Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (48/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 48 (25.11. – 01.12.2019)

从政府工作 Z prac rządu 

Opublikowano wreszcie długo wyczekiwaną, a zapowiedziana już na początku br. listę dziedzin i sektorów chińskiej gospodarki niedostępnych dla inwestorów i przedsiębiorstw zagranicznych. Zestawienie to zostało opracowane wspólnie przez国家发展和改革委员会 Państwową Komisję Rozwoju i Reform (odpowiednik Komisji Planowania) oraz 商务部 Ministerstwo Handlu. Lista zawiera w tym roku 131 pozycji, czyli o 20 mniej niż miało to miejsce w roku 2018. To jeden z dowodów na coraz większe otwieranie się gospodarki ChRL na kapitał zagraniczny. Media podkreślają, iż z obszarów niedostępnych dla zagranicznych firm jeszcze w zeszłym roku, zniknęły działalności takie jak prowadzenie domów spokojnej starości, czy przedsięwzięcia związane z opieką społeczną. Władze w Pekinie muszą reagować na przyspieszony proces starzenia się tutejszego społeczeństwa. Moją uwagę zwróciło zaś pozwolenie firmom zagranicznym na samodzielne prowadzenie firm rekrutacyjnych, biur matrymonialnych oraz portali randkowych. Rynek portali randkowych jest w Chinach wart blisko 1 mld USD (ok. 3.91mld PLN). Zapewne wielu inwestorów zagranicznych podejmie to wyzwanie.

经济 – 商业 – 市场 Ekonomia – Biznes – Rynek

Zapewne nigdy nie słyszeliście Państwo o 吉祥航空有限公司JuneYao Airlines. To prywatna „niskobudżetowa” linia lotnicza (jak Ryanair, czy Wizz Air) z 上海Szanghaju założona w 2006 roku. Pierwotnie operowała głównie na liniach krajowych, w ostatnich kilku latach zaczęła obsługiwać również połączenia zagraniczne, głównie do krajów Azji Płd. – Wsch. Spółka na dobre zaczęła rozwijać skrzydła, kiedy w ub.r. doszło do porozumienia dotyczącego wzajemnego wykupienia akcji z 中国东方航空公司 China Eastern Airlines (druga największa państwowa linia lotnicza Chin). JuneYao za 13.36 mld RMB (ok. 7.45 mld PLN) otrzymało 5% akcji China Eastern. China Eastern za 3.16 mld RMB (ok. 1.76 mld PLN) objęło 8% akcji JuneYao. Dzięki temu aliansowi niskobudżetowy przewoźnik uzyskał pozwolenie na latanie z Szanghaju do bardziej odległych destynacji. Od czerwca tego roku JuneYao obsługuje loty do Helsinek. Od początku 2020 roku uruchamia połączenia z Manchesterem i Atenami. W marcu samoloty JuneYao mają latać do Dublina i Reykjaviku.

Foto: JuneYao Air

To znakomity przykład chińskiej synergii małego z dużym, czy jak kto woli partnerstwa państwowo-prywatnego. W efekcie z Helsinek do Szanghaju i z powrotem można polecieć już za ok. 250 dolarów. Tak. W obie strony.

Z dniem 27 listopada, zgodnie z zarządzeniem 工业和信息化部 Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji, użytkownik może utrzymać ten sam numer telefonu po zmianie operatora (jednego z trzech:中国电信China Telecom, 中国移动China Mobile i中国联通China Unicom). Z dniem wprowadzenia zarządzenia w życie operatorzy nie mają prawa wprowadzać jakichkolwiek specjalnych warunków, na których użytkownik/abonent może przenieść się do innej sieci. Czyż w Chinach nie ma pełnej wolności? Jest – jak widać – na pewno w przypadku wyboru sieci telekomunikacyjnej….

