Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (50/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 50/19 (09.12. – 15.12.2019)

政治上有什么新鲜事 Co nowego w polityce?

Zgodnie z zaleceniem 中国共产党中央委员会Komitetu Centralnego KPCh i 国务院 Rady Państwa wszystkie instytucje, agendy i organizacje państwowe mają obowiązek w ciągu trzech lat wymienić wszystkie zagraniczne komputery i oprogramowanie na rodzime, chińskie. Cały proces ma odbywać się etapami. W 2020 roku wymienionych zostanie 30% komputerów, w 2021 roku kolejne 50%, a w roku 2022 pozostałe 20%. Operacja ta dotyczyć będzie 30-40 mln komputerów używanych przez chińskie urzędy i instytucje. Decyzja ta niewątpliwie dotknie amerykańskich producentów PC obecnych na chińskim rynku (HP, Dell, czy Microsoft), dając nowe szanse lokalnym producentom takim jak np. 联想 Lenovo, 神舟 Hasee, 华硕  Asus, 方正电脑  Founder, 宏碁 Acer, 清华同方 TsingHua TongFang, 海尔 Haier, 七喜Hedy i wielu innych. Zwłaszcza tych, którzy są wciąż gotowi dostarczać komputery stacjonarne, których z urzędów i instytucji laptopy wypchnąć wciąż nie są w stanie. Oczywiście nasuwa się pytanie – co z systemem operacyjnym? Od lat dominowały tu kolejne wersje systemu Windows. I jeśli komputery zagraniczne zastąpić można chińskimi właściwie natychmiast, to kwestia systemu operacyjnego nie jest już taka prosta i oczywista. Wszak w następstwie zmiany OS konieczna będzie zmiana, bądź modyfikacja wszystkich programów używanych przez instytucje. Być może decyzja władz jest potwierdzeniem pogłosek krążących od pewnego czasu, a dotyczących prac nad opracowaniem chińskiego systemu operacyjnego i programów użytkowych. Być może prace te już zakończono. Niebawem się przekonamy.

经济 商业 市场 Ekonomia – Biznes – Rynek

国家统计局Państwowe Biuro Statystyki tchnęło sporą dawkę optymizmu opublikowanymi danymi dotyczącymi wzrostu aktywności w przemyśle i usługach w minionym właśnie listopadzie. Z drugiej strony jednak chińscy statystycy poinformowali o kolejnym wzroście cen konsumpcyjnych (CPI) i produkcyjnych (PPI). Te pierwsze, odpowiadające za inflację, w listopadzie wzrosły o 4.5% (w październiku – o 3.8%). Jest to największy skok nie tylko w tym roku, ale również od blisko 8 lat. Wszystko to oczywiście za sprawą wzrostu cen żywności, a szczególnie wieprzowiny. Ogółem żywność podrożała w porównaniu z rokiem ubiegłym o 19.1%, wieprzowina w ciągu 11 miesięcy br. zdrożała o ponad 110.2%. To skutek epidemii afrykańskiej gorączki pomoru świń, w wyniku której pogłowie trzody chlewnej w Chinach zmalało od sierpnia 2018 roku o ponad 100 milionów tuczników. Dane z ostatnich dni listopada wskazują, że ceny mięsa wieprzowego zaczynają spadać. Za kilogram wieprzowiny na rynku hurtowym w listopadzie płacono 46.3 RMB (ok. 25.4 PLN) wobec 56 RMB (ok. 30.72 PLN) na koniec października. Pogłowie trzody chlewnej powiększyło się, już drugi miesiąc z rzędu o 4 %. Wiele wskazuje na to, że rynek wieprzowiny w Chinach zaczyna się stabilizować i wychodzi z głębokiego kryzysu. Tymczasem już piąty miesiąc z rzędu spada zyskowność w przemyśle, spada wskaźnik ceny producentów (PPI). W listopadzie spadek wyniósł 1.4%. W październiku było to 1.6%. Na spadki zyskowności mają wpływ głównie wzrosty cen ropy i surowców do produkcji. Deflacja w przemyśle się zmniejsza, ale wciąż nie ma tu powodów do zadowolenia. Pomimo skoku poziomu inflacji w ostatnich dwóch miesiącach CPI za 11 miesięcy br. wciąż utrzymuje się poniżej planowanych 3% i wynosi średnio 2.8%. Na szczęście do końca roku już kilka chwil.

