Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (49/18),

czyli przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

The Caixin China General Services Business Activity Index, wskaźnik PMI dla sektora usług w listopadzie wyniósł dla Chin 53.8. To najwyższy poziom od pięciu miesięcy. Spory skok w stosunku do 50.8 w październiku. Generalnie nie jest więc tak źle jak przepowiadano. Czyżby pozytywny trend? Zobaczymy na początku stycznia.

920,000 osób przystąpiło do ogólnokrajowych egzaminów dla kandydatów na pracowników administracji państwowej. W 2017 roku państwo oferowało 28,000 wolnych etatów, w tym roku tylko 14,500. Zatem 1 kandydat na 63 chętnych ma szanse na zdobycie wymarzonej przez młodych urzędniczej posady. Bo taka posada to stabilna, spokojna praca, z licznymi udogodnieniami, aż do przyzwoitej emerytury. Pod warunkiem, że nie przejdzie się na „złą stronę mocy” koperty.

Ministerstwo Spraw Cywilnych uruchomiło kampanię społeczną, której celem jest zaprzestanie organizacji rozrzutnych, ekstrawaganckich, kosztownych wesel. Dlaczego? Bowiem takie płoche i zbytkowne rozrywki naruszają “socjalistyczne wartości społeczne”. Inaczej patrzą na problem ludzie od chińskiej ekonomii. Sektor firm zajmujących się organizacją wesel w ChRL wart był w ub.r. 1.47 bln RMB. W tym roku jego wartość ma wzrosnąć o… 24%. Według badań firmy Huniji 62 % nowożeńców wydaje na wesele od 50,000 do 100,000 RMB (ok.7,313-14,626USD), 33% – między 100,000 a 200,000 RMB (ok.14,626 – 29,252USD), a 5% ponad 300,000 RMB (ok.43,878USD). Ministerstwo zachęca, aby wesela były mniej kosztowne i miast epatować bogactwem (często na kredyt), pozwalały łączyć socjalistyczne wartości społeczne z tradycyjnymi wartościami chińskiej kultury. Kolejna kampania, która chce przywrócić „stare, dobre czasy”. Czy nie za późno?

Nie będzie łatwo wyjechać z Chin tym, na których ciążą zaległości podatkowe. Upolowanie „grubej ryby”, przyłapanie na przestępstwie skarbowym najpopularniejszej aktorki Chin – Fan Bingbing, która do końca tego roku musi wpłacić chińskiemu fiskusowi 890 mln RMB (ok. 130 mln USD) zaległych podatków (z odsetkami), ośmieliło urzędników skarbowych do rozpoczęcia masowego połowu mniejszych ryb. Państwowa Administracja Podatkowa obniżyła z poziomu 1 mln RMB do 100,000 RMB próg niezapłaconych podatków, który powoduje znalezienie się na „czarnej” liście skarbówki. Dotyczy to zarówno osób indywidualnych, jak i firm, i ich szefów, również cudzoziemców. Poza zakazem opuszczenia kraju, winnych niepłacenia podatków czeka też publiczne napiętnowanie: ich dane osobowe (imię, nazwisko, płeć, numer ID) będą publikowane w sieci.

Fan Bingbing (Foto: chinafilminsider.com)

W przypadku firmy zalegającej z podatkami upubliczniony zostanie numer identyfikacyjny i podatkowy (NIP), dane przedstawiciela prawnego (Legal Representative – więcej niż prokurent, znacznie więcej) oraz dyrektora generalnego. Ocenia się, że zaledwie ok. 28 mln Chińczyków płaci podatki. To jest ok. 2 % całej ludności (!!!). Dlatego też Chiny przechodzą głęboką reformę podatkową. Chodzi w niej o poprawę efektywności ściągalności podatków, a nie o zwiększanie podstaw opodatkowania, czy poszukiwanie nowych źródeł, jak akcyzy, czy dodatkowe obciążenia bazujące na wymyślanych ad hoc regulacjach.