技术 Technologie

O 73% wzrosła w trzecim kwartale br. sprzedaż telefonów komórkowych spółki 小米XiaoMi w Europie. Firma utrzymuje czwarte miejsce na europejskim rynku z wynikiem 5.5 mln szt., co daje 10.5% udziału. XiaoMi wyprzedzają w Europie: Samsung (35.7% rynku), HuaWei (22.2%) i Apple (18.6%). Analizy wskazują, że XiaoMi trzyma się mocno za granicą, ale słabnie w kraju na rzecz Huawei. Poza granicami Chin spółka notuje wzrost sprzedaży nie tylko w kategorii smartfonów, ale również jeśli chodzi o rozwiązania smart home, czy smart TV (wzrosty ponad 55%). Aż 48.7% przychodów firmy (26.1 mld RMB – ok. 14.53 mld PLN) w III kwartale br. pochodziło ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Trzeba jednak podkreślić, że XiaoMi znajduje się wciąż w czołówce liderów branży na niezwykle konkurencyjnym rynku chińskim. I absolutnie nie składa broni.

Dwa dominujące w Chinach serwisy płatności mobilnych, czyli 信支付 WeChatPay (należący do腾讯公司TenCent) i 支付宝 AliPay (do 阿里巴巴Alibaby), poszerzają swoje obszary działania. I to dzięki…. decyzji 国家卫生安全局 Krajowej Administracji Ochrony Zdrowia. Otóż oba serwisy płatności mobilnych (czyli płatności za pomocą smartfonów) zostały zintegrowane z ogólnokrajowym systemem opieki zdrowotnej. Każda osoba zarejestrowana w elektronicznym systemie ubezpieczeń i opieki zdrowotnej, posiadająca kartę tegoż systemu, będzie mogła dokonywać wszelkich płatności za usługi medyczne poprzez WeChtPay, albo AliPay. Co więcej dzięki zintegrowaniu karty z systemami płatności pacjenci nie będą zobligowani do nieustannego posiadania przy sobie telefonu. Do regulowania płatności wystarczy sama karta. System zaś będzie już automatycznie rozliczał się z kontami pacjenta w serwisach płatności mobilnych. Kolejny przykład partnerstwa państwowo – prywatnego. Kolejny przykład powstawania zintegrowanych systemów, które tworzyć będą za jakiś czas jeden system informatyczny. Z chińskim charakterem rzecz jasna. I krwioobiegiem, w którym krążyć będzie elektroniczny pieniądz.

RenZhengFei, założyciel i CEO华为Huawei, prowadzi intensywną kampanię wizerunkową w mediach zagranicznych. Nikomu nie odmawia wywiadu. Ostatnio udzielił wypowiedzi znanej amerykańskiej stacji CNN. Tu link do tego wywiadu (j. angielski):

https://www.huawei.com/en/facts/voices-of-huawei/ren-zhengfei-interview-with-cnn

RenZhengFei przyznaje, że pewne rynki zagraniczne kurczą się jego firmie, ale zdobywa ona w zamian nowe i daje sobie radę, mimo sankcji amerykańskiego rządu. W sumie Huawei notuje wciąż wzrosty, a trącą tylko amerykańscy dostawcy.

科学-教育 Nauka – Edukacja

教育部 Ministerstwo Edukacji wydało zalecenia w zakresie obowiązujących w skali całego państwa zbiorów bibliotecznych dla szkół podstawowych, średnich i wyższych. Lista tytułów obowiązkowych obejmuje ponad 7,000 pozycji wyszczególnionych na 422 stronach załącznika do zalecenia. Gross tych publikacji dotyczy technologii, inżynierii i matematyki w takich specjalizacjach jak nauki rolnicze i środowiskowe, technologia przemysłowa, transport i logistyka, lotnictwo, kosmonautyka. Są książki na temat dronów, technologii militarnych, sztucznej inteligencji, obliczeń i informatyki kwantowej, inżynierii genetycznej, w tym metody CRISPR.  Nie zapomniano też o książkach zajmujących się historią i geografią (700 tytułów), no i oczywiście ideologią i filozofią komunistyczną (200). Ministerstwo zwraca uwagę po raz kolejny, że zabronione jest gromadzenie w bibliotekach szkolnych wszelkich materiałów i publikacji drukowanych, które są nieodpowiednie dla uczniów, czy studentów. Porządek musi być.

