Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (49/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 49 (02.12. – 08.12.2019)

从政府工作  Z prac rządu 

中国共产党中央委员会Komitet Centralny KPCh wraz z 国务院 Radą Państwa ChRL ogłosiły wspólnie zatwierdzanie planu rozwoju 长江三角洲 Obszaru Ekonomicznego Delty Rzeki Jangcy. Chodzi o projekt zintegrowanego postępu gospodarczo-społecznego następujących jednostek administracyjnych: 上海Szanghaj, prowincja 江苏JiangSu, prowincja 浙江ZheJiang i prowincja 安徽AnHui. Na mocy decyzji KC i Rady Państwa powstanie kolejny hub, megapolis, w którym Szanghaj będzie centrum finansowym, ośrodkiem rozwoju i implementacji najnowszych technologii (takich jak blockchain, Big Data, gospodarka danymi, sztuczna inteligencja, Internet nowej generacji, smart pojazdy, etc.), centrum logistycznym, a zarazem głównym ośrodkiem regionu o łącznej powierzchni 358,000 km2, zamieszkałego przez ponad 253 mln osób, którego PKB osiągnęło w zeszłym roku wartość 21.15 bln RMB (ok. 11.56 bln PLN).

Do 2025 roku 80% powierzchni regionu delty rzeki Jangcy zostanie pokryte siecią 5G, 3% tutejszego PKB przeznaczane będzie na badania i rozwój (dla ułatwienia – to oznacza budżet 346 MILIARDÓW PLN rocznie na badania i rozwój…); wysokie technologie mają stanowić o 18% części regionalnej gospodarki, a gęstość sieci kolei ma wynieść 507 km na 10,000 km2, średnia długość życia w rejonie ma osiągnąć 79 lat. Do roku 2030 w delcie rzeki Jangcy powstanie system, czy też sieć miast „światowego poziomu z globalnymi wpływami”. Delta rzeki Jangcy dołącza zatem do wcześniej uruchomionych analogicznych projektów, czyli Greater Bay Area (粤港澳大湾区 Obszar Wielkiej Zatoki obejmujący HongKong, Shenzhen, GuangZhou, Foshan, Zhuhai, oraz inne miejscowości leżące w 珠江三角洲 delcie Rzeki Perłowej) i Jingjinji Metropolitan Region (京津冀城市群 Metropolitalny Region Jingjinji obejmujący 北京 Pekin,  天津 TianJin, prowincję 河北Hebei – okalającą 北京 Pekin wraz z 雄安新区Nowym Regionem XionGan).

Te trzy miejsca na mapie Chin stanowić mają 3 motory postępującego procesu urbanizacji (migracji ludności ze wsi do miast), rozwoju gospodarki i transformacji państwa z „ilości” w „jakość”. Koncepcja ta nie jest nowa. Mówiono o niej za czasów poprzedniego prezydenta ChRL, czyli  胡锦涛 HuJinTao (2003-2012). Kto o nim pamięta? Jak to mawiają: „od słów ważniejsze są czyny”.

经济 商业 市场  Ekonomia – Biznes – Rynek

Po raz pierwszy od maja wskaźnik aktywności w przemyśle PMI wybił się nad poziom stagnacji (50 punktów). Listopadowy odczyt 国家统计局Państwowego Biura Statystyki dla dużych firm państwowych i prywatnych korporacji to 50.2. Z kolei wskazanie dla firm średnich i małych wynikające z ankiet  财新指数Caixin/Markit Economics to aż 51.8. Oznacza to, że – ku zaskoczeniu obserwatorów i ekspertów krajowych oraz zagranicznych – chińska gospodarka niespodziewanie się ożywiła. W listopadzie aktywność w przemyśle wzrosła najszybciej od niemal trzech lat, a wskaźniki są najlepsze od kwietnia br. Jednocześnie odnotowano spory skok in plus w sektorze usług. W listopadzie wskaźnik PMI 财新指数Caixin/Markit Economics dla usług wzrósł do 53.8 (w październiku – 51.1), co również oznacza najwyższy odczyt od kwietnia br. Czy to chiński cud? Nie, cudów nie ma. Przynajmniej w socjalistycznych Chinach. To efekty działań podjętych przez rząd, bank centralny, to rezultat stymulacji gospodarki. Tej niewidzialnej ręki rynku z chińskim charakterem. Wewnętrzna konsumpcja na rynku, który jest znacznie większy niż USA, to jednak duża siła. Zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych, poluźnienie polityki w zakresie nieruchomości, większa dywersyfikacja rynków handlowych, zwrot ku relacjom w Azji, Afryce, Europie, celem odejścia od uzależnienia od eksportu i importu ze Stanów Zjednoczonych wydają się przynosić zakładane skutki. Listopadowe odczyty wskaźnika PMI zdają się też zaprzeczać tezom o głębokim kryzysie i niechybnym upadku chińskiej gospodarki. Czyżby te pogłoski były przedwczesne i przesadzone? Listopad, powiązany z przedświątecznymi dostawami dla klientów na szeroko pojętym Zachodzie zawsze był okresem wzmożenia dla chińskiego eksportu. W tym roku wydaje się, że gospodarka nabrała wigoru „dwutaktowo”: z jednej strony wzrósł eksport w kierunkach alternatywnych do USA, z drugiej strony wygląda na to, ze rynek wewnętrzny jest już w stanie przejmować znaczną część ciężaru, który spoczywał od dekad na eksporcie właśnie. Więcej informacji co do trendów ekonomicznych w Chinach z pewnością przyniesie grudzień. Robi się coraz ciekawiej. W dobrym tego słowa znaczeniu.

