Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (47/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 47 (18.11. – 24.11.2019)

经济-商业-市场  Ekonomia – Biznes – Rynek

Wszystko wskazuje na to, że chińska spółka 瑞幸咖啡Luckin Coffee zrealizuje swój plan i przed końcem bieżącego roku pokona wieloletniego lidera na kawiarnianym rynku ChRL, czyli amerykańskiego Starbucksa. Wyniki Luckin Coffe za trzeci kwartał br. są godne uznania. Przychody firmy wzrosły do 1.493 mld RMB (ok. 826.67 mln PLN) tj. o 540.2% rok do roku. Zysk operacyjny wyniósł 186.3 mln RMB (ok.103.15 mln PLN), gdy w tym samym okresie ubiegłego roku firma przyniosła stratę w wysokości 126 mln RMB (ok.70 mln PLN). Wyniki osiągnięte przez Luckin Coffee są znacznie lepsze od przewidywań analityków. Na koniec III kw. br. spółka posiadała 3,680 kawiarni w całych Chinach, a  Starbucks 4,000. Chińczycy zamierzają do końca roku powiększyć liczbę posiadanych kawiarni do 4,500. W swoich lokalach Luckin Coffee oprócz kawy, przekąsek i sałatek oferuje także bardzo popularna herbatę z mlekiem, lub dodatkiem owoców. Pod koniec III kw. zeszłego roku sieć Luckin Coffee miała 6 mln zarejestrowanych klientów, zaś na koniec września br. już 30.7 mln (wzrost o 413.4%). Sprzedaż kawy w Chinach wciąż rośnie dając realne podstawy do dalszego rozwoju chińskiej sieci kawiarnianej. Luckin Coffee został założony w… 2017 roku. Od maja br. notowany jest na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku. Zaczyna wyprzedzać i tutaj działającego od 48 lat Starbucksa. To idzie młodość. Czy wygra z dojrzałością i doświadczeniem? Póki co wydaje się, że Chińczycy znaleźli właściwą drogę do gustów młodych Chińczyków. Efektywniejszą niż ta obrana przez „starego wygę”. I efektowniejszą.

Foto: VCG

Rząd 上海Szanghaju (25 mln ludności) przyjął plan rozwoju虹桥中心商务区 Hongqiao Centralnej Dzielnicy Biznesu. Położna w zachodniej części aglomeracji dzielnica posiada obecnie pow. 86.6 km 2, która ma być powiększona o kolejne 64.8 km2 – w sumie 151.4 km2 (powierzchnia Warszawy to 517 km2). W ciągu najbliższych 3 lat, do końca roku 2022 Hongqiao ma stać się jednym z najważniejszych motorów napędowych gospodarki regionalnej, aby w 2025 roku rozpocząć funkcjonowanie jako „otwarte centrum międzynarodowej współpracy handlowej”. W nowych okolicznościach formalnych w Hongqiao preferencyjne warunki rozwoju znajdą projekty służące rozwijaniu sztucznej inteligencji, Internetu, komunikacji satelitarnej, gromadzeniu danych – Big Data, usług lotniczych, naukowych i technologicznych, a także te związane z opieką zdrowotną. Bottom of FormPo projekcie 浦东新区 Nowego Obszaru Pudong (jako globalnego centrum finansowego, giełdowego, shipingowego oraz logistycznego) Hongqiao jest kolejnym projektem miejskim, który wpisuje się w strategię rozwoju wielkiej delty rzeki 长江三角洲 ChangJiang (Yangtze) ustanowioną przez rząd centralny w Pekinie. Realizacja tych zamierzeń na nie tylko stymulować dalszy rozwój Szanghaju, ale także prowincji江苏JiangSu, 浙江ZheJiang, 安徽AnHui oraz regionów położonych wzdłuż tej wielkiej rzeki.

Grafika: Shine

Zadanie postawione przed Szanghajem nie będzie proste. Wskazuje na to raport amerykańskiej firmy doradczej PricewaterhouseCoopersTendencje w zakresie nieruchomości i inwestycji w Azji-Pacyfiku 2020”. Według PwC Szanghaj znalazł się na 7 miejscu w regionie pod względem możliwości inwestycyjnych oraz perspektyw rozwoju. To oznacza spadek z miejsca 6, które Szanghaj zajmował w roku zeszłym, a które odebrał mu  深圳 Shenzhen (prowincja广东GuangDong, Płd. Chiny). Shenzhen rośnie w siłę z uwagi na rolę jaką odgrywa w projekcie粤港澳大湾区 Rejonu Wielkiej Zatoki – (Greater Bay Area, które ma konkurować z Kalifornią). Utrata zeszłorocznej pozycji nie oznacza jednak, ze inwestorzy przestali się interesować tą metropolią jako celem inwestycji. Szanghaj nieustannie przyciąga zagraniczny kapitał. Ale rośnie mu w tym zakresie konkurencja. W pierwszej dziesiątce raportu PwC znalazło się – oprócz Shenzhen – jeszcze 广州GuangZhou, na pozycji 9. 北京 Pekin zajął miejsce 13.

