 4.5 mld USD (ok. 17.56 mld PLN). Założona w 2013 roku w Pekinie platforma umożliwia łączenie nauczycieli „native speakers”, przebywających w USA i Kanadzie z uczniami mieszkającymi w Chinach. Pod koniec sierpnia z usług platformy korzystało 700,000 uczniów. Edukacja dzieci w Chinach to dla potencjalnych inwestorów prawdziwa ziemia obiecana.

银行、金融、资本、股票交易所  Banki, Finanse, Kapitał, Giełdy   

Społeczeństwo chińskie się starzeje. Dlatego też tutejsze 财政部 Ministerstwo Finansów stara się przeznaczać coraz więcej środków na cele socjalne. Głównie poprzez transfer udziałów jakie posiada w państwowych przedsiębiorstwach do 中国的全国社会保障基金Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnio ministerstwo przekazało funduszowi 10% pakiet posiadanych akcji państwowego 交通银行股份有限公司Bank of Communications Co. Ltd. (bank notowany na giełdach w Szanghaju i Hong Kongu, jeden z piątki największych banków ChRL). Wartość akcji to ok. 10.7 mld RMB (ok. 5.9 mld PLN). Wcześniej chińskie ministerstwo finansów przekazało funduszowi ubezpieczeń społecznych 10% akcji największego w Chinach ubezpieczyciela – 中国人民财产保险股份有限公司 People Insurance Company (Group) of China Ltd. W tym przypadku wartość akcji wynosiła 25.7 mld RMB (ok. 14.!5 mld PLN).W kolejce do transferu czekają posiadane przez ministerstwo udziały w 中国工商银行股份有限公司Industrial and Commercial Bank of China Ltd. oraz中国农业银行股份有限公司Agricultural Bank of China Ltd. W sumie ministerstwo zasili fundusz akcjami o wartości ok. 115 mld RMB (ok.63.32 mld PLN). Głównym źródłem finansowania państwowego funduszu ubezpieczeń są dywidendy wypłacane z zysków przedsiębiorstw państwowych. W Chinach jest ich wystarczająco dużo, by zapewnić środki na wypłacanie uposażeń chińskim emerytom.

赵长鹏Chang Peng Zhao to założyciel i prezes和比捷科技Binance.com – platformy internetowej, dzięki której Chińczycy mogą handlować kryptowalutą (wymieniać kryptowaluty z jednych na drugie, jak również kupować i sprzedawać je za RMB) poinformował na swoim koncie na 微博 Weibo, że użytkownicy Binance.com mogą realizować płatności RMB związane z kryptowalutami poprzez aplikacje mobilne 支付宝 Alipay i 微信支付Wechatpay. Obie spółki natychmiast zaprzeczyły temu i oskarżyły Chang Peng Zhao o wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Takie transakcje bowiem są w Chinach nielegalne. Spółki wezwały swoich klientów do zgłaszania wszelkich przypadków naruszenia prawa w tym zakresie. W 2017 roku bank centralny Chin wydał zakaz handlu kryptowalutami. Zakaz ten obowiązuje bez przerw do chwili obecnej. Szef Binance.com wygenerował prawdopodobnie „fake news”, ale zyskał dzięki temu wiele medialnej atencji. To pozwala zdobyć nowych klientów, ale ściąga również surową uwagę państwowych regulatorów rynku finansowego. Tymczasem Alipay oraz Wechatpay cierpliwie czekają na chwilę, kiedy bank centralny uruchomi swoją (długo zapowiadaną) walutę cyfrową. Rozsądniej nie robić szumu, ale zarabiać poważne pieniądze. Legalnie. Ku chwale ojczyzny.

Lokalne rządy prowincjonalne w okresie od początku stycznia do końca września tego roku niemalże całkowicie wykorzystały limit roczny przeznaczony na emisję obligacji, których zadaniem jest wspomożenie lokalnych ekonomii i zapobieżenie spowolnieniu gospodarki. Środki pozyskiwane z obligacji tych przeznaczane są głównie na finansowanie projektów infrastrukturalnych. We wzmiankowanym okresie rządy wyemitowały papiery wartościowe na kwotę 3.04 bln RMB (ok. 1.68 bln PLN). To 98.6% całego zaplanowanego przez 财政部 Ministerstwo Finansów limitu na 2019 rok. Rządy lokalne starają się wykonać każdy plan przed terminem.