Jak poinformowało 财政部Ministerstwo Finansów zyski przedsiębiorstw państwowych w ciągu pierwszych dziecięciu miesięcy tego roku wzrosły o 5.4% do 2.94 bln RMB (ok. 1.6 bln PLN). Stosunek kredytów do aktywów pozostał na takim samym poziomie jak we wrześniu i z końcem października wynosił 64.3%.

Rząd tnie wszelkie subsydia dla producentów i nabywców, sprzedaż spada nieustannie od kilku miesięcy, a mimo to wszyscy liczący się producenci zagraniczni wierzą we wspaniale perspektywy rynku samochodów elektrycznych w Chinach. Tesla w ciągu pięciu lat chce zainwestować 35.4 mld RMB (ok. 19.4 mld PLN) w swoja giga fabrykę w Szanghaju, gdzie docelowo produkować będzie 500,000 szt. aut rocznie. General Motors planuje inwestycje w produkcję samochodów elektrycznych na poziomie nie niższym niż 30.4 mld RMB (ok. 16.6 mld PLN). Tymczasem BMW, nie zasypiając gruszek w popiele, tworzy joint venture z miejscowym 长城汽车股份有限公司 Great Wall Motors, by zbudować fabrykę, która będzie produkować 160 tysięcy elektrycznych BMW Mini rocznie. Niemcy zainwestują skromniej niż Amerykanie, bo nieco ponad 650 mln EUR (ok. 2.8 mld PLN). Grupa Volkswagen uruchamia dwie chińskie fabryki, w których produkowane będę elektryczne auta tego koncernu i w ciągu pięciu lat przeznaczy na ten cel 4.4 mld EUR (ok. 18.8 mld PLN). Oba zakłady mają docelowo produkować łącznie 600 tysięcy aut rocznie.

Foto: SUV elektryczny I.D.Roomz będzie produkowany wyłącznie na rynek chiński od 2021 roku (https://chargedevs.com/)

Jak wiadomo ożywiły się relacje gospodarcze Chin i Francji. Ożywienie to zaowocuje spółką Ranault i  江铃汽车集团有限公司Jiangling Motors Corporation Group, która rozpocznie niebawem produkcję aut Renault z napędem elektrycznym. Renault zainwestuje 144.1 mln USD (ok. 557.1 mln PLN). Wszystkie ręce na pokład, skoro rząd w Pekinie zadeklarował, że do 2025 roku auta elektryczne i hybrydowe stanowić mają jedną czwartą (25%) całkowitej sprzedaży nowych samochodów w Chinach. W 2017 roku 工业和信息化部 Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji zapowiadało, że do roku 2025 auta takie stanowić będą 20% wszystkich nowych aut sprzedawanych w ChRL. I pomimo faktu, iż obecnie sprzedaż aut z takim napędem wynosi tylko 4.6% (styczeń – październik br.), ministerstwo zdania w tej kwestii nie zmienia. A wręcz odwrotnie. Podnosi poprzeczkę.      

Tymczasem najwięksi inwestorzy nabierają dystansu i tracą zapał do projektów związanych z tworzeniem i produkcją samochodów elektrycznych. Projekty te pochłonęły już miliardy juanów.      