Z kolei w rankingu opracowanym przez  中国社会科学院 Chińską Akademie Nauk Społecznych i Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich – HABITAT wśród miast, które z jednej strony są najlepiej na świecie zorganizowane pod względem urbanistycznym, a z drugiej zapewniają największy komfort życia swoim mieszkańcom znalazły się m.in.: 深圳ShenZhen (4 miejsce), a następnie上海Szanghaj (10), 香港HongKong (13), 北京Pekin (17) i广州GuangZhou (18). Zatem w pierwszej dwudzieste rankingu znalazło się 5 chińskich miast. To o dwa więcej niż w poprzednim zestawieniu. Zwraca uwagę fakt, że po raz pierwszy Szanghaj wyprzedził w tym rankingu HongKong. Ranking obejmuje ogółem 1,006 miast na całym świecie, zamieszkiwanych przez więcej niż pół miliona ludzi. Pierwsze trzy miejsca zajęły Nowy Jork, Londyn i Singapur.

Chiny nieustannie zaskakują realizowanymi spektakularnymi projektami architektonicznymi. Należy do nich bez wątpienia oddany właśnie do użytku 45 piętrowy budynek biurowy 丽泽LeeZa SOHO, zlokalizowany w nowej dzielnicy 北京 Pekinu, 丰台FengTai. To obszar położony na południowym stolicy Chin, pomiędzy centrum miasta, a nowym lotniskiem  北京大兴国际机场  BeiJing DaXing International Airport. Jednak nie lokalizacja jest największym atutem, czy wyróżnikiem nowego biurowca, a jego konstrukcja. Wieżowiec, oprócz charakterystycznej, spektakularnej bryły złożonej z dwóch bliźniaczych struktur posiada łączące je, najwyższe na świecie atrium (czyli wewnętrzny, oszklony dziedziniec) o wysokości 194.15 m. Budynek został zaprojektowany przez jedno z najbardziej znanych na świecie biur projektowych Zaha Hadid Architects, odpowiedzialne również za projekt nowego pekińskiego lotniska Beijing DaXing. Obie realizacje robią ogromne wrażenie. Kluczem do licznych zleceń z Chin dla architektów z biura nieżyjącej już Zaha Mohammad Hadid – brytyjskiej architekt pochodzącej z Iraku, przedstawicielki dekonstruktywizmu – jest gotowość do ścisłej współpracy nad realizowanymi projektami z chińskimi pracowniami architektonicznymi jako podwykonawcami. Można odnosić sukcesy w Chinach – nawet w tak trudnej dziedzinie jak projektowanie – ale trzeba przyjąć właściwą drogę i metodę.

Bryła LeeZa SOHO

Wnętrze, czyli najwyższe atrium swiata

Foto: Xinhua

W październiku ceny mieszkań rosły w całych Chinach. Jak podało 国家统计局Państwowe Biuro Statystyki 50 z 70 dużych miast (grupie, która jest brana pod uwagę w tych badaniach) odnotowało wzrost cen. Średnio ceny w 70 miastach w październiku wzrosły o 0.5%. To 54 miesiąc wzrostów cen z rzędu. Ceny w mega miastach (北京 Pekin – 22 mln mieszkańców; 上海Szanghaj – 25 mln, 深圳 Shenzhen – 13 mln, 广州Guangzhou – 15 mln) wzrosły średnio o 0.1% w stosunku do września (wtedy wzrost wyniósł 0.4%). Ale w miastach tzw. drugiego kręgu ceny poszły w górę o 0.5%, a trzeciego kręgu o 0.6%. Ceny nieruchomości w Chinach zaczynają nakręcać te relatywnie mniejsze miasta, a nie jak do tej pory największe metropolie. Niektóre z tych „mniejszych miast, jak na przykład 南京NanJing (stolica prowincji 江苏JiangSu, Wsch.Chiny), czy 天津 TianJin (miasto wydzielone, port, Płn.Wsch. Chiny) znacznie liberalizują zasady kupowania mieszkań, aby przyciągnąć do siebie wysoko wykwalifikowanych pracowników. W rezultacie chińskie nieruchomości trzymają się mocno.

技术  Technologie

Wystarczyła jedna publiczna wypowiedź prezydenta习近平 Xi JinPinga (z końca października), dotycząca znaczenia technologii blockchain dla przyszłego rozwoju Chin, a od razu pojawiły się różne analizy na ten temat. Według raportu amerykańskiej firmy doradczej Internet Data Center – IDC do końca 2023 roku Państwo Środka zainwestuje ponad 2 mld USD (ok.7.8 mld PLN) w rozwój tej technologii. Średni wzrost wydatków rządu na ten cel to 65.7% rok do roku. Oznacza to, że i ta lokomotywa chińskiego postępu zaczyna przyspieszać, by wysunąć się na czoło w światowym wyścigu. A być może i po to, by ciągnąć za sobą całą branżę w skali globu.