Wszedł w życie nowy system przyznawania i oprocentowania kredytów mieszkaniowych dla osób indywidualnych. Oprocentowanie pożyczek będzie ustalane na podstawie ich stopy obowiązującej w poprzednim miesiącu (LPR) powiększone (pomniejszone) o dodatkowe punkty. Te drugie będą ustalane co miesiąc w zależności od analiz ogólnej i lokalnej sytuacji na rynku nieruchomości, jak również w zależności od polityki rządu lokalnego w odniesieniu do rynku nieruchomości i jego stymulowania. Oprocentowanie kredytu nie ulega zmianie i obowiązuje w całym czasie jego istnienia. Na przykład w Szanghaju kredyt hipoteczny dla kupujących pierwszą nieruchomość (pierwsze, nowe mieszkanie) będzie oprocentowany w październiku w wysokości 4.65% (było 4.655%). Dla nabywających drugą nieruchomość (na przykład na wynajem) oprocentowanie kredytu wyniesie 5.45% (było 5.39%). I tak bez zmian przez 20 – 30 lat. Chętnych i na mieszkania, i kredyty nie brakuje.

Jak informuje o tym centralny中国人民银行 Ludowy Bank Chin, chińskie rezerwy walut zagranicznych pozostają wciąż największe na świecie. Na koniec września wynosiły 3.092 bln USD (ok. 12.066 bln PLN). To jest o 19.7 mld USD (ok.76.88 mld PLN) więcej niż w styczniu br.

Już dziesiąty miesiąc z rzędu powiększają się chińskie rezerwy złota. W wyniku zakupu 5.9 ton kruszcu rezerwy te wzrosły z 62.45 mln uncji w sierpniu do 62.64 mln uncji z końcem września. Chiny zgromadziły zatem na koniec września br. 105.7 ton złota o wartości 3.1 bln USD (ok. 12.097 bln PLN). Przy niepewnej i niestabilnej sytuacji gospodarczej na świecie złoto wydaje się być bodaj najpewniejszą inwestycją. Jego cena od początku roku wzrosła o 19% i jest na najwyższym poziomie od 6 lat.

Mimo zawirowań na rynkach i spadków na giełdach, chińskie spółki tam notowane trzymają się mocno. Według wstępnych danych podanych do publicznej wiadomości 54% z nich odnotowało zyski w 3 kwartale br. Wśród spółek przynoszących straty 43 firmy przewidują wyjście na plus w ostatnim kwartale 2019 roku. Ostateczne wyniki wszystkich spółek giełdowych poznamy na początku listopada (do końca października mają obowiązek ogłoszenia kwartalnych wyników finansowych) i wtedy poznamy rzeczywistość. Wygląda na to, że większe korzyści uzyskują firmy notowane na giełdzie, niż inwestorzy na niej grający.

Giełdy

Tydzień 41 (2019 roku) sprawił inwestorom miłą niespodziankę. Postępy w negocjacjach z USA wystarczyły, aby ożywić giełdy. Jeśli prezydent Trump nie wywinie kolejnego numeru, możemy oczekiwać wzrostów również w 42 tygodniu tego roku.

                                                                                                   Piątek 11.10.   Tydzień 08-11.10.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                     2,973.66  +0.88%   +1.41%

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                    2,983.12  +1.44%   +1.83%

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                               8,625.94  +1.11%    +1.53%

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                      3,911.73  +0.96%    +1.53%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                 4,670.82  +0.15%    +1.17%

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                5,055.52  +0.18%   +1.00%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm).

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                             9,666.58  +0.30%   +1.23%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                      1,666.83  -0.01%     +1.17%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                          1,636.96  +0.31%   +1.53%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                    5,489.73  +0.62%   +1.52%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI                     6,104.16  +0.05%  +0.44%

中小板创新指数 Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                              13,963.07  +1.44% +0.72%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.       