Guangzhou Shipyard International Co. Ltd. przekazała armatorowi greckiemu Dynacom pierwszy na świecie arktyczny tankowiec do przewozu gazu LNG o wyporności 44,500 ton. Tankowiec ten posiada klasę Arc7, oznacza to, że jednostka ta jest zdolna pływać trasą północną (wzdłuż północnych granic morskich Rosji), w temperaturach poniżej minus 50° C. i łamać lód grubości 1.8 m.

Trasa północna

Tankowiec będzie przewoził LNG z jamalskiego złoża gazu m.in. do Chin i Japonii. Otrzymał swojsko brzmiącą nazwę „Borys Sokolov

Foto: China News

Chiny znów zapisują się w historii podboju kosmosu. W podróż kosmiczną wyruszyła rakieta Chang’e 4, z łazikiem na pokładzie, który po raz pierwszy w historii eksploracji Srebrnego Globu, po 27 dniach lotu, ma osiąść na ciemnej stronie naturalnego satelity Ziemi. Do tej pory nie eksplorowano „dark side of the moon” z przyczyn technicznych. Ostatnie misje załogowe, czy bezzałogowe (amerykańskie, radzieckie) na Księżycu lądowały w latach 70-tych XX wieku. Co istotne: nikt tego do tej pory nie dokonał lądowanie po „niewidzialnej” stronie Księżyca. Co odkryje chiński łazik? Na początku swej misji odkrył słabość światowej konkurencji.

Po BMW AG, Daimler AG  planuje przejęcie kontrolnego pakietu akcji w swoim joint venture produkującym samochody w Chinach. Oczywiście w oparciu o nowe przepisy, które pozwalają, by zagraniczny partner spółki zarejestrowanej w ChRL posiadał większościowe udziały w przedsięwzięciu. Do niedawna wymagano podziału 50/50. Ale Chiny zmiennymi są. Jak kobieta. Tyle, że z bardzo konkretnymi planami na przyszłość.

7% to średni wzrost wynagrodzenia miesięcznego w chińskich przedsiębiorstwach w bieżącym roku.  Największy wzrost odnotowano… w prowincji Henan: o 12 %. W Shanxi (północne Chiny) i Pekinie o 8.5%. Wschodnie prowincje Jiangxi, Fujian, Szanghaj, czy północno-zachodnia Gansu – 8%. Za to w prowincji Jilin (Chiny Południowe) i Qinghai (Chiny Południowo-Zachodnie) o 6%. W Pekinie minimalna pensja została ustalona na poziomie 2120 RMB (ok.308USD) miesięcznie, w Szanghaju 2300 RMB, w Chongqing 1800 RMB, a w prowincji Shaanxi 1680 RMB. Każda prowincja ustala sama wysokość średniego wynagrodzenia w zależności od poziomu jej rozwoju gospodarczego. Jeden kraj, wiele poziomów.

Szumnie zapowiadane częściowe połączenie transakcji giełd w Londynie i Szanghaju miało nastąpić w piątek 7 grudnia. Tymczasem opublikowano informację o odłożeniu połączenia przynajmniej o jeden miesiąc, z uwagi na zapowiadany Brexit oraz  oczywiste niejasności techniczne post factum, których obawia się strona chińska, zwłaszcza Komisja Papierów Wartościowych ChRL.

Chińscy analitycy oceniają, że dzięki połączeniu transakcji giełd w Szanghaju i Londynie, w ciągu 10 lat kapitał zagraniczny będzie stanowił nie mniej niż 10% kapitalizacji akcji chińskich spółek.

Optymizmu nie brakuje.

**** Giełdy w Chinach (03.12-07.12)

Niestabilność i wahania. Najpierw trzy dni wzrostów i optymizmu (po decyzjach zawieszających wojnę handlową między USA i Chinami), a potem zmiana nastrojów i pesymizm. W efekcie dwa dni spadków. Pesymistyczne nastroje przeważały w Hong Kongu i Tajpej. Ale mimo wszystko, w perspektywie całego tygodnia chińskie giełdy zanotowały wynik pozytywny. Niestety nie ma żadnych sygnałów, które mogłyby nastrajać pozytywnie inwestorów w kolejnym tygodniu.