Nazwa firmy                               Kwoty łącznie                                  Inwestor     

蔚来NIO                                     30.53mld RMB (ok.16.7 mld PLN)  百度公司 BaiDu; 腾讯公司 TenCent

电动汽车公司威马(WM Motor) 16.04 mld RMB (ok.8.78 mld PLN)  百度公司 BaiDu; 腾讯公司 TenCent

小鹏汽车XPeng                         12.30 mld RMB (ok.6.73 mld PLN)  阿里巴巴集团 Alibaba

国能电动汽车瑞典有限公司

NEVS                                      11.00 mld RMB (ok.6.01 mld PLN)   中国恒大地产集团有限公司 China Evergrande

Spowolnienie gospodarcze, nowa polityka rządu wobec branży, konkurencja zagraniczna, jak i rozliczne błędy w obszarze zarządzania młodymi firmami i projektami tego typu (nowatorskie rozwiązania technologiczne, nowe metody produkcji, etc.) sprawiają, że inwestorom coraz trudniej nie tylko zarobić na poczynionych inwestycjach, ale nawet odzyskać zainwestowane środki. Tak to już jest, że po wiośnie i lecie przychodzi jesień, a za nią zima. A potem znów wiosna. Inwestorzy muszą poczekać na zmianę koniunktury, a że na biednych nie trafiło, to dadzą radę.

技术  Technologie

35 milionów akcji  小米XiaoMi notowanych na giełdzie w 香港 HongKongu zostanie przeznaczonych  na nagrody dla 457 wyróżniających się pracowników korporacji w ramach dorocznej premii. Biorąc pod uwagę, że średnia cena akcji w minionym tygodniu wynosiła 8.65 HKD możemy przyjąć, ze każdy pracownik nagrodzony premią, otrzyma na koniec roku bonus o równowartości 326.6 tys. PLN.

Jeszcze chwila, a bez twarzy żyć tutaj nie będzie można. I to dosłownie. Płatności w sklepie – na twarz. Bilet do metra – na twarz. Wejście na dworzec kolei szybkiej – bez zeskanowania twarzy wejść się nie da. Lotnisko – oczywista oczywistość – nie ma skanowania, nie ma latania. Założenie konta w banku, jak i korzystanie z konta (wpłata, wypłata) wymaga potwierdzenia poprzez skan twarzy. Rejestracja w przychodni – na twarz.

Foto: scmp

A to pewnie nie wszystkie okoliczności – wymieniłem te, z którymi sam na co dzień mam do czynienia. Od 1 grudnia br. nabycie karty SIM, jak i uzyskanie numeru telefonu komórkowego będzie wymagało zeskanowania twarzy ich przyszłego właściciela. Tak zarządziło 工业和信息化部 Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji. Potencjalna utrata twarzy staje się w Chinach rzeczywistym źródłem niepokoju.

腾讯公司 Tencent wciąż w natarciu, ponownie zainwestował, tym razem 14.1 mld RMB (ok. 7.72 mld PLN) w serwis krótkich filmów video 快手 KuaiShou. Obecnie wartość rynkowa tej spółki (założonej w 2011roku) to 201.8 mld RMB (ok.110.5 mld PLN). Tencent posiada obecnie 20% akcji serwisu. KuaiShou ma aktualnie 700 mln zarejestrowanych użytkowników, z których ponad 100 mln zagląda tu poprzez urządzenia mobilne każdego dnia.

科学 教育  Nauka – Edukacja

Chińscy piętnastolatkowie okazali się najefektywniej wykształconymi uczniami na świecie, pokonując konkurencję z 78 państw ocenianą w ramach projektu OECD (Organizacja Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju) pod nazwą Programme for International Student Assessment. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w 2018 roku, a obejmujących ocenę takich umiejętności jak: rozumienie czytanego tekstu, rozumowanie w matematyce i rozumowanie w naukach przyrodniczych chińscy gimnazjaliści okazali się lepsi niż ich rówieśnicy z innych krajów. Młodzi Chińczycy wykazali się między innymi większą sprawnością w odnajdywaniu informacji, rozumieniu całości przekazu i ocenie tekstu pod kątem refleksji jaką winien wywoływać. Badaniom PISA w Chinach poddano 15-latków z  北京 Pekinu, 上海 Szanghaju, prowincji  江苏 JiangSu oraz prowincji  浙江 ZheJiang. Wyniki trudno zatem uznać za reprezentatywne dla całego Państwa Środka, ale świadczą one o wyraźnym progresie w obszarze edukacji powszechnej w ChRL. Warto zwrócić uwagę na wysoką, bardzo wysoką pozycję polskich 15-latków, gimnazjalistów, ze zlikwidowanych w zeszłym roku gimnazjów.

