CiekawostkiWiadomości

Tydzień Za Wielkim Murem (5/18)

Jako, że się powiedziało "A", to mówimy również "B". Andrzej Liang z Szanghaju informuje w oparciu o subiektywny wybór, co istotnego wydarzyło się w Chinach w minionym tygodniu: Za Wielkim Murem

Zbliża się Chiński Nowy Rok (początek 16 lutego). 31 stycznia rozpoczął się szczyt podróżowania. Potrwa do 11 Marca. Dworce kolejowe, autobusowe, lotniska przepełnione są pasażerami wracającymi do rodzin na święta. Ministerstwo Transportu ocenia, iż w tym okresie będzie miało miejsce ok. 3 miliardów przewozów osobowych pociągami, samolotami i autobusami.

———————————————————————————————

527 milionów w 2017. To liczba płatności dokonanych w Chinach za pomocą telefonu komórkowego. I znów Chiny numer jeden. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————-

Po chińskich drogach jeździ ponad 777 tys. samochodów elektrycznych. To jest połowa wszystkich jakie jeżdżą na świecie. Trzeci rok z rzędu Chiny wyprzedzają w tej kategorii inne kraje. 4 chinskie firmy są w czolowej dziesiątce producentów tych pojazdów. Eksportują pojazdy elektryczne do 30 krajów.

———————————————————————————————-

Złota era w stosunkach chińsko-brytyjskich trwa. Premier Wielkiej Brytanii Teresa May w ub. tygodniu zakończyla 3 dniowa wizytę w Chinach. Towarzyszla jej 50 osobowa delegacja prezesów największych firm brytyjskich. Efekt wizyty to podpisane umowy wartości ponad 13 mld USD. Ciekawostką jest kontynuacja wspołpracy w zakresie edukacji. Brytyjskie szkoly dalej będą wprowadzać chinskie metody nauki matematyki. Brytyjczycy uznali je za najbardziej skuteczne. Trwają również rozmowy o połączeniu transakcji giełd w Londynie i Szanghaju. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————-

Chińska Komisja Regulacji Bankowych w Szanghaju wydala dyrektywę dla banków komercyjnych, aby te wzmożyły kontrole kredytów udzielanych deweloperom. Zwraca uwagę fakt, iż po raz pierwszy w historii kontroli rynku nieruchomości i ryzyka finansowego (na nim) zalecenie władz dotyczy deweloperów. Do tej pory wszelkie regulacje tego sektora uderzały tylko w kupujących mieszkania. Czyżby to znak zamiaru bardziej kompleksowego regulowania rynku i cen mieszkań?

——————————————————————————————-

Trzy chińskie miasta: Pekin, Szanghaj i Hong Kong znalazły się w czołówce światowej listy międzynarodowych miast globalnych. Uzyskały najwyższa ocenę Alfa++. Na liście tej znalazły się jeszcze Guangzhou, Tajpej – z niższą ocen Alfa – oraz Shenzhen z oceną Beta. Za Wielkim Murem

Ocenę opierającą się między innymi o takie parametry jak infrastruktura, środowisko dla biznesu, politykę rozwoju miasta, stabilność jej realizowania, itd., przeprowadził brytyjski think-thank Globalization and World Cities – GaWC przy Uniwersytecie Loughborough, po przeanalizowaniu kondycji 361 miast na całym świecie. Miasta podzielono na cztery kategorie: Alfa, Beta, Gamma oraz Wystarczalne.

———————————————————————————————-

Po raz pierwszy od 8 lat w ub.r. spadla ilość wyeksportowanych i sprzedanych smartfonów w Chinach – 459 mln sztuk. To jest spadek o 4% w stosunku do 2016 roku.  Mimo to firma Huawei osiągnęła wzrost sprzedaży o 9 % – 24 mln telefonów stając się tym samym największym producentem w Chinach. Następne w kolejności to Oppo i Vivo. Apple zajął dopiero 4 miejsce i wyprzedził innego chińskiego producenta – Xiaomi. Sukces firmy Huawei jest upatrywany głównie w tym, iż rozwinął rynek w średnich I mniejszych miastach. Za Wielkim Murem

Chiński rynek smartfonów odznacza się ostrą konkurencją między czołowymi producentami (Hauwei, Oppo, Vivo, Xiaomi, Gionee. Meizu, ZTE, Lenovo). Do tego dochodzą giganci, jak Apple czy Samsung. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku walka pomiędzy firmami zaostrzy się. Decydująca staje się ekspansja zagraniczna. Huawei wszedł do Europy, Afryki, Azji Pd.Wsch. Od kilku lat próbuje różnymi drogami otworzyć rynek amerykański (jest blokowany przez tamtejszy rząd). Oppo i Vivo rozwijają sprzedaż w Rosji, Japonii i Azji Pd.Wsch. Xiaomi bardzo dobrze radzi sobie w Indiach oraz w Tajlandii.