                                                                                                                     

Shanghai Composite- SSEC上证综合指数 (000001.SH/SZZS)                    2,605.89         0.68%

– główny indeks giełdy   

Shanghai 50-SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                           2,430.72          0.11%   

– 50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities -CSI300沪深300指数 (000300.SH/399300.SZ/HS300)     3,181.56          0.28%

-300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghaiu i Shenzhen

Hushen 300 index futures

Shenzhen Component-SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)                       7,733.89          0.68%

– główny indeks giełdy              

Shenzhen ChiNextPrice-CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)              1,341.02          0.87%

–  indeks nowych spółek–chiński nasdaq

Shenzhen-SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                           4,051.67        -0.01%

– 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

HongKong Hang Seng 恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                                       26,063.760      -1.67%

–  główny indeks giełdy      

HongKong Hang Seng China Enterprises 国企指数 (HSCEI.HK/GQZS)    10,369.400      -2.38%

– indeks chińskich spółek spoza Hong Kongu notowanych na giełdzie

Tawian Weighted Index 台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE/TWII)              9,760.88        -1.29%  

– główny indeks giełdy   

 

**** Notowania walut – Kurs średni (07.12.)

100美元USD = 686.64人民币 RMB              

100 欧元EUR = 781.11 人民币 RMB               

100 港HGD = 87.93 人民币 RMB                

100 波兰兹罗提 PLN = 182.52 人民币 RMB

Zdecydowany tydzień umocnienia się RMB do większości walut.

Chiny @ świat

@ Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w Hong Kongu nałożyła karę w wysokości 1.5 mln HKD (ok.192,000 USD) na SFM HK Management za manipulacje i „krótką sprzedaż” bez pokrycia akcji chińskiej firmy motoryzacyjnej Great Wall Motor. Niby nic specjalnego. Jednak w tym przypadku chodzi o fundusz należący do znanego miliardera George Sorosa. To nie pierwszy przypadek, kiedy jego firma wchodzi w kolizję z regulacjami hongkońskiego rynku finansowego. Poprzedni przypadek miał miejsce w okresie kryzysu finansowego 1997-1998. Szybkie zyski niezmiennie kuszą, a wysokość kary z pewnością nie zachwieje tym funduszem.

@ Niedawno, podczas akademii a okazji 200 rocznicy urodzin Karola Marksa prezydent XiJinPing mówił o aktualności teorii marksistowskiej. A ostatnio prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, w przemówieniu do chińskich studentów z uniwersytetu w Sichuan (środkowe Chiny) podkreślał zasługi Marksa w rozwoju myśli… liberalnej. Podkreślał, iż nie ma wątpliwości, że Marks był wielkim humanistą. Domagał się bowiem wolności prasy, humanitarnych warunków pracy, powszechnej edukacji, praw politycznych kobiet i ochrony środowiska. Prezydent Niemiec uświadamiał chińskich studentów iż Marks był wielkim intelektualistą, bardzo wpływowym filozofem, ekonomistą, socjologiem. Skoro tak twierdzi prezydent Niemiec, to może już czas na powrót do nauczania marksizmu, a nawet socjalistycznej ekonomii. Oby tylko z chińskim charakterem.