Foto: China Daily

Średni wynik polskich uczniów uczestniczących w badaniu z czytania ze zrozumieniem to 512 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają uczniowie z Estonii – 523 punkty, Finlandii – 520 punktów i z Irlandii – 518 punktów. Średnia krajów OECD to 493 punkty. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 555 punktów.

Średni wynik polskich uczniów, jeśli chodzi o rozumowanie matematyczne to 516 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają Estonia – 523 punkty i Holandia 519 punktów. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 591 punktów.

Średni wynik polskich uczniów w rozumowaniu w naukach przyrodniczych to 511 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają Estonia – 530 punktów i Finlandia – 522 punkty. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 590 punktów.

Czemu zatem uznano, że gimnazja w Polsce (występujące na całym świecie jako etap edukacji powszechnej, przedlicealnej) szkodzą polskiej edukacji? Pytanie retoryczne. Obiektywne rezultaty zmian w polskim systemie edukacji poznamy za 3 lata, bowiem w takich przedziałach czasu prowadzone są badania PISA. Interesujące jak ulokują się w tych przyszłych badaniach Chiny. Przypadek, czy trend?

Zespół naukowców z 中国科学院国家天文台Krajowego Obserwatorium Astronomicznego przy Chińskiej Akademii Nauk odkrył na „Mlecznej Drodze” nową “czarną dziurę” o masie ponad 68 razy większej niż nasze Słońce. Zaprzecza to dotychczasowym teoriom naukowym, które głoszą, że “czarna dziura” nie może osiągnąć masy większej w naszej galaktyce niż 30-krotność masy Słońca. Odkrycia obiektu oddalonego o 15,000 lat świetlnych od Ziemi dokonano dzięki spektroskopowemu teleskopowi światłowodowemu zlokalizowanemu w północnej prowincji 河北HeBei. Potwierdzenie odkrycia chińskich astronomów, opublikowanego na łamach renomowanego magazynu Nature, podważa obowiązujące dziś teorie dotyczące powstawania gwiazd.

银行 金融 –  资本 股票交易所  Banki – Finanse – Kapitał – Giełdy

Rząd 上海 Szanghaju uruchomił fundusz kredytowy o wartości 100 mld RMB (ok. 54.72 mld PLN), którego celem jest pomoc w rozwoju projektów innowacyjnych startupów działających w obszarze nauki i nowych technologii, a które są notowane na Star Market – najnowszym rynku giełdy w Szanghaju, poniekąd odpowiedniku naszego New Connect. Procedura uzyskania środków z funduszu została uproszczona i ma zajmować maksymalnie 20 dni roboczych. Mówimy tu o pojedynczym funduszu uruchomionym przez pojedynczy ośrodek administracyjny. Takich funduszy, z których wszystkie operują kwotami liczonymi w miliardach powstało i wciąż powstaje w Chinach wiele, na każdym szczeblu administracji państwowej. Od centrali, po gminy. Nikt nie potrafi precyzyjnie przewidzieć przyszłości, wskazać najlepszych, najefektywniejszych rozwiązań, idei, patentów. Dlatego trzeba wspierać ich maksymalnie wiele, żeby tym najlepszym dać szansę. Nawet jeśli przypadkiem. Ale przecież właśnie tak działają Venture Capitals i wszelkie fundusze inwestujące z nadzieją na wyhodowanie „Jednorożca”. Chiny postanowiły to działanie uczynić państwową domeną.  

Niesłabnącym powodzeniem wśród inwestorów zagranicznych cieszą się chińskie obligacje skarbowe. Według informacji 中国外汇交易中心 Centrum Handlu Wymiany Walut Zagranicznych w ciągu 11 miesięcy br. inwestorzy ci zakupili chińskie obligacje o wartości 970 mld RMB (ok. 530.78 mld PLN). Przewiduje się, że do końca roku suma inwestycji zagranicznych w obligacje chińskiego rządu przekroczy 1 bln RMB (ok. 547.2 mld PLN). Od początku br. wartość zakupów chińskich obligacji przez inwestorów spoza ChRL rośnie średnio o 5% miesiąc do miesiąca. Wydaje się, że inwestorzy mają pełne zaufanie do siły chińskiej gospodarki.