Uwielbiam statystki chińskiego handlu zagranicznego. Znajdzie się tu zawsze coś ciekawego dla każdego, co więcej sformułowanego tak, że danymi tymi można poprzeć, tudzież obalić dowolną niemalże tezę. Wystarczy, że wykorzystamy te same dane przeliczane na juany, bądź na dolary amerykańskie. Służę przykładami, których dostarczyła nam 海关总署 Generalna Administracja Ceł. Zacznę od danych na bazie RMB.

W ciągu 11 miesięcy br. handel zagraniczny urósł o 2.4%. Eksport o 4.5%. Imponująco przedstawia się wzrost dodatniego bilansu handlowego o 34.9%. Obrót w handlu zagranicznym Chin osiągnął wartość 2.6 bln RMB (ok. 1.43 bln PLN). Za 42.5% tego wyniku odpowiadają prywatne firmy handlu zagranicznego.

W listopadzie wielkość handlu zagranicznego wzrosła o 1.8%, eksport o 1.3%, a import 0 2.5%. Bilans handlu tego miesiąca jest wciąż dodani i wynosi 274.21 mld RMB Yuan (ok.150.4 mld PLN) in plus, jednak oznacza to spadek w porównaniu do października o 4.1%.

A teraz dane z tego samego źródła liczone w USD.

W ciągu 11 miesięcy br. handel zagraniczny skurczył się o 2.2%. Wielkość eksportu zmalała o 0.3%, importu o 4.5%. Utrzymuje się dodani bilans handlowy (377.6 mld USD, ok. 1.45 bln PLN) co daje wzrost o 28.4%.

W listopadzie handel zagraniczny liczony w USD notował: ogółem spadek o 0.5%, eksport spadek o 1.1%, import wzrost o 0.3%. Dodatni bilans handlowy miesiąca w kwocie 38.73 mld USD (ok. 148.6 mld PLN), co oznacza spadek w porównaniu z danymi październikowymi o 7.5%. (było 42.81 mld USD; ok.164.25 mld PLN).

Bez względu na walutę, której byśmy użyli, dane dotyczące handlu Chiny-USA nie są dobre. W ciągu 11 miesięcy br. obroty handlowe między państwami spadły o 11.1%. Export chiński do Stanów skurczył się o 23%, import z USA o 2.8%. Chiny wciąż utrzymują dodatni bilans w handlu z USA. W listopadzie wyniósł on 24.6 mld USD (ok. 94.4 mld PLN).

Po konsolidacji przemysłu stoczniowego, a wcześniejszych konsolidacjach hut, kopalni, telekomunikacji, przemysłu przetwórczego ropy oraz gazu, producentów cementu, wytwórców energii, linii lotniczych itd., nastąpił kolejny krok. W ramach reformy mającej ułatwić zarządzenie i gospodarowanie majątkiem największych, strategicznych firm państwowych, z wydzielonych aktywów trzech głównych korporacji wydobywających ropę i gaz (中国石油天然气集团有限公司 China National Petroleum Corp., 中国石油化工集团有限公司 Sinopec Group Co., Ltd. i  中国海洋石油集团有限公司 China National Offshore Oil Corp.) powstał nowy gigant. To  国家石油天然气管网集团有限公司  China Oil & Gas Piping Network Corp., której celem jest budowa i eksploatacja ropociągów i gazociągów w Chinach. Trzej udziałowcy nowej spółki zawiadują rurociągami o długości ponad 90,000 km. Do tego dochodzą terminale przeładunkowe, magazyny surowców, które sprawiają, iż wartość samych aktywów nowego podmiotu gospodarczego wynosi ponad 290 mld RMB (ok. 160 mld PLN). Nie muszę podkreślać, że reformy te uzasadniane są orientacją prorynkową. Powodzenia.

胡润 HuRun, brytyjska firma konsultingowa z siedzibą 上海 w Szanghaju, wie jak wzbudzić ciekawość. Firma opublikowała raport, z godnie z którym na świecie żyje obecnie 239 miliarderów, którzy zbili majątek na nieruchomościach. Aż 58% z tych osób żyje w Chinach. W Stanach Zjednoczonych – 11%. Numerem jeden wśród tycoonów nieruchomości jest 许家印 XuJiaYin (61 lat) 中国恒大地产集团有限公司 szef China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd. z majątkiem wycenianym na 37 mld USD (ok. 142 mld PLN). Najwięcej miliarderów – deweloperów mieszka w: 香港 HongKongu (25), w 深圳 Shenzhen (17) i w 北京 Pekinie (15). Jak widać w Chinach wielkie pieniądze nie leżą tylko pośród nowych technologii i elektroniki, ale przede wszystkim w nieruchomościach.

