Wiadomości

Tydzień za wielkim Murem (43/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

什么新形式的政府工作 Co nowego z prac rządu?

Na konferencji prasowej 国务院国有资产监督管理委员会Komisja Zarządzania i Nadzoru Majątku Państwowego ogłosiła otwarcie 274 spółek skarbu państwa na mieszaną formę własności: państwo-prywatną. W grupie wytypowanych przedsiębiorstw znalazły się firmy z całego kraju. Komisja ocenia, że prywatny kapitał może zainwestować w nie ok. 200 mld RMB (ok. 109.28 mld PLN). Komisja zapowiada, iż będzie szczególnie promowała inwestycje w niekonkurencyjne przedsiębiorstwa państwowe związane z nowymi sektorami gospodarki jak: energetyka odnawialna i alternatywna, nowe materiały, ochrona środowiska, technologie informatyczne. Wśród większości wytypowanych przez Komisję spółek prywatni inwestorzy mogą objąć do 50% udziałów, a w niektórych nawet uzyskać pakiet kontrolny akcji. Uruchomiona została specjalna strona internetowa prezentująca wytypowane przedsiębiorstwa, równocześnie przedstawiająca regulacje i zasady inwestowania w nie. Od 2013 roku rząd centralny prowadzi działania promujące partnerstwo prywatno-państwowe jako formę preferowanej własności w przedsiębiorstwach państwowych. Do tej pory objęto taką formą własności ponad 5,000 spółek skarbu państwa. Pozyskały one dzięki częściowej prywatyzacji blisko 600 mld RMB (ok. 327.84 mld PLN). Do końca reformy daleko – przedsiębiorstw państwowych w Chinach jest wciąż dużo.

国家发展和改革委员会Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (główny organ planistyczny kraju) zatwierdziła budowę dwóch nowych kopalń węgla. Pierwsza – zlokalizowana w prowincji 山西省Shanxi (Pln. Chiny), druga – w 内蒙古自治区Autonomicznym Regionie Wewnętrznej Mongolii (Pln. Chiny). Koszt tych projektów to 9.36 mld RMB (ok. 5.114 mld PLN). Każda z nich ma osiągnąć zdolność wydobywczą 5 mln ton węgla rocznie. Limity wydobycia wyznaczane przez Komisję są nieprzekraczalne. Kopalnie są zobligowane do wykorzystywania podczas budowy szybów i ich eksploatacji urządzeń energooszczędnych, przy jednoczesnym zapewnieniu pracującym pod ziemią bezpieczeństwa miejsca pracy. Władze tłumaczą decyzję o uruchomieniu nowych kopalń, a co za tym idzie zwiększeniu udziału energetyki węglowej w chińskim „miksie energetycznym” szybko rosnącym zapotrzebowaniem Chin na energię elektryczną. Popyt rośnie tak szybko, iż nowe formy energetyki, dopiero rozwijające się (zwłaszcza energetyka jądrowa), że trzeba zrobić ten krok w tył. Dziś Państwo Środka nie jest w stanie zrezygnować z elektrowni węglowych.

Na co dwumiesięcznej sesji 全国人民代表大会常务委员会 Stałego Komitetu Parlamentu Ludowego odbyło się trzecie czytanie projektu zmian przepisów kodeksu cywilnego dotyczących małżeństwa i rodziny. W projekcie tym zaproponowano wprowadzenie zapisów mówiących o tym, że rodziny powinny tworzyć dobre tradycje, rozwijać rodzinne wartości oraz promować kulturę rodzinną. Poza wzajemną lojalnością i szacunkiem, mąż i żona powinni wykazywać się wzajemną troską o siebie. Członkowie rodzin zobowiązani są do szacunku wobec starszych, opieki nad młodszymi, wzajemnej pomocy. Stosunki małżeńskie oraz rodzinne winny się charakteryzować równością, harmonią i uprzejmością. Chińska rodzina musi być w głębokim kryzysie, skoro tego typu kwestie muszą być regulowane zapisami prawa. Odbudowanie zniszczonych tradycji, zasad, fundamentów stosunków społecznych to proces długotrwały, ale, obawiam się, że nie zostanie zainicjowany poprzez wprowadzenie zapisów prawa. To tak nie działa.                                               

Foto: Xinhua

Stały Komitet Parlamentu Ludowego zajął się również pierwszą od 7 lat zmianą w prawie dotyczącym cyberprzestrzeni dodając i zaostrzając przepisy dotyczące ochrony nieletnich. Proponowane zmiany odnoszą się głównie do producentów gier dostępnych w sieci. Zgodnie z nowymi zapisami producenci gier zobligowani są do unikania korzystania z rozwiązań, które mogą prowadzić do uzależnienia wśród nieletnich, zakazuje się im stosowanie zabiegów nakłaniających do wydawania pieniędzy przez nieletnich na gry, ich nowe wersje, lub ulepszenia. Jednocześnie nakazuje się producentom wprowadzanie czasowych ograniczeń dla korzystania z danych gier w ciągu doby. W projekcie znalazły się też zapisy zabraniające osobom fizycznym i prawnym (firmom i instytucjom) obrażania, oszczerstw, czy grożenia nieletnim w Internecie, w tym poprzez umyślnie zniekształcanie ich wizerunku. Rodzice czy opiekunowie małoletnich mogą żądać usunięcia takich treści, mogą również żądać ukarania sprawców tego rodzaju czynów. Projekt ustawy wymaga, aby placówki, w których nieletni maja dostęp do Internetu (np. szkoły, biblioteki), instalowały oprogramowanie blokujące treści potencjalnie szkodliwe dla młodzieży. Idea jak najbardziej słuszna, ale diabeł tkwi w szczegółach. A wiadomo, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Zwłaszcza nadgorliwość urzędnicza.