证券交易 Giełdy 

Nareszcie tydzień rosnących indeksów. Wyraźne symptomy ożywienia w przemyśle i usługach tchnęły sporo optymizmu w inwestorów. Szczególnie w czwartek (06.12.) i piątek (7.12) wielkość transakcji i wartość akcji rosły najmocniej od dwóch miesięcy. To dobra końcówka roku zwłaszcza dla giełdy w Szanghaju. Od początku roku akcje średnio tu zyskały 16.26%. W 49 tygodniu br. największe wzrosty indeksów miały miejsce na giełdzie w Shenzhen oraz w… Hong Kongu. To reakcja na informację o uruchomieniu kolejnego pakietu stymulacyjnego dla lokalnej ekonomii.

Piątek   Tydzień 02-06.12.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                                        2,912.01  +0.43%   +1.39%     

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                                     2,939.82  +0.61%    +1.56%      

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                               8,472.70  +0.53%    +1.44%       

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                    3,902.39  +0.59%    +1.93%      

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                              4,590.64  +0.66%    +1.98%        

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index-CSI 500中证500                                             5,010.51  +0.86%    +2.36%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w małych i średnich firm).      

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                                      9,878.62  +0.81%    +3.09%        

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                               1,726.80  +0.99%    +3.72%      

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                 1,640.33  +0.82%   +2.96%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                           5,681.80  +0.70%  +2.91%     

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数  6,289.46  +0.91%  +3.17%     

Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                   13,830.16  +0.63% +1.77%     

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen – tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji, w które mogą inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.       

 

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                           26,498.369  +1.07%  +0.58%     

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                 3,609.24  +0.95%  +0.84%     

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                    10,407.180  +0.83%  +1.02%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.     4,242.820  +0.17%  +1.94%     

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index – TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.          11,609.64  +0.13%  +1.05%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 06.12.

100英镑GBP = 926.17人民币 RMB                        

100欧元EUR = 781.58 人民币 RMB          

100美元US$ = 703.83人民币 RMB         

100 港HG$ = 89.90 人民币 RMB              

100 澳门元MOP$ = 87.38人民币 RMB        

100 新台币NT$ = 23.98 人民币 RMB                

100 波兰兹罗提 PLN = 182.05人民币 RMB

100人民币 RMB  = 54.96波兰兹罗提 PLN 

社会  Społeczeństwo

国家医疗保障局Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Opieki Zdrowotnej opublikowała nową listę leków specjalnie refundowanych. Lista ta została rozszerzona o 70 nowych pozycji, w sumie liczy ich już 97. Ceny leków uwzględnionych w zestawieniu, a produkowanych przez firmy farmaceutyczne krajowe, jak i zagraniczne zredukowano średnio o 60.7%. Lista opublikowana przez Administrację obejmuje specyfiki stosowane w kuracjach przeciwnowotworowych, w przypadku chorób rzadkich, przewlekłych oraz tych trapiących zwłaszcza małe dzieci.

Foto: Xinhua

Urzędnicy Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Opieki Zdrowotnej twierdzą, że leki objęte refundacją są obecnie najtańsze na świecie, zatem najłatwiej na świecie dostępne dla potrzebujących. Przypominam: mówimy o lekach specjalnie refundowanych. Lista leków refundowanych, objętych różnymi stawkami refundacji w ramach ubezpieczenia medycznego obowiązującego w ChRL liczy 2,709 pozycji.

Rząd w  福州 FuZhou (stolica prowincji 福建FuJian – Płd.-Wsch. Chiny) wprowadza zachęty dla biznesu, by z jednej strony pozyskać wysoko wykwalifikowaną kadrę, z drugiej zaś aktywnie walczyć z bezrobociem. Tak, z bezrobociem. Tak więc firmy zatrudniające w wyniku rekrutacji pracowników spoza FuZhou (przez wzgląd na ich wyjątkowe kwalifikacje), lub dające pracę osobom mającym trudności z jej znalezieniem są uprawnione do otrzymywania dotacji (dodatku do wypłacanej pensji) w wysokości 1,000 RMB (ok.550 PLN) na pracownika. Warunek uzyskania takiej dotacji jest prosty: osoba objęta dotacją musi być zatrudniona przez daną firmę przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Jeśli firma zatrudni pracownika, który stracił poprzednią pracę ze względu na sytuację rynkową (w szerokim tego pojęcia znaczeniu), miast dołoży do jego wynagrodzenia 500 RMB (ok. 275 PLN). Ogólna suma tych dotacji dla pojedynczej firmy nie może przekroczyć kwoty 200,000 RMB (ok. 110 tys. PLN).