@ A jednak. Podczas szczytu państw G20 w Buenos Aires przywódcy Chin i USA porozumieli się i ustalili, że nie będą dalej zaostrzać wzajemnych sankcji celnych, a zamiast tego podejmą prace mające na celu zlikwidowanie wprowadzonych ceł zaporowych oraz rozpoczną niezwłocznie rozmowy, których celem będzie zawarcie umowy kończącej spór. Chiny zobowiązały się do natychmiastowego zwiększenia importu z USA produktów rolnych, przemysłowych i surowców takich jak ropa i gaz. Na wprowadzenie postanowień w życie strony dały sobie 90 dni. Jeśli w tym okresie nie nastąpi znaczne zbliżenie stanowisk, rozejm zostanie przerwany, a gospodarcza zimna wojna może nabrać większego niż dotychczasowe tempa.  W taki scenariusz nie wierzę (jak pisałem w czerwcu br.). Oczywiście, zawieszenie broni nie oznacza jeszcze pokoju. Ale to charakterystyczna retoryka tego „przedstawienia”. Prezydent Trump z jednej strony mówi o wspanialej chemii w kontakcie z prezydentem Xi, którego jest obecnie przyjacielem, z drugiej zaś strony deklaruje, iż nie lubi Chin, bo Chiny są złe i winne wywołania wojny handlowej. Równocześnie niemal na wniosek Stanów Zjednoczonych zostaje aresztowana w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowa Huawei. Prywatnie Meng Wanzhou jest córką założyciela chińskiego giganta technologicznego. USA zarzucają tej firmie łamanie sankcji gospodarczych nałożonych na Iran, samej Meng Wanzhou składanie fałszywych oświadczeń dotyczących braku współpracy pomiędzy Huawei, a Iranem. Czeski film. Trump jest teraz gotów do rozmów (choć zapierał się przecież, że nie będzie z Chinami rozmawiał, póki nie ustąpią w „zasadniczych kwestiach”), bo zdaje sobie sprawę z tego, iż gospodarcza wojna nie służy żadnej ze stron. Wiadomo też, że obecnie potrzebuje sukcesu (a nie mówiłem?), którym w jakiś sposób przesłoni swoje niepowodzenia i problemy na własnym podwórku. Zatem szanse na kompromis są duże. Z pewnością dzięki cierpliwości Chińczyków.

Foto: South China Morning Post

 

Na marginesie zdarzeń

&   Znów jest szansa na parę groszy. Z dniem 1 grudnia Państwowe Biuro Walki z Publikacjami Pornograficznymi i Nielegalnymi (jest takowe, zresztą jakich biur w chińskiej administracji nie ma?) oraz Ministerstwo Finansów podniosły wysokość maksymalnej nagrody dla każdego informującego o faktycznym naruszeniu prawa w zakresie publikowania treści, z którymi walczy Biuro do 600,000 RMB (ok 300 tys. PLN). Stosowne zarządzenie szczegółowo określa taryfikację nagród. Wymieniono tu 16 poziomów, które powiązane są ze sprecyzowanymi przypadkami naruszenia przepisów, jak i rodzajami zgłoszeń. W zarządzeniu przedstawiona została również procedura wypłaty nagrody w danej wysokości. Droga do głównej „wygranej” jest zatem długa, kręta i wyboista. Trzeba się napracować.

& Chiński Związek Piłki Nożnej ustalił maksymalne wynagrodzenia dla piłkarzy. W pierwszej lidze ChRL chiński piłkarz może maksymalnie zarobić 15 mln RMB (ok.2.2 mln USD) przed opodatkowaniem, zawodnik pochodzący z zagranicy natomiast 45 mln RMB (ok. 6.5 mln USD). Podatki regulować musi sam piłkarz, a nie jego klub, jak praktykowano dotychczas. Pensje i nagrody dla zawodników mogą stanowić maksymalnie 60% budżetu klubu piłkarskiego. Kluby zobowiązane zostały do przeznaczania 15% swoich budżetów na szkolenie młodych zawodników. Regulacje te będą obowiązywać od nowego sezonu, czyli od wiosny 2019. Od 2020 każdy klub pierwszoligowy musi mieć swój zespól żeńskiej piłki nożnej. Piłkarka będzie mogła zarobić rocznie 1 mln RMB, oczywiście przed opodatkowaniem. Nowe przepisy są częścią reformy zarzadzania piłka nożną w Chinach. Ale jak widać, póki co w chińskiej piłce nożnej nie ma mowy o równouprawnieniu.

 

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych                    

中国情报单位 China Intelligence Unit 上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button