经济 – 商业 – 市场  Ekonomia – Biznes – Rynek

Po siedmiu latach procesów przed sądami różnego szczebla, a w wyniku odwołania się do 最高人民法院Ludowego Sądu Najwyższego, Michael Jordan, światowa gwiazda koszykówki, przegrał spór o naruszenie praw do znaku towarowego z chińską spółką 乔丹体育股份有限公司Qiaodan Sports Co., Ltd. (z晋江Jinjiang, 福建省Prowincja Fujian, Płd.-Wsch. Chiny). Jordan, były zawodnik drużyny Chicago Bulls, pozwał Qiaodan Sports w 2012 roku, zarzucając tej spółce naruszenie swoich praw. Zwrócił się do sądu o wycofanie z przestrzeni publicznej wszelkich znaków towarowych Qiaodan.  Batalię rozpoczął od złożenia wniosku do 中国商标评审委员会Chińskiej Komisji ds. Przegladu i Oceny Znaków Towarowych. To postępowanie administracyjne wykazało jednak, że Qiaodan nie narusza praw Jordana. Amerykanin udał się do chińskiego sądu, gdzie kolejne instancje odrzucały oskarżenie, uznając je za bezzasadne. W całej sprawie mamy zdecydowanych wygranych. To firma Qiaodan, której proces z gwiazdą dał darmową reklamę i prawnicy Jordana. Ci ostatni nie poinformowali swojego klienta, że jedyne co ewentualnie można zarzucić znakowi firmowemu Qiaodan, to inspirację znakiem Jordana. Ale zdecydowanie nie można tych znaków ze sobą pomylić. To byłby powód, by zarzucać Chińczykom podrabianie znaku. Oceńcie Państwo sami.

Foto: Weibo

Firma  蔚来Nio, nazywana chińską Teslą, idzie w ślady amerykańskiego producenta aut elektrycznych. Tesla zakończyła właśnie budowę swojej gigafabryki w Szanghaju, Nio zaś prowadzi negocjacje z rządem lokalnym 湖州Huzhou (浙江省Prowincja Zhejiang, Wsch. Chiny) w sprawie dofinansowania ewentualnej budowy fabryki samochodów elektrycznych w tym mieście kwotą 5-10 mld RMB (ok. 2.73-5.46 mld PLN). Planowana zdolność produkcyjna zakładu to 200,000 samochodów rocznie. Fabryka Tesli w Szanghaju ma ich produkować pół miliona każdego roku. Nio, produkująca swoje auta w zakładach innych producentów od chwili powstania w 2015 roku przynosi nieustannie straty. Przez lata zebrało się tego już blisko 5 mld USD (ok. 19.3 mld PLN). Tylko w tym roku Nio straciło 616 mln USD (ok. 2.38 mld PLN), przy aktualnej wartości rynkowej 1.6 mld USD, czyli ok. 6.18 mld PLN. Pomimo strat Nio wciąż jednak przyciąga inwestorów. W tym roku spółka pozyskała 10 mld RMB (ok. 5.46 mld PLN) z 北京电子城国际投资开发Beijing E-town International Investment and Development oraz 200 mln USD (ok.772 mln PLN) od 腾讯控股Tencent Holdings. Nie ma to jak biznes w Chinach. Liczy się perspektywa, rynek, a nie bieżące straty.

Fabryka Tesli w Szanghaju, wybudowana w 10 miesięcy za 2 miliardy dolarów.

Chińskie koleje biją rekordy. W trzecim kwartale przewiozły 2.8 mld pasażerów, czyli dwukrotnie więcej ile wynosi populacja państwa. To oznacza wzrost o 9.4%. W ogólnej liczbie pasażerów kolei chińskich aż 71.6% stanowią osoby korzystające z połączeń szybkimi pociągami. W tym samym okresie koleje ChRL przewiozły 3.2 mld ton towarów. Tu również odnotowano wzrost – o 6.1%. 中国国家铁路集团有限公司  China State Railway Group ma czym się pochwalić. Nic zatem dziwnego, że国家发展和改革委员会Państwowa Komisja Rozwoju i Reform dala zielone światło dla kolejnych inwestycji o wartości 120 mld RMB (ok.65.57 mld PLN), które zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch lat, a których celem jest rozwój sieci kolei łączących porty i centra logistyczne Państwa Środka. Coo z pewnością przełoży się na siłę gospodarki.