 

HongKong Hang Seng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数                        26,308.439  +2.34%  +0.76%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

Hang Seng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数                              3,557.49  +2.00%   +1.99%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

Hang Seng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数                    10,452.580  +2.29%   +2.27%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数      4,306.100  +2.48%   +3.32%

Red Chip. Indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore), a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index– TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数            10,889.96  -0.41%    -0.53%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek,10.10.

100英镑GBP = 880.94人民币 RMB                   

100欧元EUR = 779.86 人民币 RMB              

100美元US$ = 707.27人民币 RMB                 

100 港HG$ = 90.19 人民币 RMB                ▼

100 澳门元MOP$ = 88.06人民币 RMB           ▲

100 新台币NT$ = 23.18 人民币 RMB             ▲   

100 波兰兹罗提 PLN = 181.82人民币 RMB    ▲  

100人民币 RMB  = 55.00波兰兹罗提 PLN     

社会 Społeczeństwo

Już po raz 20 firma doradcza 胡润 Hun Run opublikowała swoją coroczną listę najbogatszych Chińczyków2019 LEXUS雷克萨斯·胡润百富榜. Mimo spowolnienia gospodarczego i amerykańskich sankcji bogaci w Chinach staja się coraz bogatsi. Pierwsza piątka w porównaniu z zeszłym rokiem bez zmian. Na pierwszym miejscu nadal (drugi rok z rzędu) założyciel i do były prezes holdingu阿里巴巴Alibaba 马云 Ma Yun (Jack Ma) wraz z rodziną z majątkiem wycenionym na 39 mld USD (ok.152.6 mld PLN). Na drugim 马化腾Ma Hua Teng (Pony Ma) – 腾讯公司Tencent (tech.-internet)         posiadający majątek o wartości 37 mld USD (ok.144.8 mld PLN). Trzecia pozycja to 许家印Xi Jia Yi -大地产集团有限公司Evergrande Real Estate Group z 30 mld USD (ok.117.3 mld PLN). Na czwartym miejscu 何享健 He Xiang Jian z synem何剑锋He Jian Fengiem, właściciele 美的集团 Midea Group (AGD) „warci” 26 mld USD (ok.101.7 mld PLN), a na piątym 孙飘扬Sun Piao Yang z małżonką钟慧娟 Zhong Hui Yan -江苏恒瑞医药有限公司 Jiangsu Hengrui Medicine Co.,Ltd. oraz  江苏豪森药业集团有限公司 Jiangsu Hansoh Pharmaceutical Group Co., Ltd. i wspólnym majątkiem 25 mld USD (97.8 mld PLN). W tegorocznym rankingu zwraca uwagę spadek ilości osób związanych z produkcją i wzrost liczby tych powiązanych z różnymi formami aktywności biznesowej opartych o najnowsze technologie. Rośnie również liczba właścicieli i szefów firm farmaceutycznych i zajmujących się przetwórstwem produktów rolnych (żywność). W przeciwieństwie do najbogatszych na Zachodzie większość najbogatszych Chińczyków sama zapracowała na swój sukces, nie odziedziczyła majątku po przodkach. W rankingu Hun Run zwiększa się również co roku liczba osób poniżej 40 roku życia: w tym roku jest ich o 24 osoby więcej niż na liście z 2018 roku.  W Chinach Ludowych ludzie zdobywają coraz większe majątki w coraz młodszym wieku.

127.5 mld USD (ok. 497.5 mld PLN) – to kwota jaką w pierwszym półroczu 2019 roku wydali za granicą chińscy turyści. To konkluzja raportu 中国国家外汇管理局 Państwowej Administracji Wymiany Walut. Z ogólnej kwoty wydanej przez Chińczyków poza granicami ChRL w ramach wojaży turystycznych 54% wydano w krajach Azji, 24% w Ameryce, 13% w Europie i 9% w innych krajach.  O takich turystów warto chyba zabiegać.  