Wyniki III kwartału br. w zakresie globalnej sprzedaży inteligentnych głośników potwierdzają wcześniejsze trendy. Liderem sprzedaży jest amerykański Amazon z wynikiem 10.4 mln egzemplarzy. Ale już na drugim miejscu jest 阿里巴巴Alibaba. Ta spółka sprzedała w III kwartale 2019 r. 3.9 mln „smart speakers”. Trzecie miejsce zajęło  百度BaiDu sprzedawszy 3.7 mln sztuk. Potem znów Amerykanie, czyli Google (3.5 mln), którym depcze po piętach kolejna chińska firma –  小米 XiaoMi  z wynikiem 3.4 mln szt. BaiDu może poszczycić się największym wzrostem sprzedaży głośników r/r, bo o 290.1% licząc od stycznia, Alibaba odnotowała 77.6% wzrost sprzedaży, XiaoMi 77.7%. Jeśli chodzi o udziały w światowym rynku inteligentnych głośników to tu dominuje Amazon (31.9%) wyprzedzający amerykańską konkurencję, czyli Google (29.8%). Alibaba posiada 11.1% światowego rynku „smart speakers”,  XiaoMi 9.7%. Baidu liczy się wyłącznie na rynku chińskim. Nie zmienia to faktu, że w tej niszy liczą się wyłącznie firmy amerykańskie i chińskie.

Rozwój chińskiej sieci telekomunikacyjnej 5G idzie pełną parą. W trzecim kwartale operatorzy sprzedali 485 tys. telefonów komórkowych przystosowanych do pracy w systemie 5G. Już wyraźnie widać podział na segmenty cenowe wśród producentów obecnych na rynku. 华为 HuaWei i  三星Samsung to telefony komórkowe w klasie premium od 5,000 RMB (ok. 2,762 PLN) w górę. 中兴通讯  ZTE i ViVo wyceniają swoje urządzenia na poziomie od 4, 220 RMB (ok. 2,330 PLN) do 4,570 RMB (ok. 2,525 PLN). A 小米 XiaoMi, tradycyjnie, lokuje się na niższym poziomie cenowym: od 3,164 RMB (ok. 1.748 PLN) do 3,867 RMB (ok. 2,136 PLN). Na rynku tak dużym jak chiński każdy znajdzie swojego klienta. Ach, mówimy o telefonach 5G, gdyby komuś umknęło.

腾讯TenCent wprowadza na rynek nowe medium społecznościowe o nazwie “回音” HuiYin czyli Echo. Aplikacja wita użytkownika hasłem: spotkaj ulubiony glos. Nie jest ono przypadkowe. A to dlatego, że rozwiązanie to opiera się głównie na komendzie. Na przykład wybierając zakładkę „obserwuj/podążaj” (są jeszcze zakładki „popularne” i „w pobliżu”) użytkownik może słuchać ulubionych przez siebie głosów (innych użytkowników, streamerów, vlogerów, podcastów, etc.), przy czym zawiaduje aplikacją Echo za pomocą komend głosowych. Do komunikacji głosowej przystosowany jest komunikator Echo i inne „funkcje społecznościowe” aplikacji. TenCent jest liderem mediów społecznościowych w Chinach dzięki serwisowi  微信WeChat. Firma wrzuca do koszyka nową propozycję, zapewne w oparciu o analizy danych, których dostarcza na temat swoich użytkowników WeChat właśnie. A ten mówi chyba wszystko o tym czego pragną współcześni Chińczycy.

银行 – 金融 – 资本 – 股票交易所  Banki – Finanse – Kapitał – Giełdy   

中国人民银行Centralny Ludowy Bank Chin pracuje ostatnio niezwykle intensywnie:

  • Bank Centralny wydał oświadczenie zaprzeczające medialnym doniesieniem (krajowym i zagranicznym), na temat domniemanej emisji cyfrowej waluty ChRL (niesłusznie zwanej kryptowalutą) przed końcem bieżącego roku (co jakoby wynikało z wcześniej wzmiankowanej wypowiedzi Xi na temat istoty technologii blockchain dla przyszłości Chin), a także upoważnienia jakiejkolwiek platformy internetowej do obrotu tymi aktywami. Potwierdzono, że prowadzone są studia i badania tej formy pieniądza. Jednakże jednoznacznie stwierdzono, iż wszelkie krążące w Internecie informacje, o tym jakoby taka waluta miałaby być wyemitowana z początkiem 2020 roku są nieprawdziwe.

Foto: Budynek Ludowego Banku Chin (VCG)