Foto: VCG

Zespół naukowców z 南京农业大学Uniwersytetu Rolniczego NanJing (stolica prowincji 江苏JiangSu, Wsch. Chiny) w ciągu dwudziestu dni prowadzonego eksperymentu wyhodował pięć gramów mięsa z komórki macierzystej świni. Póki co nie ujawniono szczegółów eksperymentu. W jego kontekście mówi się natomiast o tym, iż może się on przyczynić znacznie do rozwiązania kwestii wyżywienia w Chinach. W badaniach nad hodowlą mięsa z poziomu komórkowego prym wiodą instytucje amerykańskie. Na razie największą barierą dla zastosowania efektów badań i doświadczeń w tym zakresie w produkcji przemysłowej żywności jest ogromny koszt takiej „hodowli”.

Foto: Xinhua

Wszystko zapewne jednak jest kwestią skali. Chiny planujące uniezależnić się od importu żywności do roku 2030 mogą pokusić się o to, by wizje z filmów science-fiction stały się niebawem nasza codziennością.

W wyścigu nauki i technologii trudno dziś wskazać wygranego. Na przykład to w zakresie konstrukcji najwydajniejszych super komputerów na świecie. Po chwili „słabości” Amerykanie utrzymują pozycję czołową ze swoimi najszybszymi maszynami Summit – IBM Power System z Oak Ridge National Laboratory (148.6 petaflops/sek.) oraz Sierra – IBM Power System z Lawrence Livermore National Laboratory (94.64 petaflops/sek.). Na trzecim i czwartym miejscu plasują się obecnie dwa chińskie super komputery: 神威 太湖之光Sun Way TaiHu Light z 国家并行计算机工程技术研究中心无锡 Krajowego Centrum Superkomputerów WuXi (prowincja 江苏JiangSu, Wsch. Chiny) (93.0 petaflops/sek.) oraz 天河二号A, TianHe-2A z国家并行计算机工程技术研究中心广州 Krajowego Centrum Superkomputerów GuangZhou (prowincja 广东GuangDong, Płd. Chin) (61.44 petaflops/sek.). Chiny pozostając w tyle jeśli chodzi o szybkość obliczeniową swoich superkomputerów dominują już wyraźnie pod względem ilości zainstalowanych i pracujących systemów superkomputerowych. Działa ich obecnie w ChRL 228, co stanowi 45.6% całego potencjału superkomputerowego świata. Stany Zjednoczone posiadają 23.4% wszystkich superkomputerów na świecie.

Foto: Xinhua (SunWay TaiHu Light)

FLOPS (od ang. floating point operations per second, operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę) – jednostka mocy obliczeniowej komputerów, używana szczególnie w zastosowaniach naukowych. Jest bardziej uniwersalna od wcześniej używanej jednostki MIPS, oznaczającej liczbę rozkazów procesora wykonanych na sekundę. (Źródło: Wikipedia)

Młodzież z Państwa Środka od 10 lat nieprzerwanie jest najliczniejszą grupą studentów zagranicznych edukujących się na uczelniach wyższych w USA. W roku akademickim 2018/19, na różnych kierunkach i na różnych stopniach akademickich (Bachelor, Master, PhD) studiowało w Stanach Zjednoczonych 369,548 młodych Chińczyków. Dla amerykańskich uniwersytetów chińscy studenci są ważnym źródłem dochodu. Z kolei dla Chin absolwenci amerykańskich wyższych uczelni to potencjalne wzmocnienie wykształconej kadry tak ważnej dla rozwoju państwa. Sytuacja win-win – każdy wygrywa. Dziś. Jutro zwyciężą ci, którzy dziś inwestują w przyszłość.