农业 – 农村  Rolnictwo – Wieś                                                                                                                            

Listopadowe dane wskazują, iż ceny wieprzowiny zakończyły swoją trwającą od stycznia „górską wspinaczkę”, i że rynek mięsa wieprzowego w Chinach stabilizuje się, po okresie zawirowań. Ceny mięsa wieprzowego w listopadzie, w porównaniu z październikiem spadły o 9.55%. Średnia cena za kilogram tego mięsa na rynku producenckim wyniosła 30.30 RMB (ok. 16.4 PLN). Wszystko wskazuje na to, że rynek wychodzi „z dołka”, spowodowanego epidemią afrykańskiego pomoru świń, który zdziesiątkował pogłowie trzody chlewnej w całych Chinach. Eldorado importerów wieprzowiny się kończy.

农业农村部 Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi ogłosiło trzyletni plan odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Plan zakłada, iż do roku 2021 przywrócona zostanie wielkość pogłowia trzody chlewnej do poziomu sprzed wybuchu epidemii afrykańskiej gorączki świń w sierpniu 2018 roku. To wymagać będzie powiększenia obecnej liczby tuczników hodowanych w Chinach o ponad milion sztuk. W tym celu Ministerstwo uruchomi dotacje finansowe, szczególnie dla małych i średnich hodowli. Usunięte będą też ograniczenia uniemożliwiające budowanie i eksploatacje chlewni w miejscowościach objętych zaostrzonymi programami ochrony środowiska.

Foto: nikkei

Na bazie środków państwowych utworzonych zostanie ponad 120 wzorcowych hodowli trzody chlewnej. Priorytetem tych działań jest jak najszybsze uniezależnienie się od importu wieprzowiny. Odbudowa własnej bazy produkcji mięsa wieprzowego jest jedyna gwarancją trwałej normalizacji cen na akceptowanych przez konsumentów poziomach. Dobry czas dla zagranicznych inwestorów z doświadczeniami w produkcji wieprzowiny.

中国 世界 Chiny @ świat   

Po cichu i bez rozgłosu inwestorzy z Chin przejmują kolejne szwedzkie firmy. Jak wylicza tamtejszy Instytut Badania nad Obronnością (FOI – Totalförsvarets forskningsinstitut) podległy Ministerstwu Obrony Królestwa Szwecji, aż 65 największych szwedzkich firm zostało w pełni, lub w znacznej części przejętych przez chiński kapitał. Wśród nich znajdują się nie tylko tak znane jak Volvo, sieć hoteli Radisson, czy serwis Spotify, ale również mniej znane przedsiębiorstwa związane z badaniami naukowymi, biotechnologią, czy elektroniką. Przejęcie tak dużej części szwedzkich firm przez inwestorów z Chin nie zachwiało gospodarką szwedzką, same zaś firmy nie ucierpiały w wyniku zmian właścicielskich. Wręcz przeciwnie – firmy trzymają się mocno i nieustannie rozwijają. No i tu rodzi się zasadnicze pytanie, czy firmy te miały wykorzystać inwestycyjną okazję jak Volvo, czy zniknąć (chyba bezpowrotnie) jak Saab?

O zorganizowanej z dużym rozmachem uroczystości uruchomienia gazociągu „Siła Syberii” pisaliśmy oddzielnie w zeszłym tygodniu. Na mocy kontraktu, którego wartość ocenia się na co najmniej 400 mld USD (ok.1.55 bln PLN) rosyjski gaz płynie do Chin. Budowa gazociągu opóźniała się z uwagi na negocjacje dotyczące ceny, którą za gaz z Rosji chcieli zapłacić Chińczycy. Ostatecznie strony doszły do porozumienia, w pierwszym roku rurociągiem popłynie 5 mld m3 gazu, aby po 5 latach osiągnąć pełną wydajność, czyli 38 mld m3 rocznie. Po osiągnieciu tego wolumenu Chiny staną się drugim co do wielkości konsumentem gazu rosyjskiego. A niebawem wyprzedzą Niemcy. Otóż dzień po uroczystości uruchomienia „Siły Syberii” do Moskwy wyruszył premier Mongolii Uchnaagijn Churelsuch, aby oficjalnie zainicjować projekt gazociągu prowadzącego z Półwyspu Jamalskiego (Rosja) przez Mongolię do Chin. Po stronie rosyjskiej partnerem projektu będzie Gazprom. Chodzą słuchy, że rosyjskim gazem zainteresowanie wyraża Korea Południowa i Japonia.  