  • Bank Centralny opublikował najnowszy raport na temat zwalczania zjawiska znanego jako „pranie brudnych pieniędzy”, czyli nielegalnych transakcji finansowych mających na celu ukrycie właściwego źródła pochodzenia pieniędzy, lub też uniknięcia ich opodatkowania. Okazuje się, że w 2018 roku Bank Centralny wykrył więcej takich wykroczeń niż we wcześniejszych okresach, a co za tym idzie nałożył więcej kar na firmy i osoby uwikłane w ten nielegalny proceder.. Ogółem nałożono kary i grzywny na kotwę 189.3 mln RMB (ok. 105.17 mln PLN), co stanowi wzrost o 41% (?!) w stosunku do roku 2017. Na wniosek Banku Centralnego prokuratora aresztowała 7,881 podejrzanych o te wykroczenia. Według chińskiego prawa, za udział w „praniu pieniędzy” grozi jednorazowa kara grzywny o maksymalnej wysokości 5 mln RMB (ok. 2.78 mln PLN) dla instytucji i firm oraz do 500,000 RMB (ok. 277.8 tys. PLN) dla osób indywidualnych. Nasilanie się zjawiska sprawiło, iż Bank Centralny postanowił zaostrzyć przepisy.
  • Pilotażowo Bank Centralny wprowadza limity wypłaty dużej ilości gotówki dokonywanych w bankach przez osoby indywidualne, ale też i przez przedsiębiorstwa. Dotyczy w pierwszej kolejności prowincji河北HeBei (okalającej Pekin), miasta  深圳ShenZhen (specjalna strefa ekonomiczna granicząca z Hong Kongiem) oraz prowincji 浙江ZheJiang (Wsch. Chiny). Limit dla osób indywidualnych wynosi obecnie w HeBei 100,000 RMB (ok. 55.14 tys. PLN), w ShenZhen 200,000 RMB (ok. 110.28 tys. PLN), a w ZheJiang 300,000 RMB (ok. 165.42 tys. PLN). Dla przedsiębiorstw limit wynosi w tych 3 lokalizacjach 500,000 RMB (ok. 275.7 tys. PLN). Bez względu na kwotę wypłaty gotówkowej przed jej dokonaniem należy aplikować w banku o przygotowanie pieniędzy i określić precyzyjnie powód wypłaty gotówkowej, jej przeznaczenie. Działanie banku ma na celu zwiększenie monitorowania przepływów gotówkowych, które są głównym obszarem dokonywania wszelkich nadużyć, począwszy od korupcji, skończywszy na uchylaniu się od płacenia należnych podatków i „praniu” pieniędzy. Wdrażanie tych postanowień odbywać się stopniowo na terenie całych Chin w ciągu najbliższych dwóch lat. Jeśli mechanizm zastosowany w pilotażowych lokalizacjach okaże się skuteczny. Bank Centralny ogłosił również, że przygotowuje zarządzenie wprowadzające system deklaracji majtku i dochodu klienta. Chodzi – według Banku Centralnego – o zachowanie transparentności dochodów klientów banków, jak i źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych na kontach bankowych. Czy to uszczelnianie systemu, czy zaciskanie pętli? Chyba i jedno, i drugie.
  • Poprzez operacje otwartego rynku Bank Centralny wprowadza na rynek 200 mld RMB (ok. 110.34 mld PLN), poprzez banki i instytucje finansowe, celem zwiększenia jego płynności, powiększenia zasobów środków przeznaczonych na kredyty stymulujące gospodarkę.
  • Po raz pierwszy od października 2015 roku Bank Centralny zdecydował się na obniżenie oprocentowania kredytów krótkoterminowych operacji otwartego rynku (repo) z 2.55% do 2.5%. Jest to jednak niewielka obniżka kosztów pieniądza jakie muszą ponosić banki zadłużające się w Banku Centralnym. Odczytuje się to jako sygnał kontynuacji strategii stymulacji w ograniczonym zakresie. Bank Centralny zwraca uwagę na ryzyko spowolnienia, ale jednocześnie przestrzega przed wzrostem inflacji i jej konsekwencjami. Tuż po obniżeniu oprocentowania repo, zadecydowano o zmianie stopy oprocentowania kredytów: 1 rocznych na 4.15% z 4.20%, a 5 letnich na 4.80% z 4.85%. Jak widać Bank Centralny wkłada wiele wysiłku by utrzymać gospodarkę na kursie rozwoju.

Tymczasem Chiny zmniejszają trzeci miesiąc z rzędu stan posiadania amerykańskich obligacji skarbowych. Wprawdzie są to niewielkie zmiany, ale godne odnotowania. We wrześniu ich wielkość zmalała o 1.1 mld USD (ok.4.29 mld PLN) do 1.102 bln USD (ok. 4.3 bln PLN). Chiny są drugim po Japonii posiadaczem największej ilości papierów skarbowych Stanów Zjednoczonych. To ważny argument w trwającym starciu handlowym z nimi.

Chiny i Rosja podpisały list intencyjny dotyczący zamiaru zwiększenia odejścia od waluty amerykańskiej we wzajemnych rozliczeniach na rzecz walut krajowych, czyli juana i rubla. Całkowite odejście od rozliczeń dolarowych jest dla stron obecnie niemożliwe, ale oba państwa zmierzają wyraźnie w tym kierunku. Rzecz wpisuje się w realizowaną od wielu lat strategię Chin umiędzynarodowienia juana (RMB). Pekin zawarł już podobne porozumienia z Iranem i Pakistanem. Krążyły pogłoski, iż rozmowy na ten temat toczone były z Arabią Saudyjską. Kwestią czasu, a i pewnie skali niepewności kreowanej przez Waszyngton jest skala procesu „wpychania” się chińskiej waluty w sferę handlowych rozliczeń międzypaństwowych. W polityce i gospodarce przewidywalność jest nieocenionym kapitałem.