中国中央电视台Centralna Telewizja CCTV ogłosiła, że już na początku 2020 roku zostanie uruchomiony (pilotażowo) satelitarny system szerokopasmowego Internetu, dostępnego dla wszystkich, w każdym zakątku świata. Ta powszechnie dostępna sieć ma być na tyle sprawna, aby umożliwiać użytkownikom swobodne odbieranie krótkich filmów video, czy w pełni korzystać z mediów społecznościowych. Docelowo zespół nadawczy tego systemu składać się będzie z ponad 100 sztucznych satelitów telekomunikacyjnych umieszczonych na niskiej orbicie Ziemi. Na tym nie koniec ambitnych chińskich projektów satelitarnych. Kolejny z nich to system nawigacji i komunikacji, który rozpocznie pracę w roku 2020 i będzie rozwijany i modyfikowany przez kolejny rok. Składać się on będzie z kolei z 80 satelitów, które pozwolą na niezakłóconą komunikację statkom i platformom wiertniczym na wszystkich morzach i oceanach świata. Pierwsze satelity tego systemu będą umieszczone na orbicie jeszcze w tym roku. Jak już pisaliśmy, w przyszłym roku zacznie się budowa chińskiej stałej stacji orbitalnej. Długi marsz kosmiczny nabiera tempa.

中国核工业集团有限公司 Krajowa Korporacja Nuklearna ogłosiła, iż w marcu 2020 roku uruchomi drugie „Sztuczne Słońce”, czyli reaktor kontrolowanej syntezy termojądrowej – HL-2M. Technologia syntezy jądrowej – łącząca, a nie rozszczepiająca atomy w celu wytworzenia energii w procesie naśladującym Słońce – od dawna uważana jest za gwarancję niekończących się dostaw czystej energii. W pierwszym reaktorze typu EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), bazującym na technologii opracowanej w Związku Radzieckim (koncepcja Igor Tamm i Andriej Sacharow), chińskim naukowcom udało się uzyskać w zeszłym roku rekordową temperaturę plazmy, czyli ok. 100 milionów stopni Celsjusza, która 6 krotnie przewyższa temperaturę Słońca. Kolejna konstrukcja, HL-2M, której budowa jest na ukończeniu, ma przyspieszyć prace nad tą rewolucyjną metodą uzyskiwania energii. Według badaczy synteza (fuzja) termojądrowa jest bezpieczniejszą reakcją nuklearną niż stosowana w energetyce jądrowej technologia rozszczepiania jąder pierwiastków promieniotwórczych, znacznie bardziej efektywną, ale pomimo dziesiątków lat prac nad tym rozwiązaniem kontrolowana synteza termojądrowa to wciąż technologia na początkowym etapie rozwoju. Żaden ośrodek państwowy czy prywatny na świecie nie przeprowadził kontrolowanej syntezy termojądrowej, z której udałoby się uzyskać energię na skalę przemysłową. Chińczycy dają do zrozumienia, że osiągną ten cel za około 5 lat. W reaktorze EAST udało im się utrzymywać reakcję syntezy przez rekordowe 10 sekund.

Foto: Xinhua

Konstrukcja bazująca na koncepcji tokomaka Tamma i Sacharowa powstaje na południu Francji, w największym w Europie ośrodku badań nad energią jądrową i energiami alternatywnymi w Cadarache, niedaleko Marsylii. To ITER, czyli International Thermonuclear Experimental Reactor – Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny. W projekcie uczestniczą finansowo i naukowo: Unia Europejska, Japonia, Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny (od 2003), Korea Południowa (od 2003) i Indie (od 2005). Pierwsze uruchomienie reaktora ITER planowane na 2019 rok, zostało przesunięte w czasie na rok 2025. Intrygujące, nieprawdaż?