Światowy rynek smartfonów  przez ponad  pięć lat był zdominowany przez Apple i Samsunga. Ale przez ostatnie dwa lata znacząco wzrasta udział chińskich producentów.  Głownie dzięki oferowaniu dużej ilości typów, dobrej konfiguracji technicznej oraz przystępnej cenie. Większość telefonów w Chinach sprzedawana jest przez Internet, a nie przez sieć sklepów agencyjnych czy salonów firmowych. Przyczynę spadku sprzedaży upatruje się w nastawieniu konsumentów, którym wystarczają możliwości modeli z roku 2016. Nowe modele nie oferują rewolucyjnych zmian. Wydłużyła się też żywotność smartfonów, średnio do blisko 27 miesięcy. Wiele chińskich smartfonów posiada specyfikacje taka sama lub zbliżona do tych oferowanych przez zagranicznych gigantów, przy czym są o 30-40% od nich tańsze. Ponowny wzrost sprzedaży smartfonów w Chinach oczekiwany jest w przyszłym roku. Wraz z wprowadzeniem systemu łączności 5G.

———————————————————————————————

JD.com, jeden z liderów sprzedaży internetowej ogłosił, że w ciągu 4 lat będzie numerem jeden e-commerc’u  w Chinach. Firma założona w 1998 r., od 2003 zaczęła sprzedaż internetową w modelu B2C. Zatrudnia obecnie 161 800 pracowników. Ma ponad 270 mln aktywnych użytkowników strony oraz 500 centrów logistycznych. Roczne dochody to ponad 69 mld USD. JD.com rozpoczyna ekspansję na Azję Pd. Wsch. (Wietnam, Indonezja, Tajlandia). Firma koncentruje się także na ofercie zagranicznych towarów dla chińskiego konsumenta. Największy konkurent dla JD.com to obecny numer jeden na rynku – Alibaba.

———————————————————————————————-

Powstała kolejna firma mająca zajmować się produkcją samochodów elektrycznych. To już 20 start-up w Chinach, który chce powtórzyć sukces Tesli. Firma Xiaopeng w ciągu tego roku rozpocznie produkcję elektrycznego SUV. Dostała finasowanie w wysokości 348 mln USD od Holdingu Aliababa Ltd., Grupy Foxconn Technology oraz IDG Capital. Xiaopeng SUV będzie wyposażony w funkcję automatycznego parkowania. Od 2019 będzie miał tez funkcję samokierowania przy nadzorze człowieka.

Xiaopeng G3

Inny start-up, Nio, planuje pod koniec czerwca  wypuszczenie na rynek swego modelu samochodu elektrycznego. Kolejny – WM (“Weltmeister”) – chce rozpocząć sprzedaż swego pierwszego modelu do końca tego roku. Za Wielkim Murem

Samochód firmy Nio

Auto WM Motor Technology Co w sprzedaży od kwietnia tego roku.

 

Chińskie firmy mają silnego konkurenta w postaci amerykańskiej firmy Tesla. Jej samochody są obecne tutaj od 2014 roku. Jednak dopiero od 2016 sprzedaż ich szybko rośnie (w 2016 – za 1 mld USD). Firma Elona Muska jest w końcowej fazie rozmów na temat budowy fabryki pod Szanghajem.

Większość chińskich startupów jest powiązana z dużymi producentami samochodów. Ocenia się, że chiński rynek samochodów elektrycznych w bieżącym roku wzrośnie o 40%.

———————————————————————————————-

Beijing Electric Vehicles Company (BAIC BJEV) należąca do Beijing Automotive Industry Holding Co., Ltd. poinformowała o uzyskaniu certyfikatu bezpieczeństwa DakkS wydanego przez niemiecki TuV dla produkowany przez siebie samochód elektryczny. Oznacza to możliwość sprzedaży tych samochodów w Unii Europejskiej. BAIC BJEV w ubiegłym roku sprzedała 103 200 samochodów elektrycznych. Wzrost w stosunku rocznym o 98%. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————-

Została ukończona trasa superszybkiej kolei z Guangzhou poprzez Shenzhenem do Hong Kongu (147 km). Tym samym Hong Kong został połączony z ogolnochinską siecią superszybkich pociągów. Od trzeciego kwartału będzie kursowało 127 par pociągów dziennie. 114 na krótkim dystansie (Guangzhou – Hong Kong) i 13 na trasach dalekobieżnych – Hong Kong – Pekin, Szanghaj, Kunming, Guilin, Guiyang, Shijiazhuang, Zhengzhou, Wuhan, Changsha, Hangzhou, Nanchang, Fuzhou, Xiamen oraz Shantou. Na trasie z Hong Kongu do Shenzhen cena biletu będzie wynosiła 80 doalrów hongkońskich (ok.40PLN).