全国老龄工作委员会Krajowa Komisja Robocza do spraw Starzenia ostrzega, że do 2050 roku żyć będzie w Chinach ponad 487 mln ludzi w wieku powyżej 60 lat. W tym samym roku wielkość populacji ChRL ma osiągnąć liczbę 1.5 mld. Oznacza to bardzo poważne wyzwanie zarówno dla chińskiego systemu emerytalnego, ale również – o ile nie bardziej – dla systemu opieki zdrowotnej i socjalnej w zakresie opieki nad osobami w starszym wieku.

Okres tygodniowego świętowania rocznicy powstania ChRL sprzyjał zakupom. Jednym z najczęściej kupowanych produktów w sieci w tym czasie była znana i popularna wódka 茅台 Moutai. Ale nie byle jaka. Hitem tygodnia była Moutai o mocy naszego spirytusu (96%). Wódkę tę (czy jeszcze wódkę?) można było nabyć za pośrednictwem platform天猫Tmall i 苏宁易购 Sunning w atrakcyjnej cenie 1,499 RMB (ok. 825.35 PLN) za butelkę. W pierwszej godzinie sprzedaży w sieci sprzedano 52,000 butelek „super mocnej”. Wobec ogromnego zainteresowania klientów tym konkretnym produktem Sunning wprowadził system rezerwacji. W ciągu 30 sekund pojawiło się ich 10,000. Pod koniec dnia (o godzinie 20:00) lista oczekujących wydłużyła się do… 160,000 osób. Na wolnym rynku specjalną wersję Moutai można sprzedać za 2,000 RMB (ok.1,101.20 PLN). Czysty zysk. Chińczycy nie przepuszczą żadnej okazji, aby zarobić. Nawet w czasie święta narodowego.

Foto: VCG

W czasie dni wolnych od pracy (01. – 07. 10. 2019) społeczeństwo nie tylko relaksowało się, piło, lub próbowało zarobić. Niektórzy przedstawiciele społeczeństwa chodzili do kina. Hitem kasowym świątecznego tygodnia okazał się film zrealizowany z okazji i na cześć 70 rocznicy Chin Ludowych w reżyserii znanego twórcy 陈凯歌 Chen Kai Ge pod wymownym tytułem 我和我的祖国 "Moi Ludzie, Mój Kraj". Film przedstawia wydarzenia mające miejsce w „Nowych Chinach” poprzez siedem różnych historii przeżywanych przez zwykłych ludzi. W pierwszym dniu wyświetlania film zarobił 284 mln RMB (ok. 136.549 mln PLN). Będzie niebawem wyświetlany w kinach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii.

 

Źródło: youtube

Na niecodzienny pomysł wpadły władze 延庆区 YanQing  jednej z dzielnic北京Pekinu. Otóż zorganizowały one (w jednej ze swoich sal konferencyjnych) koncert kameralnej muzyki klasycznej, który trwał non stop 8 godzin. Od 10 wieczorem do 6 rano. Na widowni zamiast foteli ustawiono lóżka. Widzom podczas koncertu wolno było spać. Bo to – wedle założeń władz dzielnicy YanQing – powinno wpłynąć kojąco na zszargane nerwy słuchaczy. Wszystkie 350 lóżek (tyle zdołano pomieścić na widowni) było zajęte.

Każdy kto choć trochę „liznął Chin” wie, że przeciętny Chińczyk jest zdolny spać wszędzie i w dowolnej pozycji. Kameralna orkiestra smyczkowa nie jest w stanie zakłócić spokojnego snu przeciętnego Chińczyka. Może go jedynie ubarwić.