Chiny mimo swoich dużych zasobów węgla są też jego importerem. Największym na świecie. Od stycznia do września bieżącego roku import węgla do Chin wyniósł już 250.57 mln ton. (wzrost o 9.5% r/r). W całym 2018 roku sprowadzono do Chin 281.23 mln ton węgla. Do końca br. import ma wynieść w sumie 310 mln ton. Na wzrost wielkości importu węgla wpływa nie tylko rosnące zapotrzebowanie, ale też poluźnienie przepisów dotyczących importu tego surowca. W tym tygodniu (21.10.2019) cena węgla energetycznego (5,500 kcal) z dostawą do portu chińskiego wynosiła średnio 575 RMB za tonę. Czy polscy producenci są w stanie zmieścić się w tej cenie z polskim węglem?

技术Technologie

华为 Huawei nie spoczywa na laurach. Chiński koncern zaprezentował swój najnowszy smartfon 5G Mate X. To urządzenie z „elastycznym” ekranem, dzięki któremu można je złożyć na pół. W Chinach rozpoczęto przedsprzedaż tego modelu, na rynku będzie dostępny od 15 listopada. Data debiutu międzynarodowego nie jest jeszcze znana.

Foto: Huawei

Dzięki zastosowaniu „elastycznego” wyświetlacza, po rozłożeniu, smartfon umożliwia korzystanie z 8 calowego ekranu. Po złożeniu korzystać można z ekranu o przekątnej 6.6 cala. Sercem 5g Mate X jest procesor HiSilicon Kirin 980. Modem to własna konstrukcja firmy – 5G Huawei Balong 5000. Całość zasila bateria 4,500mAh. Pamięć RAM 8GB. Pamięć wbudowana 512 GB. Trzy kamery. Podwójna karta SIM.  Cena: 16,999 RMB (ok. 9,288 PLN). Intrygująca propozycja zważywszy na to, że konkurencyjny (jeszcze nie dostępny na rynku) składany Samsung Galaxy Fold jest tańszy i kosztuje 13,999 RMB, czyli ok. 7,650 PLN.  Nowy Huawei jest jednocześnie droższy o blisko 6,000 RMB (ok. 3,278 PLN) od najdroższego iPhona. Rodzi się oczywiste pytanie: jak 5G Mate X będzie sobie radził na rynku telefonów premium? Prognozy wszak nie wskazują, ze mamy sezon pogody dla bogaczy.

小米Xiaomi rzuca rękawicę swoim konkurentom. Prezes firmy, 雷军 Lei Jun, zapowiedział, iż w roku 2020 Xiaomi wypuści na rynek 10 nowych modeli smartfonów, z których wszystkie będą gotowe do pracy w systemie 5G. Pierwszym, pilotażowym urządzeniem z tej serii jest zaprezentowany niedawno Xiaomi Mi 9 Pro 5G. Spółka Xiaomi posiada 12% udziału w chińskim rynku telefonów komórkowych (miejsce piąte w ChRL). Lei Jun przyznaje, że technologia 5G jest ogromną szansą dla firmy, ale również stanowi ogromne wyzwania i ryzyko. Jak zwykle: są plusy dodatnie, ale też i te ujemne.

Jedna z wiodących platform streamingowych prezentujących krótkie filmy wideo, 快手 KuaiShou, uzyskała wyłączne prawo do promocji elektronicznych „czerwonych kopert” (czerwone koperty to chińska tradycja – daruje się w nich pieniądze z okazji takich jak Nowy Rok, czy urodziny), podczas 中央电视台春节联欢晚会, czyli noworocznej gali centralnej telewizji CCTV. Ta gala jest najważniejszym wydarzeniem medialnym najważniejszego dnia najważniejszego święta w życiu Chińczyków. KuaiShou przeznaczyło na promocję 4 mld RMB (ok. 2.19 mld PLN). Jedną połowę tego budżetu pozyska w ramach umowy państwowa telewizja CCTV, drugą połowę spółka przeznaczy na wkłady do wirtualnych czerwonych kopert, które zostaną rozdane widzom podczas gali. Zarząd spółki zakłada, iż dzięki tej jednodniowej akcji pozyska 300 milionów aktywnych użytkowników. Wraz ze wzrostem znaczenie płatności mobilnych w Chinach, od początku 2016 roku firmy internetowe przyjęły wirtualne czerwone koperty za swoje główne narzędzie marketingowe w okresie Chińskiego Nowego Roku. Noworoczna gala CCTV jest oglądana przez blisko miliard telewidzów, co czyni ją najpopularniejszym TV show na świecie. KuiaShou miało z końcem maja br. 200 mln zarejestrowanych użytkowników. Czy uda się powiększyć to grono aż o 150%? Cel ambitny. Ale tu cele są ambitne albo ich nie ma w ogóle. 