银行 – 金融 – 资本 – 股票交易所  Banki – Finanse – Kapitał – Giełdy

Debiut giełdowy 阿里巴巴集团 Grupy Alibaba na giełdzie w 香港证券交易所Hong Kongu okazał się sukcesem. Co było do przewidzenia, pomimo aktualnej sytuacji w tym mieście. W pierwszym dniu obrotu akcjami Alibaby (26.11.) ich wartość wzrosła wzrosły o 6.6% w stosunku do ceny pierwotnej. Wartość obrotu akcjami Alibaby w pierwszym dniu obecności spółki na hongkońskiej giełdzie przekroczyła sumę 13.99 mld HKD (ok 7.02 mld PLN), co czyni debiut firmy trzecim co do wielkości w historii tej giełdy. Na zakończenie sesji kapitalizacja korporacji wyniosła 4.01 bln HKD (ok. 2.054 tysiąca miliardów PLN). To druga „pierwsza oferta publiczna” (IPO) Alibaby (założonej w 1999 r.), albowiem pierwsza miała w 2014 roku w Nowym Jorku. I była to oferta rekordowa w historii nowojorskiego parkietu. Dziś Alibaba jest piątą co do wielkości obrotu akcjami spółka notowaną w Nowym Jorku. Akcje Alibaby na giełdzie w Nowym Jorku i Hong Kongu są „odwracalne”. Inwestorzy mogą kupować i sprzedawać te akcje na obu giełdach i nie przewiduje się, by ceny tych papierów odbiegały tam mocno od siebie. Od czerwca br. akcje Alibaby zostaną włączone do programu połączenia giełd w 上海Szanghaju i 深圳ShenZhen z parkietem w 香港HongKongu. Oznaczać to będzie, że firma z Hangzhou stanie się największą spółką giełdową Chin. W pierwszym dniu notowania na giełdzie w Hong Kongu Alibaba pozyskała od inwestorów 11.3 mld USD (ok. 44.33 mld PLN). Uber Technologies – dla porównania – uzyskał w dniu premiery giełdowej 8.1 mld USD (ok. 31.78 mld PLN), a Anheuser-Busch InBev 5.7 mld USD (ok.22.36 mld PLN). Mocny debiut. Perspektywy wydają się jeszcze lepsze.

财政部 Ministerstwo Finansów poinformowało, ze dokonało największej w historii sprzedaży obligacji denominowanych w dolarach na rynkach międzynarodowych. Emisja tych obligacji przyniosła skarbowi państwa 6 mld USD (ok. 23.54mld PLN). To dwa razy więcej niż planowano. Obligacje chińskie cieszyły się dużą popularnością wśród inwestorów, których zamówienia przekroczyły wartość 20 mld USD (ok. 78.45 mld PLN). Obligacje z terminem wykupu 3, 5, 10 i 20 lat, które emitowane i sprzedawane są trzeci rok z rzędu, pozwalają Chinom testować rynki finansowe i wzmacniają na nich pozycję Państwa Środka. Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Centralny中国人民银行Ludowy Bank Chin w swoim najnowszym raporcie na temat stabilności i bezpieczeństwa systemu finansowego zwraca uwagę na niebezpieczny wzrost poziomu zadłużenia gospodarstw domowych. W 2018 roku zadłużenie to przekroczyło 59.9% dochodów uzyskiwanych przez chińskie rodziny. Stanowi to – według banku centralnego – poważne zagrożenie dla stabilizacji zarówno systemu finansowego, jak również sytuacji ekonomicznej państwa w średnim okresie. Zmniejszając to zagrożenie, zmniejsza się jednakże wielkość konsumpcji, a to byłby obecnie dodatkowy czynnik spowalniający hamującą gospodarkę. Chiny tą drogą raczej nie pójdą.

Według danych 中国人民银行Ludowego Banku Chin w III kwartale br. w Chinach dokonano 59.5 mld transakcji płatniczych, których ogólna wartość przekroczyła 612.9 bln RMB (ok. 342.06 bln PLN), z czego 27.3 mld RMB (ok.15.24 mld PLN) stanowiły płatności mobilne. Wartość tych ostatnich wzrosła o 61.1% r/r. W tym samym czasie dokonano również 89.8 mld transakcji płatniczych bezgotówkowych wartości 926 bln RMB (ok. 516.8 bln PLN). Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ludowy Bank Chin do końca czerwca br. 633 mln Chińczyków używało płatności internetowych. Tempo odchodzenia od płatności gotówkowych na rzecz mobilnych i elektronicznych w Chinach rośnie. Tego trendu nie da się już chyba odwrócić.