„Siła Syberii” to jeden z wielu projektów chińsko-rosyjskich. W Błagowieszczeńsku ukończono właśnie budowę jedynego mostu z Rosji do Chin umożliwiającego przeprawę nad rzeką Amur. Jest to most wantowy z niskimi pylonami i dwupasmową jezdnią o przepustowości 630 ciężarówek, 164 autobusów, 68 samochodów osobowych i około 5.5 tys. osób dziennie. Do użytku zostanie oddany w przyszłym roku.  Ponadto rozpoczęto tu budowę transgranicznej kolejki linowej. Chinom coraz bliżej do Syberii.

Co łączy takie kraje jak Brazylia, Argentyna, Chile, Boliwia, Wenezuela Nikaragua, Panama, Surinam i El Salvador? Oprócz położenia geograficznego na kontynencie południowoamerykańskim ich wspólną cechą jest fakt, iż państwa te są celem intensywnych chińskich inwestycji. Najnowszym przykładem jest El Salvador, który zerwał stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, by ustanowić takowe z ChRL. W efekcie tej decyzji strona chińska uruchomiła program wielkich – jak na ten mały kraj – inwestycji infrastrukturalnych (m.in. oczyszczalnia ścieków, stadion, biblioteka publiczna, rozbudowa ośrodków turystycznych i miast w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach). Zwłaszcza Ameryka Środkowa wydaje się być kolejnym po Afryce celem podboju inwestycyjnego Pekinu. Chiny zdobywają kolejne przyczółki na mapie świata.

Papież Franciszek w depeszy przesłanej do władz chińskich z pokładu samolotu, którym leciał nad terytorium Państwa Środka wracając do Włoch z pielgrzymki do Japonii oznajmił, że chciałby odwiedzić  北京 Pekin, aby wyrazić swoje gorące uczucia wobec Chin. Oba państwa nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych. Watykan zerwał je 70 lat temu, gdy w Chinach doszła do władzy 中国共产党 Komunistyczna Partia Chin (KPCh) z przewodniczącym毛泽东Mao ZeDong na czele. KPCh w pierwszych latach ChRL stworzyła oficjalny Kościół Patriotyczny, który nie uznaje zwierzchnictwa papieża i jest podporządkowany rządowemu urzędowi ds. wyznań. Wyznawcy katolicyzmu, którzy nie przystali na warunki sprzeczne z zasadami wiary kościoła rzymsko-katolickiego stanowią tzw. Kościół podziemny, wierny wobec Watykanu. Katolicy ci są od dekad prześladowani, ścigani i represjonowani. Od początku pontyfikatu papieża Franciszka pojawiają się pogłoski na temat sekretnych negocjacji Watykanu z Chinami.

Foto: caleb maupin

Ale są też informacje nie budzące żadnych wątpliwości, jak ramowe porozumienie pomiędzy Chinami a Stolicą Apostolską w sprawie uznania przez Watykan chińskiej procedury rządowej święcania biskupów. Watykan miał swój oficjalny pawilon na światowej wystawie ogrodniczej zorganizowanej w Pekinie. Wysocy urzędnicy MSZ-ów obu państw odbywają częste wzajemne wizyty. Rząd chiński wypowiada się o papieżu i Watykanie wyłącznie pozytywnie. Jeśli sprawy będą nadal posuwać się w tym kierunku, można się spodziewać, że wzorem innych państw Watykan zerwie stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, a nawiąże z Chińską Republiką Ludową. Cóż, polityczne interesy nigdy nie były obce Watykanowi. Z pewnością na decyzje Stolicy Apostolskiej nie będzie miał wpływu los tych, którzy byli wierni Kościołowi przez dziesiątki lat, doświadczając cierpień, krzywd, prześladowań. Biznes jest biznes.