***Giełdy

Na początku 47 tygodnia indeksy pozostawały w bezpiecznych strefach wzrostu. Jednak z każdym dniem optymizm inwestorów malał, w piątek przeradzając się wręcz w pesymizm. Zabrakło jakichkolwiek pozytywnych impulsów. Wciąż nie ma konkretów w sprawie negocjacji handlowych USA-Chiny. Opinia publiczna otrzymuje jedynie informacje o przychylnych gestach z obu stron. Gestów, z których nic nie wynika. Brak konkretu wzmógł niepokój co do najbliższych tygodni, inwestorzy zaczęli wycofywać swoje zyski wygenerowane w ostatnim czasie. Wyprzedaż akcji dotyczyła zwłaszcza dużych firm, dlatego też spadki wartości akcji w mniejszym stopniu dotknęły spółki średnie i małe. Na wyniki giełd bez wątpienia wpływ miało oświadczenie premiera 李克强Li KeQiang, który zasugerował, iż niezbędne będzie efektywniejsze użycie różnych narzędzi celem stymulacji spowalniającej gospodarki. Ta wypowiedź oznaczała po prostu, że Pekin widzi nieskuteczność dotychczasowych działań, i że oczywistym jest jeszcze mocniejsze hamowanie chińskiej gospodarki. Już po piątkowym zamknięciu rynków opublikowano wypowiedź prezydenta 习近平 Xi JinPinga, który oświadczył, iż Chiny chcą osiągnąć porozumienie z USA i starają się uniknąć wojny handlowej, ale nie zawahają się sięgnąć po środki odwetowe, jeśli będzie to konieczne. Xi wplótł tę informację w treść przemówienia, które wygłosił podczas spotkania z zagranicznymi szefami korporacji i ex członkami rządów biorącymi udział w forum nowej ekonomii zorganizowanym przez agencję Bloomberg. Wbrew pozorom ta ukryta groźba może pozytywnie wpłynąć na nastroje inwestorów giełdowych, wśród których panuje przekonanie, że zakończyć spór z USA można wyłącznie stosując proste, a bolesne rozwiązania, które zmuszą stronę amerykańską do konkretnych zabiegów mających na celu uregulowanie i uspokojenie sytuacji pomiędzy dwiema największymi na świecie gospodarkami.

W 47 tygodniu najbardziej ucierpiały indeksy na giełdzie w 深圳ShenZhen, za to wzrosty odnotowała giełda w sąsiednim 香港Hong Kongu. A to za sprawą utrzymania ocen ratingowych dla Hong Kongu oraz wielkich nadziei związanych z debiutem giełdowym holdingu 阿里巴巴Alibaba (26.11.).

 

                                                                                                                Piątek 22.11.   Tydzień 18.-22.11.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                                  2,885.29  -0.63%      -0.21%  

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                                  2,922.27  -0.92%      -1.10%  

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                            8,405.80  -0.76%      -0.59%  

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                 3,849.99  -1.02%      -0.70%  

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                             4,521.29  -0.80%    +0.25%

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                           4,904.08  -0.84%   +0.73%    

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm).      

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                                       9,626.90  -1.51%   -0.22%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                                 1,679.80  -1.95%  +0.30%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                   1,607.51  -1.45%  +0.11%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                            5,542.38  -1.77%   -1.16% 

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数  6,175.57  -1.86%   -0.35%  

(399005.SZ) Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                    13,704.50  -1.08%  -1.45%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.       

 

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                           26,595.080  +0.48%  +1.02%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                  3,607.94  +0.54%  +0.95%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                     10,506.170  +0.54%  +0.78%    

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.      4,263.740  +0.62%  +0.65%

Red Chip. Indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.           11,566.80  +0.07%  + 0.36%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 22.11.

100英镑GBP = 908.37人民币 RMB                       

100欧元EUR = 777.87 人民币 RMB           

100美元US$ = 703.06人民币 RMB               

100 港HG$ = 89.86 人民币 RMB                

100 澳门元MOP$ = 87.22人民币 RMB           

100 新台币NT$ = 23.03 人民币 RMB                    

100 波兰兹罗提 PLN = 181.11人民币 RMB           

100人民币 RMB ¥ = 55.22波兰兹罗提 PLN         

社会  Społeczeństwo

Prezes 最高人民法院Najwyższego Sądu Ludowego周强Zhou Qiang na spotkaniu zorganizowanym 清华大学na Uniwersytecie TsingHua  w Pekinie podał zaskakującą statystykę. Z danych statystycznych ujawnionych przez prezesa Zhou wynika bowiem, że 74% spraw rozwodowych trafiających do chińskich sądów inicjowana przez kobiety. Czy to Chinki są tak zasadnicze, czy też Chińczycy tak niedojrzali do małżeństwa. Ponoć prawda leży po środku, ale codzienne obserwacje zdają się potwierdzać statystyki.

Pod koniec 2018 roku działało w Chinach 10,249 hoteli „gwiazdkowych”, z czego 70 posiadało jedną gwiazdkę, 1,844 dwie, 4,965 trzy gwiazdki, 2,527 cztery , a 843 szczyciło się standardem odpowiadającym pięciu gwiazdkom. Na koniec 2019 roku hoteli „gwiazdkowych” w Chinach z pewnością będzie więcej. Zapotrzebowanie na usługi hotelowe wciąż tutaj rośnie.

Począwszy od 20 listopada stacja szybkiej kolei 上海虹桥火车站Shanghai HongQiao jako pierwsza w kraju zaprzestaje wydawania papierowych biletów kolejowych. Za tym przykładem szanghajskiego dworca pójdzie 48 innych stacji podlegających – jak i HongQiao – zarządowi Biura Kolei w Szanghaju. Następnie, od początku przyszłego roku bilety papierowe będą wycofywane w całym kraju.