Firma 迪迪楚星DiDiChuXing (oferuje usługi podobne jak Uber, przejęła zresztą chińską operację amerykańskiego konkurenta w zamian za udziały) zapowiedziała, że przed końcem roku w niektórych rejonach 上海Szanghaju udostępni taksówki autonomiczne, samokierujące. W pierwszej fazie implementacji tego projektu w każdym samochodzie będzie znajdował się kierowca. Jego rolą będzie wyłącznie nadzorowanie pojazdu oraz przejęcie kontroli nad nim w razie jakiejś awarii. Co ciekawe, na tym etapie realizacji projektu DiDi chce, aby każdy kurs samodzielnie poruszającym się autem był kursem bezpłatnym. DiDi zapowiada wprowadzenie tego rozwiązania (testy trwają) zarówno w innych miastach Chin, czyli w 北京Pekinie i 苏州SuZhou, jak i w Kaliforni (USA). Cel jest niezwykle prosty – jak najszybsze wprowadzenie projektu jako rozwiązania komercyjnego. Mimo wszystko, obserwując ten spontaniczny, żeby nie powiedzieć chaotyczny ruch uliczny w Szanghaju wciąż jednak wolą zapłacić i pojechać taksówką z kierowcą tradycyjnym. Strzeżonego, Pan… partia strzeże.

Foto: scmp

Chiny wyprzedzają Stany Zjednoczone w coraz większej liczbie kategorii. Najnowszy przykład: raport brytyjskiej firmy konsultingowej Hunrun, czyli Globalna Lista Jednorożców. Według raportu w Chinach działa obecnie 206 firm "jednorożców", czyli technologicznych startupów, które osiągnęły wartość powyżej 1 mld USD (ok. 2.86 mld PLN). W Stanach Zjednoczonych działają 203 takie firmy. Z końcem czerwca br. na całym świecie zarejestrowano 494 przedsiębiorstwa, które w zaledwie kilka lat, bazując na własnej, unikalnej technologii, lub nowym modelu biznesowym przeszły drogę „od zera do miliardera”. Aż 42% wszystkich firm należących do tego elitarnego klubu, to spółki chińskie. Największe światowe skupisko tych „cudownych dzieci” biznesu to 北京  Pekin (82). Na drugim miejscu jest San Francisco (55), a na trzecim -上海Szanghaj (47). W pierwszej dziesiątce znalazły się w tym roku jeszcze: 杭州HangZhou (19), 深圳 ShenZhen(18) i 南京NanJing(12). Trzy „jednorożce” o największej wartości na świecie to: 蚂蚁金融服务Ant Financial Service (należący do Grupy阿里巴巴集团Alibaba) wyceniany na 150 mld USD (ok. 580 mld PLN), 字节舞动ByteDance – 75 mld USD (ok. 290 mld PLN) i wspomniany przed chwilą  迪迪楚星DiDiChuXing – 55 mld USD (ok. 212 mld PLN). Łącznie wartość tej pierwszej, chińskiej trójcy to imponujące 280 mld USD (ok. 1.08 bln PLN), czyli ponad dwa i pół raza więcej niż wynosi budżet Polski. Najwięcej w globalne ‘jednorożce” inwestował amerykański fundusz inwestycyjny Sequoia Capital. Ale na drugim jest chiński gigant technologiczny腾讯控股有限TenCent. Za Chińczykami, na trzecim miejscu, uplasowała się japońska Grupa SoftBank. Niestety, na Globalnej Liście Jednorożców nie ma żadnego „jednorożca” z Polski, a mają je – po jednym – takie kraje jak Estonia, Malta, Argentyna, Irlandia, Kolumbia, czy Filipiny. W Indonezji powstały 4 takie firmy.

Według oceny 中国电子商务网 China Electronic Business Network wartość sprzedaży internetowej w kraju na koniec br. wyniesie 1.5 bln USD (ok. 5.78 bln PLN). To więcej 10 razem wziętych innych krajowych rynków, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi. Chiny posiadają ponad 800 mln konsumentów korzystających z zakupów w sieci. Możliwość kupowania przez Internet pojawiła się w ChRL 16 lat temu. Od początku stycznia do końca września tego roku wartość transakcji e-commerce w chińskiej sieci 1.3 bln USD (ok. 5.01 bln PLN). Kto chce działać na chińskim rynku sprzedaży detalicznej musi odnaleźć się przede wszystkim w chińskim handlu internetowym. Kto ten kanał dystrybucji ignoruje, kończy jak Carrefour. Czyli wypada z gry.

科学教育  Nauka – Edukacja  

Przygotowania do konstrukcji pierwszej chińskiej stacji orbitalnej 天宫TianGong są już na ukończeniu. Gotowa też jest rakieta 长征五号B Long March-5B skonstruowana na potrzeby realizacji projektu umieszczenia stacji na orbicie. Long March – 5B wyniesie na orbitę wszystkie elementy, z których zostanie skonstruowana chińska stacja, w przyszłości rakiety tego typu, będą zapewniać stacji zaopatrzenie. Prace na orbicie zaczną się w przyszłym roku, ich zakończenie zaplanowano na rok 2022. Według informacji 中国载人航天工程China Manned Space Agency na pierwszym etapie swojej pracy w przestrzeni kosmicznej stacja będzie ważyć 66 ton, by po rozbudowie osiągnąć masę 180 ton. Stacja stanie się miejscem pracy od 3 do 6 tajkonautów. (Dla niewtajemniczonych: ZSRR wysyłał w kosmos kosmonautów, Amerykanie słali ku gwiazdom astronautów, Chińczycy uważają, że ślą w przestrzeń pozaziemską taikong ren (太空人), czyli „ludzi kosmosu”). Chińska stacja kosmiczna znajdzie się na orbicie oddalonej od ziemi o 340-450 km. Będą mogli w niej pracować przybysze z innych przybysze z innych państw. Są chętni?