惊喜   Zdziwienia

Na niedawnych międzynarodowych targach jubilerskich (中国国际珠宝展在 China International Jewellery Fair), odbywających się w Pekinie szczególną uwagę zwiedzających przykuwało stoisko jednej z wystawiających się firmy. Była nią 中国北方工业集团有限公司 China North Industries Group Corporation Limited (NORINCO), która jest jedną z największych korporacji… sektora obronnego. Firma ta zajmuje się produkcją sprzętu wojskowego i broni. Uczestniczy również w wojskowych i cywilnych projektach budowlanych. Odpowiada za modernizację chińskiej armii. Odgrywa kluczową rolę w badaniach i ich implementacji dla zastosowań wojskowych. NORINCO jest jedną z największych na świecie firm przemysłu zbrojeniowego. Na targach jubilerskich firma zaprezentowała szeroką gamę sztucznych diamentów o wysokiej jakości i czystości. Sztuczne diamenty produkowane przez NORINCO znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju broni laserowej, precyzyjnych urządzeniach pomiarowych, radarach, bombach samonaprowadzających, czy rakietowych systemach kierowania. NORINCO podkreśla, że sztuczne diamenty mają też szerokie zastosowanie cywilne. Może je dostarczać branży jubilerskiej w dużych ilościach po konkurencyjnych cenach. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży sztucznych diamentów jubilerom nie zostaną przeznaczone na produkcję broni, ale na badania i rozwój technik militarnych. Taka deklaracja z pewnością uspokoiła sumienia potencjalnych nabywców. Sytuacja kojarzy mi się z hasłem widzianym dawno temu w pewnej jednostce wojskowej: wojsko dla społeczeństwa, a społeczeństwo dla wojska.

Już niemal dałem się przekonać mediom, że firmy w Chinach traktowane są równorzędnie, bez względu na wielkość i wartość rynkową. Aż tu nagle…. przeczytałem prostą informację, iż samochody Tesli, których produkcję już rozpoczęto w szanghajskiej megafabryce, znalazły się na liście rządowych dotacji. Subsydia takie zostały niedawno całkowicie zniesione zarówno dla chińskich producentów elektrycznych samochodów, jak i dal ich nabywców. Ma to na celu uporządkowanie sytuacji, w której „elektryki” dotowano centralnie, prowincjonalnie i lokalnie, często beneficjentami subsydiów różnego szczebla bywały te same firmy, które obsypywane pieniędzmi mogły nie przejmować się rachunkiem ekonomicznym, realiami rynkowymi. Teraz według dokumentu przygotowanego przez  工业和信息化部  Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji dotacje dotyczyć będą określonych typów aut, a przyznawane będą wyłącznie centralnie. W przypadku Tesli 3, której produkcja w Chinach według spółki jest o 65% tańsza niż w USA, dotacja wynosić ma 24,700 RMB (ok. 13,568 PLN). Na liście przygotowanej przez ministerstwo znalazły się elektryczne auta największych producentów. Tylko takich. Duży może więcej. Na przykład może dostać więcej z państwowej kasy. A mały musi sobie radzić sam.

梁老爷 Liang Lao Ye – 我的三分 Moje trzy feny

(moje chińskie trzy grosze)

Tematem ostatnio niezwykle popularnym w mediach zagranicznych jest permanentna inwigilacja chińskiego społeczeństwa. Cos w tym jest. Patrząc na to co się dzieje w Szanghaju na ulicach, na osiedlach, we wszystkich miejscach publicznych na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy, można odnieść wrażenie, że ktoś tu zamierza pobić rekord świata w kategorii „ilość kamer monitoringu na jednego mieszkańca”. Wyrastają zewsząd jak bambusy po deszczu. A może jestem przewrażliwiony? Obecność tych kamer nie robi tu na nikim żadnego wrażenia. Szanghajczycy nadal przechodzą na czerwonym świetle, jak chcą i gdzie chcą, jeżdżą rowerami i hulajnogami po chodnikach, palą wszędzie i wszędzie rzucają niedopałki, puste opakowania, opróżnione papierowe kubki itp., itd., zachowują się wciąż „swobodnie i spontanicznie”. I pewnie dlatego nie przeszkadzają im te kamery, bo nic z nich jeszcze nie wynika. Nie wiążą się z karaniem niewłaściwych (i często po prostu głupich) zachowań. Jeszcze nie. Póki co żyje się z nimi, jakby ich nie było. Ale zanosi się, że niebawem jedynym miejscem, gdzie uda się zachować jakąś prywatność będzie własny dom. Po zaklejeniu kamerki w komputerze. I w telefonie. I w smart TV. Po wyłączeniu Wi-Fi. A może po prostu trzeba wyruszyć na wieś, albo głusze jakąś? Z Szanghaju? W życiu!

Foto: Pełne bezpieczeństwo. Chiński samolot rozpoznania i inwigilacji AWACS kołuje często nad miastem. (A. Liang)

中国谚语  Z chińskich powiedzeń:  

人为财死,鸟为食亡

Człowiek umiera w pogoni za bogactwem, ptaki umierają w pogoni za jedzeniem.

梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com                                                   

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button