Po raz 11 brytyjska firma doradcza胡润 HuRun z siedzibą w Szanghaju opublikowała listę chińskich miast zamieszkanych przez największą liczbę zamożnych rodzin. Za minimalny poziom wielkości majątku pozwalający na zaklasyfikowanie do „zamożnych” przyjęto kwotę 6 mln RMB (ok. 3.31 mln PLN). Niespodzianek nie było. Najwięcej takich rodzin mieszka obecnie w北京 Pekinie, a następnie 上海 Szanghaju, 香港Hong Kongu, 深圳ShenZhen i 广州GuangZhou (Kantonie). Miłe jest to, że i moja rodzina może się już zaliczać do tego grona.

农业农村  Rolnictwo – Wieś

W dniach od 15 do 18 listopada odbyły się już po raz 17 第十七届中国国际农产品交易会Międzynarodowe Targi Rolnicze w 南昌 NanChang (stolica prowincji江西JiangXi, Płd.-Wsch. Chiny). To jedna z wielu znaczących rolno-spożywczych imprez targowych w Chinach. Jedna z wielu, bo podobne imprezy organizują wszystkie chińskie prowincje, zwłaszcza te, których ekonomia bazuje na produkcji rolnej. Kiedy czytam kolejne informacje na temat targów rolniczych i spożywczych na chińskiej prowincji, zawsze stawiam sobie pytanie: „Dlaczego nie ma tam znów polskich firm?”. No bo dlaczego polskie firmy rolno-spożywcze nie biorą udziału w takich specjalistycznych imprezach, a są kierowane na imprezy albo o charakterze ogólnym, albo zupełnie nie mającym związku z tematyką czy to rolną, czy to spożywczą. Jednym z po wielokroć sprawdzonych i udowodnionych sposobów zdobycia rynku chińskiego jest regularne, konsekwentne bywanie na określonych imprezach dla określonej branży. Nie tych wielkich jak Canton Fair, ale takich bardziej lokalnych, gdzie obecność zagranicznej firmy zostanie dostrzeżona, doceniona, a ostatecznie nagrodzona. Są w Chinach imprezy targowe, na których obecność ma wymiar wizerunkowy, w zasadzie polityczny, a są takie, które stanowią platformę dla realnego biznesu. No, ale o tym wie w Chinach każdy…

Firma 网易公司NetEase , internetowa spółka technologiczna, nie zwalnia tempa inwestycji w… hodowlę świń (?!?). Założyciel i prezes firmy丁磊DingLei głosi wszem i wobec, że to patriotyczny obowiązek wobec spadku pogłowia trzody chlewnej w Chinach spowodowanego epidemią afrykańskiego pomoru świń. Ale prawda jest chyba taka, że spadek pogłowia spowodował, iż ceny mięsa wieprzowego poszybowały w Chinach w górę i hodowla trzody chlewnej stała się tu wysoce opłacalna. Nic zatem dziwnego, że DingLei zapowiada otwarcie już czwartej farmy. Tym razem chce ją uruchomić w swoim rodzinnym mieście 奉化 FengHua (prowincja 浙江ZheJiang, Wsch. Chiny). Hodowanych będzie tam jednocześnie 100,000 tuczników. 丁磊DingLei wyraźnie nie boi się, że w hodowli świń zyski są kwestią długiego czasu, znacznie dłuższego niż w przypadku nowoczesnych technologii, a co więcej niepewne, wszak przecież sytuacja na rynku może się zmienić. Wynika to zapewne z wcześniejszych doświadczeń. Spółka NetEase uruchomiła pierwszą farmę trzody chlewnej w 2012 roku w 安吉AnJi (prowincja 浙江ZheJiang, Wsch. Chiny) i ferma ta ma się coraz lepiej. A w biznesie, wiadomo, dywersyfikacja rzecz ważna. Internet może wyprzeć inna technologia, a schabik, to jednak schabik.

中国共产党里有什么  Co nowego w KPCh?

Państwowa Administracja Radia, Filmu i Telewizji wraz Centralną Telewizją CCTV zorganizowały uroczystą promocję filmu dokumentalnego p.t.: 习近平时 „Czas Xi JinPinga”. Film, a w zasadzie 3 odcinkowy serial dokumentalny, w kolejnych, 40 minutowych częściach przedstawia zmiany jakie dokonują się w Chinach dzięki przewodnictwu Prezydenta i Generalnego Sekretarza KC KPCh 习近平Xi JinPinga. Premierowa prezentacja dzieła miała miejsce… na Kubie. Dla zainteresowanych link do filmu.

http://tv.cctv.com/2017/10/23/VIDApHJR8QGXzwbBlqWz8hnx171023.shtml

Biorąc pod uwagę miejsce premiery warto zwrócić uwagę na tę formę promocji modelu socjalistycznego państwa z chińskim charakterem. Bo przecież nie wykluczone jest naśladownictwo i zaistnienie np. socjalistycznego państwa z kubańskim (lub wg. lokalnej potrzeby) charakterem.