Foto: Xinhua

Szef Apple, Tim Cook, został mianowany prezesem rady doradczej Szkoły Ekonomii i Zarządzania przy prestiżowym uniwersytecie 清华大学经济管理学院TsingHua, nazywanym często "chińskim Harvardem”. Absolwentem tej uczelni jest m.in. prezydent习近平Xi JinPing, który regularnie spotyka się z radą tego uniwersytetu. W radzie zasiadają m.in. szefowie takich firm jak Facebook, Foxconn, Dell, General Motors, JPMorgan Chase, Pepsi, Breyer Capital, SoftBank, Tesla, etc. Stronę chińską reprezentują tu m.in. szefowie Alibaby i TenCenta, czy o wicepremier刘鹤 Liu He (odpowiedzialny za negocjacje z USA w ramach sporu handlowego), jak też przewodniczący chińskiego banku centralnego易纲Yi Gang. Wybranie Tim Cooka na przewodniczącego rady Szkoły Ekonomii i Zarządzania, w której zasiada od 2013 roku, zrodziło spekulacje, jakoby była to forma nagrody za posłuszeństwo. Wszak Apple zgodnie z zaleceniami władz chińskich wycofuje i blokuje na swoich urządzeniach wszelkie aplikacje, których używanie w Chinach jest niedozwolone. Z kolei 70-osobowa rada Szkoły Ekonomii i Zarządzania zrzesza przedstawicieli władz z najwyższych jej kręgów, polityków i znaczących biznesmenów chińskich i zagranicznych. Spotkania z nimi to z pewnością znakomite okoliczności dla wyrobienia właściwych dojść i układów. Win-win z chińskim charakterem.

Foto: VCG

Magazyn U.S. News przedstawił już po raz 6-ty swój coroczny ranking najlepszych uniwersytetów na świecie.  Dla stworzenia rankingu zbadano i porównano kondycję 1,500 wyższych szkół z 81 państw. Magazyn oparł się przy badaniu o dane zebrane przez OECD. Stany Zjednoczone wciąż mają największą liczbę wyższych uczelni, bo aż 249. Na drugim miejscu znalazły się Chiny ze 188 wyższymi uczelniami. W pierwszej setce najlepszych uniwersytetów wymieniono trzy chińskie: 清华大学TsingHua, 北京大学Peking University oraz 香港大学HongKong University. W zestawieniu bardziej szczegółowym, a oceniającym uczelnie pod względem nauczania (i osiągnięć) w szczegółowych dyscyplinach, w takich dziedzinach jak chemia, inżynieria konstrukcyjna, nauka materiałowa i inżynieria mechaniczna najlepszymi okazały się wyższe szkoły z ChRL. Uczelnie ze Stanów Zjednoczonych zachowują swój prymat w zakresie ekonomii, biznesu oraz nauk biologicznych i medycznych. Ranking potwierdza znana prawdę: nauka i edukacja są kluczem do gospodarczej potęgi państwa. Na Zachodzie i na Wschodzie. Nie zapominając o Północy, czy Południu.

银行、金融、资本、股票交易所  Banki, Finanse, Kapitał, Giełdy   

Rządy lokalne do końca września br. wpłaciły 799.2 mld RMB (ok. 436.68 mld PLN) do 全国社会保障基金理事会Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stało się tak na mocy umowy zawartej z Funduszem, wedle której rządy mają zasilić go kwotą 966 mld RMB (ok. 527.82 mld PLN). Celem tego działania jest zapewnienie odpowiednich środków na wypłaty emerytur w sytuacji, gdy maleje poziom obciążania przedsiębiorstw kosztami z tego tytułu. Pierwotnie, w systemie wykreowanym w dobie Mao Zedonga, to przedsiębiorstwa brały na siebie cały ciężar opieki społecznej nad pracownikami i ich rodzinami. Niemal od kołyski po grób. Dziś ten system jest reliktem. A kasa nie może być pusta.

Z sondażu przeprowadzonego przez 中国家庭金融调查研究中心Survey and Research Center for China Household Finance, 成都西南财经大学 Uniwersytetu Finansów i Ekonomii w Chengdu oraz 蚂蚁金融服务集团Ant Financial Services wynika, iż zadłużenie gospodarstw domowych w Chinach stanowi 49.2% krajowego PKB. W tym zakresie ChRL przegrywa z USA, gdzie zadłużenie to odpowiada 77.1% PKB. Zadłużenie chińskich rodzin związane jest przede wszystkim z kredytami hipotecznymi i zakupem nieruchomości. Posiadanie własnego „M” to priorytet w chińskiej rzeczywistości.