证券交易 Giełdy

W 47 tygodniu największe straty na giełdzie poniosły spółki małe i średnie. W 48 tygodniu z kolei nadszedł czas na spółki duże. Przez cały tydzień większość indeksów znajdował się w strefie pozytywnej, wzrostowej. Ale w piątek, na wieść o tym, że pogłębia się deflacja i spadają zyski w przemyśle, ceny akcji zaczęły spadać na łeb i szyję. Do tego znów zaczęło iskrzyć na linii Chiny – USA, wciąż nie wiadomo jaki będzie los pierwszego etapu porozumienia, choć każda ze stron głosi, ze będzie i jest prawie gotowe. Ale już mało kto w nie wierzy. Wystarczyło, że Trump podpisał ustawę senacką wspierającą protesty w Hong Kongu, by przewrażliwieni inwestorzy wpadli w panikę.

                                                                                                                          Piątek     Tydzień 25.-29.11.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                                      2,871.98  -0.61%      -0.46%  

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                                   2,894.72  -1.22%      -0.94%  

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                             8,352.61  -0.91%       -0.63%  

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                   3,828.67  -0.87%      -0.55%  

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                             4,501.53  -0.19%      -0.44%

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                          4,894.94  +0.12%     -0.19%      

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm.      

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                                      9,582.16  -0.42%     -0.46%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                                1,664.90  -0.53%    -0.89%   

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. 创业板指 GEM Index-Generate Edition Market.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                   1,593.10  -0.30%   -0.90%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                           5,520.96  -0.84%     -0.39% 

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数  6,096.48  -0.30%    -1.28%

Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                    13,588.23  -1.26%   -0.84%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.       

 

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                              26,346.490  -2.03%  -0.93%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                    3,579.25  -1.92%  -0.80%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                       10,301.820  -2.46%  -1.95%   

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.       4,162.160  -2.21%   -2.38%

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.            11,489.57  -1.10%   -0.67%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB 元 (piątek, 29.11)

100英镑GBP = 907.63人民币 RMB             

100欧元EUR = 774.06 人民币 RMB

100美元US$ = 702.98人民币 RMB

100 港HG$ = 89.80 人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 87.29人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.07 人民币 RMB      

100 波兰兹罗提 PLN = 178.90人民币 RMB   

100人民币 RMB ¥ = 55.90波兰兹罗提 PLN   

社会  Społeczeństwo

国务院 Rada Państwa ChRL opublikowała kalendarium dni wolnych od pracy z okazji świąt państwowych i tradycyjnych na rok 2020. Przedstawia się ono następująco:

  • 元旦Nowy Rok – 1 stycznia 2020;
  • 春节Chiński Nowy Rok – 24 – 30 stycznia 2020 (teoretycznie, w praktyce mało kto pracuje zarówno tydzień przed i tydzień po oficjalnym okresie świąt);
  • 清明节Święto  Zmarłych – 4-6 kwietnia 2020;
  • 劳动节 Święto Pracy – 1 – 5 maja 2020;
  • 端午节 Święto Smocze (poety 屈原 Qu Yuan) – 25 – 27 czerwca 2020;
  • 国庆节 Święto Narodowe oraz 中秋节 Święto Księżyca – 1 – 8 października 2020;

I wiadomo już, kiedy tubylcy mają sobie organizować urlopy, a kiedy cudzoziemcy unikać Chin jak ognia (wszędzie tłumy, firmy, urzędy i instytucje nie pracują).

Według badania jakie przeprowadziła 新华通讯社 Agencja Prasowa XinHua, w 2019 roku miasta, w których mieszkanie wywołuje poczucie szczęścia to: 成都ChengDu (stolica prowincji 四川 SiChuan – Płd.-Zach. Chiny), 杭州HangZhou (prowincja 浙江 ZheJiang, Wsch.Chiny), 宁波NingBo (prowincja 浙江 ZheJiang, Wsch.Chiny), 西安XiAn (stolica prowincji 陝西 ShaanXi, Płn.-Zach. Chiny), 广州GuangZhou (stolica prowincji 广东GuangDong, Płd.Chiny), 长沙ChangSha (stolica prowincji 湖南HuNan, Płd. Środkowe Chiny)、温州 WenZhou (prowincja浙江ZheJiang, Wsch.Chiny), 台州 TaiZhou (prowincja浙江ZheJiang, Wsch.Chiny), 铜川 TongChuan (prowincja 陝西ShaanXi, Płn.-Zach. Chiny), 徐州Xuzhou (prowincja 江苏 JinagSu, Wsch.Chiny). W tej konkurencji zdecydowanie wygrała zatem prowincja 浙江 ZheJiang (4 miasta z 10 czołowych). Natomiast zaskoczeniem jest brak takich miast jak 深圳 Shenzhen (prowincja 广东GuangDong. Płd. Chiny), 上海Szanghaj (Wsch. Chiny), czy 北京 Pekin (Płn.-Wsch. Chiny). Widocznie mieszkanie w tym miastach nie daje poczucia szczęścia. Hmmm.