军事 中国人民解放军  Armia Ludowo-Wyzwoleńcza

Dużo ostatnio pisze się i mówi o technologii blockchain. Znajduje ona zastosowanie również rozwiązaniach technologicznych przeznaczonych dla wojska. Jest coraz częściej stosowana w zakresie zarządzania danymi personelu, analizy efektywności ćwiczeń i  osiągnięć żołnierzy. Technologia blockchain jest już w chwili obecnej składową systemu dowodzenia chińską armią, w tym szczególnie w obszarze zarządzania danymi dotyczącymi żołnierzy ich aktywności, postawy w czasie ćwiczeń oraz zajęć. Rozwiązania te pozwalają właściwe ocenić żołnierzy, przydzielić im odpowiednie dla ich cech i predyspozycji zadań. Chińska droga do wyszkolenia idealnego żołnierza. Ciekawe, gdzie i kiedy ci idealni żołnierze sprawdzą się w realnej akcji.

中国世界  Chiny @ świat   

Od nowego roku światowe forum ekonomiczne w szwajcarskim Davos będzie się odbywało w hotelu należącym do chińskiej firmy. Otóż  华住酒店集团 HuaZhu Hotel Group przejmuje za 802.5 mln USD (ok.3.1 mld PLN) założoną 90 lat temu niemiecką sieć luksusowych hoteli –  Steigenberger Hotels & Resorts. Należy do niej 120 hoteli (w tym 39 w budowie!) zlokalizowanych w 19 krajach (m.in. Niemczech, Danii, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Egipcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich) na trzech kontynentach. Niemcy planowali rozwinięcie sieci do 250 hoteli do 2024 roku. Z kolei HuaZhu Group (notowana na Nasdaq), powstała w 2005 roku i posiada 5,151 hoteli w 400 miastach, w tym w Japonii i Singapurze. Jest właścicielem największej w Chinach sieci budżetowych hoteli (HanTing, Joya, Starway, Orange i Ibis – na podstawie umowy z francuskim Accor). Chińska firma jest piątym na świecie operatorem hotelowym po Marriott, Hilton, Accor i Inter Continental Hotels Group. W portfolio HuaZhu brakowało hoteli luksusowych, a szczególnie w Europie, która jest celem wojaży zamożnych chińskich turystów. Po przejęciu niemieckiej sieci będzie HuaZhu planuje (zgodnie z prawem) wykorzystywać markę Steigenberger w Chinach.

Inne chińskie przedsiębiorstwo厦门宏发电声股份有限公司Xiamen HongFa Automotive Electronic Co. (producent części samochodowych) przejmuje niemieckiego konkurenta, czyli Hella Electronic Device. To jeden z największych w Europie producentów przekaźników i przełączników elektromagnetycznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Kwota transakcji to 92.4 mln RMB (ok.51.21 mln PLN). W ramach zawartej umowy Hella przez 5 lat nie będzie mogła konkurować na rynkach, na których działa HongFa. I tak się robi biznes po chińsku. Zwłaszcza kiedy druga strona potrzebuje gotówki. Wiadomo przecież, że tonący i brzytwy się chwyci.

是保证金 Na marginesie

Pobity został kolejny rekord, godny tych z Księgi Guinnessa. Kategoria: trener kadry narodowej piłkarzy nożnych, który stracił pracę w najkrótszym czasie. Pierwszą pozycję w tej szczególnej kategorii, z rezultatem 5 miesięcy na posadzie, zajął właśnie 71 letni Marcello Lipi, trener z Włoch. Pan Lipi zrezygnował z pracy i zerwał kontrakt widząc szans na zakwalifikowanie się chińskiej drużyny piłki nożnej do  Mistrzostw FIFA Azji w roku 2022. Nie było by w tym nic szczególnego, bo to nie pierwszy i nie ostatni trener zagraniczny, który „poległ” na tutejszych boiskach. Tyle, że Lipi już prowadził chińską kadrę piłki nożnej od połowy 2016 roku do stycznia roku bieżącego. Kiedy kontrakt Włocha wygasł, Chińczycy nie byli w stanie znaleźć nikogo (a zakładam, ze płacili przyzwoicie), kto chciałby przejąć po nim misję trenowania chińskich reprezentantów w kopaną piłkę. W tej sytuacji Lipi wyciągnął pomocną dłoń i przyjął propozycję przedłużenia kontraktu. Wrócił na stanowisko trenera chińskiej kadry w maju. Ale już na początku listopada pożegnał się z funkcją. I to prawdopodobnie definitywnie W przypadku Włocha uderzający jest fakt, iż człowiek tak doświadczony, z takimi osiągnięciami (m.in. trener Juventusu w latach 1994 -2004 – pięciokrotne mistrzostwo Włoch, a także trener reprezentacji Włoch, która wygrała Mundial w 2006 roku) popełnił dwukrotnie ten sam błąd. W czasie trwania pierwszego kontraktu doskonale poznał kulisy chińskiej piłki nożnej. I wszystkie jej słabości. Chiński związek piłki nożnej, który jest spragniony najmniejszego sukcesu kadry, jak Sahara kropli wody, zrobi wszystko, żeby stał się cud. Ale Lipi wiedział, że z tego kamienia wody się nie wyciśnie. Bez wątpienia dał się skusić wielkością apanaży. Być może udało mu się przepchnąć jakiś wygodny i sprytny zapis w kontrakcie. Jakby nie było, to Włoch psuje obraz cudzoziemców jako wysokokwalifikowanych i zdolnych pracowników. W mediach społecznościowych leje się na niego rzeka krytyki. Która zapewne zniesie bez większego problemu. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów, w 2018 roku zarobił w Chinach 177 mln RMB (ok. 97.65 mln PLN). Zapewne te dodatkowe 5 miesięcy pracy znacznie powiększyło stan konta Lipiego. Dla mnie konkluzja jest jedna: Włoch to przykład do czego prowadzi żądza pieniądza. Grozi ślepotą, a i poważnymi uszczerbkami na rozumie, bez względu na wiek żądzą dotkniętego.