Rząd prowincji湖南省 Hunan (płd. Chiny) jako pierwszy w ChRL zakazał działalności firm P2P udzielających wysokooprocentowanych pożyczek, a także oferujących lokaty wysokiego ryzyka (również oprocentowanych znacznie ponad średnie proponowane przez banki). To reakcja na gwałtowny wzrost nadużyć, oszustw, lawinowe powstawanie piramid finansowych pochłaniających miliony juanów pochodzących z „inwestycji” nierozważnych, a liczących na wysokie zyski mieszkańców tej prowincji. Zakaz wszedł w życie z dniem jego ogłoszenia w minionym tygodniu. Tak radyklane posunięcie było niezbędne, bowiem żadne regulacje nie chroniły skutecznie klientów przed oszustwami. Lub inaczej: żadna siła nie była w stanie uświadomić naiwnym (i chciwym) klientom, że sami pchają się w kłopoty. Ocenia się, że tylko w tym roku w skali kraju wszelkiego rodzaju firmy P2P i piramidy finansowe naciągnęły swoich klientów na sumę 213 mld RMB (ok.116 mld PLN).  

Giełdy

Huśtawka nastrojów na giełdach trwa. Po tygodniu spadków – tydzień wzrostów. Najwięcej zyskał Shenzhen, gdzie indeksy urosły powyżej 1%. Szanghaj, z mniejszymi wzrostami, również zakończył tydzień na plusie. Straty wciąż odnotowuje giełda w Hong Kongu. Tu na wyniki giełdy, jak i kondycję całej ekonomii coraz większy negatywny wpływ mają przeciągające się protesty. Zapowiadane pakiety stymulacyjne nie robią wrażenia na giełdach. Inwestorzy czekają na efekty rozmów pomiędzy Pekinem, a Waszyngtonem. Ale czy ktokolwiek racjonalny ma nadzieję, że ten spór zakończy się w tym, czy następnym miesiącu?

 

                                                                                                            Piątek 25.10.     21.- 25.10.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                            2,954.93  +0.48%   +0.57%

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                           2,967.05   +0.27%   +0.13%

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                      8,534.87  +0.41%   +0.17%

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                            3,896.79  +0.67%   +0.71%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                      4,612.27  +0.61%   +0.12%

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                   4,994.57  +0.73%   +0.66%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm).      

SSE STAR Market 50 Component Index

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                              9,660.44  +1.10%   +1.33%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                        1,675.34  +1.30%   +1.62%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                          1,632.40  +0.99%   +0.97%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.  

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                   5,544.39  +1.29%   +1.92%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI                   6,163.93  +1.46%   +1.97%

中小板创新指数Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                            13,921.79  +0.17%  +0.06%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.       

 

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                      26,667.391  -0.49%   -0.20%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数                              3,602.67  -0.17%   -0.56%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                 10,466.300  -0.63%   -0.70%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.  4,287.750  +0.45%  -0.55%

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.         11,296.12  -0.21% -1.04% 

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

  

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piatek, 25.10.

100英镑GBP = 908.28人民币 RMB    

100欧元EUR = 785.52 人民币 RMB  

100美元US$ = 707.49人民币 RMB  

100 港HG$ = 90.27 人民币 RMB  

100 澳门元MOP$ = 87.63人民币 RMB  

100 新台币NT$ = 23.10 人民币 RMB 

100 波兰兹罗提 PLN = 183.34人民币 RMB  

100人民币 RMB ¥ = 54.54波兰兹罗提 PLN  

社会 Społeczeństwo

Szwajcarski Bank Credit Suisse w swoim raporcie  Globalne Bogactwo, że w Chinach żyje obecnie więcej milionerów niż w Stanach Zjednoczonych. Credit Suisse doliczył się w ChRL 100 milionów osób z majątkiem o wartości powyżej 1 mln USD. W USA jest ich obecnie 99 milionów. 10% najbogatszych ludzi świata to Chińczycy.

A teraz inne opracowanie i zaskakujący (przynajmniej mnie) rezultat. Amerykański, niezależny, pozarządowy think-tank Milken Institute opracował ranking najlepiej rozwijających się miast w Chinach. Podstawowe kryteria jakie wzięto pod uwagę podczas opracowywania rankingu to m.in. wyniki ekonomiczne miasta (PKB, w tym dochód na mieszkańca), wyniki finansowe przedsiębiorstw, warunki dla biznesu i inwestycji zagranicznych (ich wzrost i napływ kapitału), średnie zarobki w sektorach, wzrost zatrudnienia, ilość przedsiębiorstw z sektora usług i nowych technologii. Pierwsze miejsce na liście zajęło 成都市ChengDu, stolica prowincji四川省SiChuan (Płd.-Zach. Chiny). Szanghaj, powszechnie uważany za ekonomiczną i finansową „stolicę” kraju znalazł się dopiero na 14 miejscu. Szok i niedowierzanie.  