Ambicje finansowe absolwentów szkół wyższych szybują coraz wyżej. Według ankiety przeprowadzonej przez internetową firmę 58.com przeciętny absolwent chińskiej wyższej uczelni oczekuje, że w pierwszym miejscu pracy po studiach otrzyma wynagrodzenie w wysokości 7,409 RMB (ok. 4,135 PLN). Absolwenci w 上海Szanghaju wybijają się ponad średnią oczekując 9,578 RMB (5,346 PLN) miesięcznej pensji. Absolwenci wyższych uczelni chcą wiązać swoją przyszłość z największymi miastami Chin, takimi jak 北京 Pekin, 上海Szanghaj, 广州GuangZhou, 成都ChengDu i 深圳 ShenZhen. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego absolwenci oczekują bonusów, głównie dodatków mieszkaniowych (aż 87.4 % z ankietowanych), ubezpieczeń medycznych i emerytalnych, okresowej kontroli zdrowia na koszt firmy. Najpopularniejsze branże, w których chcą pracować absolwenci to IT/ Internet, finanse oraz edukacja/szkolenia. Idealny pracodawca według absolwentów to firma o wysokiej kulturze korporacyjnej, dająca szansę rozwoju kariery, zapewniająca sukcesywny wzrost wynagrodzenia, o liczącej się pozycji na rynku. W Polsce wciąż pokutuje stereotyp Chin, jako miejsca, gdzie pracuje się za miskę ryżu. No, kurczę, spora ta miska.

中国世界  Chiny @ świat

Według danych zebranych przez australijski think-tank Lowy Institute, a opublikowanych pod tytułem 2019 Global Diplomacy Index, Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem ilości placówek dyplomatycznych na świecie. W 2019 roku ChRL  ma ich ogółem 276, gdy USA 273. Instytut zwraca uwagę na szczególnie intensywne uruchamianie nowych chińskich placówek dyplomatycznych (ambasad i konsulatów) w ciągu ostatnich 3 lat. Jeszcze w 2016 roku Chiny zajmowały 3 pozycje na świecie pod tym względem. Wyraźny dowód ekspansji i walki o wpływy.

Tydzień bez przejęcia zagranicznej firmy przez firmę chińską to tydzień stracony. Tydzień 48 tego roku do takich nie należy. Wśród największych transakcji minionego tygodnia wspomnieć można o wykupieniu przez 中国蒙牛乳业有限公司China MengNiu Dairy Co., Ltd. australijskiej firmy Lion Dairy & Drinks (producenta mleka i napojów mlecznych) za 419 mln USD (ok. 1.645 mld PLN). To kolejne przejęcie dokonane przez MengNiu w Australii. We wrześniu za 1 mld USD (ok. 3.93 mld PLN) Chińczycy kupili Bellamy’s Australia Ltd (dawniej Tasmanian Pure Foods Ltd), największego tamtejszego producenta mleka w proszku dla niemowląt. Mam nieodparte wrażenie, że australijska branża mleczarska jest już w rękach chińskich. Ale australijskie mleko wciąż smakuje najlepiej. I niech tak zostanie.

中国谚语 Z chińskich powiedzeń  

{五常= ++++}

笑一笑,十年少, 愁一愁,白了头.  Każdy uśmiech sprawia, że stajesz się dziesięć lat młodszy, od każdego zmartwienia tylko siwieje głowa.

梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button