A Redaktor uważa, że jeśli zajmować się piłką nożną chińską, to jednak najlepiej ta żeńskim wydaniu. I wyniki są, i jest na czym oko zawiesić…

梁老爷  Liang Lao Ye, albo 我的三分 moje  trzy feny

W mediach cyklicznie pojawia się temat chińskich inwestycji w Europie. To informacje dotyczące inwestycji we Francji, Niemczech, ostatnio Grecji, czy Portugali. Za każdym razem przeglądam i te informacje, i ich rozwinięcia dostępne w sieci. I za każdym razem korci mnie, aby sprawdzić, jak na tle innych europejskich państw wypada w tej kategorii Polska. No cóż. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i inne państwa „starej Europy” są poza zasięgiem. Tam Chiny zainwestowały w ostatnich dwóch dekadach dziesiątki miliardów dolarów. Ostatnio wygląda na to, że i kraje europejskie o znacznie mniejszym potencjale demograficznym i/lub gospodarczym wyprzedają nas pod względem przyciągania kapitału chińskiego. Na przykład Białoruś pozyskała 5.86 mld USD chińskich inwestycji, Węgry 5.14 mld USD, Słowenia 2.18 mld USD, Bośnia i Hercegowina 2.56mld USD, Rumunia 2.11 mld USD. Polska z wynikiem 1.89 mld USD (w latach 1989 – 2019) może jedynie pochwalić się, że jako cel chińskich inwestycji wyprzedza jedynie Danię (1.43 mld USD). Liczby nie pozostawiają złudzeń. Dokumentują kierunki i skalę zainteresowań chińskiego kapitału, a zatem chińskiego rządu poszczególnymi państwami europejskimi. Polska nie znajduje się na liście chińskich priorytetów gospodarczych i politycznych. Tym samym pozostawia sobie możliwość realizacji projektów infrastrukturalnych (drogi, autostrady, koleje, energetyka) wyłącznie za pieniądze własne, lub te z Unii Europejskiej, ale nie z Chin. Sytuację powinni zmieniać ci, którzy na siebie taki obowiązek wzięli, czyli pracownicy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) zatrudnieni w Chinach. Tyle, że PAIH zamiast promować inwestowanie w Polsce, koncentruje wyłącznie na pomocy firmom polskim w wejściu do Chin. Z jednej strony to dobrze. Z drugiej instytucja ta i jej pracownicy winni pamiętać o zadaniu wynikającym choćby z nazwy tej agencji. Agencji Inwestycji. Polska powinna zabiegać o inwestycje zagraniczne, promować Polskę jako świetne miejsce do inwestowania. Chińczycy sami do Polski nie przybędą z walizami pieniędzy, rząd w Pekinie też im inwestowania w Polsce nie zaleci, nie nakaże. Promocja możliwości inwestycyjnych w Polsce powinna być szczególnie intensywna na chińskim szczeblu lokalnym. O Polsce winni słyszeć jak najczęściej urzędnicy i przedsiębiorcy z chińskich miast, powiatów. Wszędzie tam są firmy o stosunkowo dużym potencjale i kapitale. Aby do nich dotrzeć trzeba wykonać pracę u podstaw: nawiązywać kontakt z urzędami i izbami handlowymi, jeździć, odwiedzać, organizować lokalnie eventy, rozbudzać zainteresowanie, ułatwiać decyzje inwestycyjne, promować setki i tysiące możliwości, które daje Polska ze swoimi potencjałami, ale też i swoimi potrzebami. Tymczasem mówienie o ewentualnym wzroście chińskich inwestycji w Polsce (ile to już słów wypowiedziano na temat CPK, którym ponoć ma się zająć pan Horała, ten, który będąc szefem komisji od VAT nie miał bladego pojęcia jak w Polsce wygląda prawidłowa faktura VAT…) to zaklikanie rzeczywistości.

Czy to znaczy, że jestem pesymistą, że nie wierzę, iż możliwym jest przyciągnięcie do Polski chińskiego kapitału? Nie. Szanse są i pieniądze są. Ale mało we mnie wiary w potencjał i skuteczność działań w Chinach tak PAIH, jak  i innych struktur odpowiedzialnych za promowanie Polski jako celu inwestycji. Nowi ludzie, nowe struktury, nowe środki, a metody stare.

中国谚语 Z chińskich powiedzeń  

{五常= ++++}

人老心不老,人穷志不穷 Stary, ale młody w sercu; biedny, ale bogaty wzniosłymi ideami.                                                                                                                           

梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button