Foto: CNS TV

在事件的边缘 Na marginesie zdarzeń

W dniach 7-9 października z wizytą w Chinach (drugą w tym roku) przebywał premier Pakistanu Imran Khan. Głównymi tematami rozmów pakistańsko – chińskich były: sytuacja w Kaszmirze (niestabilny region na granicy z Chinami, miejsce nieustannej wymiany ognia pomiędzy Pakistanem, a Indiami) i dalsza realizacja projektu Chińsko – Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego (od granicy z Chinami wzdłuż Pakistanu do portu Gwadar, projekt uruchomiony w 2015 roku). Drugi temat okazał się o wiele istotniejszy dla strony pakistańskiej (inwestycje, których to państwo potrzebuje jak wody). W czasie spotkania z premierem Pakistanu prezydent Xi określił relacje pomiędzy oboma państwami, jako nierozerwalne więzi, trwałe niczym skała. Dobrze powiedziane, Nie uwzględniając kredytów udzielonych Pakistanowi (których Międzynarodowy Fundusz Walutowy odmówił temu państwu) zaangażowanie ChRL w różne projekty to ok. 60 mld USD (ok.234.13 mld PLN) przeznaczone na konkretne projekty infrastrukturalne, z czego wartość już realizowanych przedsięwzięć to ponad 25 mld USD (ok. 97.56 mld PLN). Taka przyjaźń musi trwać wiecznie. Po prostu. Wizyta premiera Pakistanu w Pekinie miała zupełnie przypadkowo miejsce tuż przed nieformalnym spotkaniem prezydenta Xi z premierem Indii w Nepalu (11-12.10.). A jaki jest obszar wspólnych interesów tych trzech państw ilustruje poniższa mapa. Przypomnę, że Pakistan był do niedawna najistotniejszym sojusznikiem USA w regionie. Wydarzenia w Syrii na granicy z Turcją i exodus Kurdów z pewnością skłonią Pakistan i Indie do ponownego rozważenia opcji pod tytułem „wybór mniejszego zła”.

Mapa: The Economist

 

梁老爷 意见Liang Lao Ye – opinie/moje  trzy feny 三分

Generalnie zakładamy, że jeśli jest jakieś rozwiązanie, system, model biznesowy funkcjonujący w świecie został zaimplementowany w Chinach, to działa tak jak wszędzie indziej. Tak zakładając tkwimy po uszy w mylnym błędzie. Przykład? Western Union. Wszędzie na świecie, w sytuacji awaryjnej, korzystamy z Western Union w sposób prosty: prosimy rodzinę, znajomych, whatever, o przesłanie „stówy, czy dwóch” celem błyskawicznej reakcji na określoną sytuację, otrzymujemy od nadawcy specjalny kod, zgłaszamy się do agenta Western Union, podajemy nazwisko i kod, i dostajemy pieniądze. Serwis szybki i prosty, aczkolwiek kosztowny. W Chinach jednak nie działa w ten sposób. W Chinach zgłaszasz się do agenta Western Union po pilnie potrzebną ci gotówkę. A ów najpierw proponuje wypełnienie sterty formularzy. Aby wypełnione formularze nabrały mocy urzędowej wymagane jest, abyś kliencie w potrzebie i kłopocie jakimś wykazał się panience z okienka meldunkiem w Chinach. A najlepiej gdzieś w najbliższej okienka okolicy. Hotel nie jest rozwiązaniem. Ale masz tony uroku wewnętrznego, panienka się przekonać dała, że człowiek w podróży czasem mieszka w hotelach. No i tu pojawia się kolejna bariera formalna. Panienka by może nawet wypłaciła te pieniądze, ale one mają charakter waluty obcej, a takowej nie można przekazać byle komu ot tak przez okienko. Osobnik „walutowy” musi mieć walutowe konto w banku. Bez konta ani rusz. Co robić? No przecież proste! Założyć konto. Ba! Ale, żeby założyć konto trzeba przedstawić potwierdzenie legalnego zatrudnienia w Chinach i wykazać się pozwoleniem na pobyt stały. Potem to już z górki. Pieniądze z Western Union na konto, a z konta, przez okienko do ręki. Proste, co? Co ma robić obcokrajowiec turysta, który znalazł się w sytuacji awaryjnej, bo okradli, bo zgubił? Takowy ma dwa wyjścia: zwrócić się do swojego konsulatu o pomoc, albo poszukać wysokiego mostu i rzucić się z niego na łeb. Na transfer przez Western Union raczej bym nie liczył. Taka sytuacja..

中国谚语 Z chińskich powiedzeń

千军易 得,一将难求 Łatwo jest znaleźć tysiąc żołnierzy, ale trudno znaleźć jednego dobrego generała.                                                                                                                                                                                

梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

 

PS. Treści zawarte na Stronie nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich. Poszczególne opinie, komentarze są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Przy czym niektóre teksty nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com". Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa. © 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com.   

              

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button