———————————————————————————————-

Agencja Xinhua podała, iż  5 marca rozpocznie się coroczna sesja chińskiego parlamentu. Najważniejszym tematem Beda zmiany w konstytucji. Proponowane nowe zapisy to między innymi:

– o nadrzędnej i przewodniej roli partii,

– o ścisłym przestrzeganiu zasad socjalistycznej sprawiedliwości i procedur prawnych,

– o wiodącej roli ideologii marksizmu-leninizmu, myśli Mao, teorii wszystkich kolejnych po nim przywódców oraz najnowszych myśli obecnego Prezydenta i szefa partii XiJinPinga – o socjalizmie z chińskim charakterem dla nowej ery. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————-

Chiński rynek krótkich filmów video wzrósł w ciągu roku o 184%. Jest wyceniany na 900 mln USD. Największe firmy internetowe jak Tecent, Sohou, Iqiyi zainteresowane udziałem w profitach tego rynku utworzyły specjalne platformy do zamieszania filmików.

———————————————————————————————-

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Ostatni tydzień giełda w Szanghaju zakończyła spadkiem o 2.68%. Choć tydzień zamknęła dodatnio. Wzrost o 0.44% (3462.08).  Podobnie giełda w Sheznhen. Spadek akcji w ciągu tygodnia o 5.47%. Lecz w piątek wzrost o 0.56% (10925.16). Główną przyczynę upatruje się w spadku niepokoju inwestorów wobec spodziewanych gorszych wyników spółek giełdowych. Pamiętać trzeba jednocześnie, że giełdy w Chinach zawsze notują wyraźne spadki przed chińskim nowym rokiem. Inwestorzy (głównie drobni, indywidualni) wycofują kapitał na święta. Po nowym roku wszystko wróci do zwykłego cyklu. Oby. Wielkim Mur

———————————————————————————————-

Do kalendarza biznesowych wizyt I targów na ten rok warto wpisać chińskie targi importowe. Idea targów została ogłoszona w maju 2017 przez Prezydenta Xi Jinpinga jako cześć projektu “Jeden pas –Jeden szlak” oraz dowodu na kolejne otwarcie rynku chińskiego na świat. Premier Li Keqiang promował te targi podczas obrad krajów Europy Wschodniej i Centralnej w Budapeszcie pod koniec ub.r. Targi odbędą się w Szanghaju w dniach 5-10 Listopada.

Być może więc do zobaczenia w Szanghaju, a może będzie pawilon Polski? 

———————————————————————————————-

Gdzie jest największe centrum handlowe w świecie? W Europie? W Stanach Zjednoczonych? W Dubaju? Nie. Jest ono w Chengdu, prowincja Syczuan. Otwarte we wrześniu 2013. Oprócz galerii handlowej o powierzchni 400 tys. m2 jest tu hotel z 2000 pokojami, park wodny z plażą o długości kilometra. Budynek ma 18 pięter o całkowitej powierzchni 1.7 mln m2.  W Chengdu aktualnie budowanych jest więcej powierzchni handlowych niż w 89 największych europejskich miastach razem. A to wszystko dla 14.5 mln mieszkańców plus odwiedzający turyści.

———————————————————————————————- 

Chińczyk potrafi.  19 stycznia zespół 1500 robotników i techników w czasie poniżej 9 godzin zbudował stację kolei superszybkiej w Longan w prowincji Fenian. Zobacz koniecznie!.

 

———————————————————————————————-

Z chińskiego życia wzięte. Chiński biznesmen z rodziną (2+1) chciał spędzić święta chińskiego nowego roku w Polsce i Niemczech. Złożył wszelkie wymagane dokumenty, zaświadczenia, poświadczenia, papiery, certyfikaty. Po 14 dniach konsulat RP w Szanghaju udzielił wiz całej rodzinie (wizy Shengen). I byłoby bardzo dobrze gdyby nie to, że czas pobytu dziecka jest krótsza o 5 dni niż rodziców.

?!?

To do materiałów szkoleniowych MSZ. Udanego tygodnia.

 

Na podstawie chińskich mediów

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych

中国服务组China Services Group情报单位 Intelligence Unit

上海,中国 Shanghai, China

Za Wielkim Murem

Za Wielkim Murem

Za Wielkim Murem

Za Wielkim Murem

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button