MIASTA PIERWSZEGO I DRUGIEGO KREGU      MIASTA TRZECIEGO KREGU

            Miasto         Prowincja                             Miasto                     Prowincja

1. 成都市ChengDu, 四川省SiChuan              1. 东莞市DongGuan , 广东省GuangDong

2. 深圳市ShenZhen, 广东省GuangDong       2. 南通市NanTong, 江苏省JiangSu

3. 北京市BeiJing                                            3. 珠海市ZhuHai, 广东省GuangDong

4兰州市 LanZhou, 甘肃省GanSu                  4. 泰州市TaiZhou, 江苏省JiangSu

5. 郑州市ZhengZhou, 河南省HeNan             5. 达州市DaZhou, 四川省SiChuan

6. 西安市XiAn, 陕西省ShaAnxi                      6.鹰潭市YingTan, 江西省JiangXi

7. 贵阳市GuiYang, 贵州省GuiZhou               7. 漯河市LuoHe, 河南省HeNan

8. 长春市ChangChun, 吉林省   JiLin             8. 安顺市AnShun, 贵州省GuiZhou

9. 武汉市WuHan, 湖北省  HuBei                   9. 苏州市SuZhou江苏省, JiangSu

10. 厦门市XiaMen, 福建省  FuJian              10. 马鞍山市MaAnShan, 安徽省AnHui

Właściciel uszkodzonego Mercedesa z miasta滨州BinZhou, prowincja 山东ShanDong (wsch. Chiny) w proteście przeciwko lokalnemu dealerowi/agentowi tej marki wynajął jeźdźca z koniem, zaprzągł zwierzę do samochodu i takim budzącym ogólne zaciekawienie zaprzęgiem przemierzał całe miasto. Dealer wycenił naprawę uszkodzonego auta na 130,000 RMB (ok.71,032 PLN), a ponieważ firma ubezpieczeniowa odmówiła pokrycia kosztów naprawy, postanowił obciążyć kosztami właściciela auta, uznając, że pojazd został uszkodzony w wyniku wypadku spowodowanego przez właściciela auta. Właściciel twierdził zaś, że przyczyna zniszczenia samochodu kupionego z salonu w styczniu br. nie był jakikolwiek wypadek, a samozapłon silnika. Co ciekawe dealer Mercedesa nie dopuścił do wykonania jakichkolwiek zdjęć, które mogłyby posłużyć do wyceny naprawy przez firmę zewnętrzną.

Nie wiadomo, czy spowodowała to sama przejażdżka po mieście, czy może reakcja mediów społecznościowych na to zdarzenie –  w każdym razie dealer zgodził się podjąć negocjacje w sprawie naprawy i obniżyć zdecydowanie jej koszt.

Foto: Weibo

Wiadomo jak gęsto zabudowany jest w 香港HongKong. Od 9 lat miasto dzierży palmę pierwszeństwa w kategorii najdroższych mieszkań świata (co było jedną z przyczyn pierwotnych protestów w tej metropolii). W minionym tygodniu padł tu kolejny rekord na rynku nieruchomości. Pojedyncze miejsce parkingowe o powierzchni 12.5 m2 wylicytowano tu i sprzedano za 969,000 USD, czyli 7.595 mln dolarów hongkońskich, albo po naszemu ok. 3.733 mln PLN. W Chinach można zarobić nie tylko na obrocie mieszkaniami, ale również, a może i nawet lepiej, na sprzedaży miejsc parkingowych. Ot, taki specyficzny urok Orientu.

中国共产党行动纲领   Z życia KPCh (Komunistycznej Partii Chin)

Zapowiedziano oficjalnie 中国共产党第十九届中央委员会第四次全体会 czwartą plenarną sesję XIX-tego Komitetu Centralnego KPCh, która odbędzie się w dniach 28-31.10. br. Obrady skoncentrowane będą na kwestiach dotyczących rozwoju systemu socjalistycznego z chińskim charakterem oraz na modernizacji systemu zarządzania państwa i na poprawie jego efektywności. Niby nic szczególnego. A jednak. Plenum KC jest wydarzeniem wyczekiwanym. Zwłaszcza, że zeszłoroczne, które winno mieć miejsce późną jesienią, nie odbyło się. Plena Komitetu Centralnego KPCh wyznaczają kierunki bieżącej polityki gospodarczej, wewnętrznej i zewnętrznej państwa. Ustalenia realizowane są następnie przez rząd, pod przewodnictwem partii, rzecz jasna. W ostatnim czasie zebrała się spora lista problemów do rozwiązania. Są na niej wyzwania powodowane przez spowalniającą gospodarkę, efekty przedłużającego się sporu handlowego z USA, zadłużenie lokalnych rządów i wiele, wiele innych. Plenum trwać będzie 4 dni i będzie tym razem bacznie obserwowane zarówno w kraju, jak i za granicą.

中国世界  Chiny @ świat   

Od czasu, gdy Amerykanie wycofali się z rozmów pokojowych w Afganistanie, Chiny podwoiły swoje wysiłki na rzecz zakończenia tamtejszego konfliktu i utworzenia rządu jedności narodowej (przy udziale wszystkich miejscowych ugrupowań, łącznie z Talibami). Celem wewnątrzafgańskiego dialogu jest pojednanie między walczącymi stronami. Kolejna runda rozmów wszystkich stron pod auspicjami Chin odbędzie się w dniach 28-29 października w… Pekinie. Chiny podejmują od kilku lat starania na rzecz uregulowania sytuacji w Afganistanie. Pokój i stabilizacja w tym kraju sąsiadującym z Państwem Środka jest niezwykle istotna dla Chin, nie tyle ze względów politycznych, co ekonomicznych. Afganistan to kraj o bogatych zasobach strategicznych surowców mineralnych od miedzi, przez rudy żelaza, złoto, aż po rudy ziem rzadkich, niezbędnych do produkcji urządzeń elektronicznych nowej generacji. Wstępna (bo nie do końca zbadana) wartość tych złóż waha się od 1 do 2 bln USD (ok. 3.86-7.72 bln PLN). Wydaje się zatem, że gra jest warta świeczki. Firmy chińskie stawiają w Afganistanie pierwsze kroki. 中国冶金科工集团公司 China Metallurgical Group podpisało z rządem w Kabulu kontrakt wartości 3 mld USD (ok. 11.58 mld PLN) dotyczący eksploatacji afgańskich złóż miedzi. Afganistan otwiera się coraz bardziej na zagranicznych inwestorów, zwłaszcza na wielkiego sąsiada, czyli Chiny. Ale, żeby urzeczywistnić plany potrzebny jest tylko spokój i pokój. Od dziesięcioleci próbuje się zaprowadzić pokój w Afganistanie ogniem i mieczem. Bez skutku. Może chińska metoda przemawiania do kieszeni decydentów przyniesie wreszcie właściwe rezultaty i pogodzi wszystkie zwaśnione strony.

Bogota, stolica Kolumbii będzie miała pierwszą linię metra. Wybuduje ją chińskie konsorcjum złożone z 中国港湾工程有限责任公司China Harbor Engineering Corp., 西安市轨道交通集团公司XiAn Rail Transit Group Corp., oraz 中车长春轨道客车股份有限公司CRRC ChangChun Railway Vehicles Corp. Zgodnie z założeniami na linii o długości 24 kilometrów powstanie 16 stacji. Inwestycję kredytować będzie World Bank, Inter-American Development Bank oraz European Investment Bank. Chińskie konsorcjum otrzymało prawo do zarządzania metrem w Bogocie przez 20 lat po jego wybudowaniu. Wygrało przetarg oferując najniższą cenę i najszybszy termin realizacji. Zapewne powołało się na doświadczenia z Chin, gdzie każdego dnia, w którymś z chińskich miast oddawana jest do użytku kolejna stacja metra.  

中国国家电网有限公司China State Grid Corp. wybuduje na Ukrainie największą w Europie elektrownię wiatrową. Wartość inwestycji to 1.1 mld USD. Elektrownia uzyska moc 750 megawatów. Tymczasem China Electric Power Equipment and Technology Corp.  nawiązała współpracę z norweską spółką NBT w zakresie budowy elektrowni wiatrowych na rynkach światowych. China State Grid posiada udziały w sieciach energetycznych i elektrowniach w Portugalii, Włoszech i Grecji. Chiński sektor energetyczny coraz pewniej osadza się w Europie. State Grid Corp. jest według Fortune Global 500 piątą firma świata.

梁老爷 意见  Liang Lao Ye  我的三分  moje  trzy feny 

Administracja amerykańska wprowadziła tak wiele zakazów, nakazów, barier i ograniczeń wobec firmy Huawei, że ta powinna już przestać istnieć. Tymczasem – jak się zdaje – chiński koncern ma się całkiem nieźle. Jego atutem są nie tylko smartfony, ale przede wszystkim kompleksowe rozwiązania dla sieci 5G i przeogromny wachlarz urządzeń i sprzętu telekomunikacyjnego, opracowywanego przez własne ośrodki badawcze, a produkowane we własnych fabrykach. Huawei jest globalnym graczem. Pięćdziesiąt cztery państwa zdecydowały się na współpracę z koncernem w zakresie tworzenia sieci 5G. Czterdzieści osiem państw rozważa taką możliwość. Dziewięćdziesiąt dwa państwa nie myślą o sieci 5G, zapewne mają istotniejsze priorytety niż telekomunikacja. Cztery państwa zdecydowanie nie chcą współpracy z Huawei. To USA, Japonia, Australia i Nowa Zelandia. Stany Zjednoczone wypowiadając chińskiej korporacji wojnę sprawiły, iż dla wielu stało się oczywistym, że ich pozycja osłabła, że nie są już globalnym hegemonem, tak silnym jak jeszcze dekadę temu. Już nie decydują o wszystkich i o wszystkim. Bez ich przywództwa i narzucanej siłą woli świat sobie jakoś radzi.

中国谚语 Z chińskich powiedzeń  

{五常= ++++}

钱财如粪土,仁义值千金  Bogactwa są bezwartościowe niczym pył, życzliwość i sprawiedliwość są najcenniejsze.                                                                                                                                                    

梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny        

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com. 

                                                                                

              

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button