Tymczasem ceny mieszkań w Szanghaju wciąż rosną. Średnia cena metra kwadratowego w listopadzie br. na rynku pierwotnym wyniosła tu 63,677 RMB (ok. 35,000 PLN), czyli… o ponad 10% więcej niż w poprzednim miesiącu. Rosną również ceny na rynku wtórnym – w listopadzie o 12.97%, a od początku br. o 36.56%. Ma to miejsce przy ciągłym dostępie do dużej ilości nowych mieszkań budowanych na obszarze całego miasta. Tylko w listopadzie przybyło tu 124,000 m2 nowych lokali, z których sprzedano „na pniu” 118,000 m2.

Foto: Round House Co.

Wciąż największym powodzeniem wśród kupujących cieszą się mieszkania o wysokim, luksusowym standardzie. Magia metropolii nie słabnie. Z kolei patrząc na dane wydaje się, że zasobność współczesnego chińskiego społeczeństwa nie ma granic. Kraj ogromny, zasoby ogromne.

技术  Technologie  

XiaoMi  idzie naprzód. Starając się wskoczyć na półkę premium firma nie zapomina o swoim podstawowym rynku, który dał jej sukces, czyli o niszy telefonów tanich. Dla klientów zainteresowanych takimi telefonami spółka ma nową propozycję, a jest nią  红米 RedMi K30 z modemem 5G. To obecnie najtańszy na świecie smartfon kompatybilny z tym systemem. Urządzenie wyposażono w RAM 6 GB, pamięć 64GB, aparat główny z matrycą 5 megapikseli, procesor Qualcomm Snapdragon 765G, baterię 4500 mAh z szybkim ładowaniem, czytnik linii papilarnych, podwójny slot na karty SiM. Cena: tylko 1,999 RMB (ok. 1,101 PLN zł.) Dostępny w sieci sprzedaży od stycznia 2020 roku. XiaoMi zaprezentował wersję RedMi K30 dla sieci 4G. Taki aparat w wersji podstawowej kosztować będzie 1,599 RMB (ok. 882 PLN). Dla każdego coś miłego. Niedrogo.

Foto: RedMi

W tym samym czasie 华为 Huawei zaś wygrywa znaczący kontrakt w Europie na budowę sieci 5 G. W Niemczech. Chiński koncern podpisał odpowiednia umowę na realizację projektu z Telefonica Deutschland Holding AG, drugim co do wielkości tamtejszym operatorem telekomunikacyjnym. Huawei realizować będzie zadanie we współpracy z Nokią. Niewątpliwy sukces Huawei i małe zwycięstwo w wojnie z USA.  Współpraca Telefonici i Huawei trwa od 4 lat. Niemcy dobrze rozumieją, że większym zagrożeniem dziś jest zapóźnienie technologiczne i odwlekanie budowy infrastruktury 5G (w Chinach z systemu już teraz korzystają dziesiątki milionów użytkowników), niż to wynikające z możliwości wykorzystania chińskiego sprzętu dla celów szpiegowskich. Znanym zagrożeniom łatwiej zapobiegać. A i obecność w układzie Nokii nie jest zapewne przypadkowa.

银行资本股票交易所  Banki – Kapitał – Giełdy                                                

Żaba błota się wypierała jak mogła, a jednak… To powiedzenie jak ulał pasuje do sytuacji jak a nastąpiła po ogłoszeniu zamiaru wprowadzenia waluty cyfrowej przez centralny 中国人民银行  Ludowy Bank Chin. Bank zaprzeczał pogłoskom całymi miesiącami, dementował informacje i przecieki do mediów. Twierdzono, ze takich planów nie ma, że takich prać się nie prowadzi. No i w 50 tygodniu 2019 roku bank centralny ChRL oficjalnie ogłosił, że tytułem próby wprowadza system elektronicznej płatności walutą cyfrową (nie mylić z kryptowalutą – ta bowiem nie jest gwarantowana przez żaden bank centralny, jak i przez żadne państwo). W pilotażu wezmą udział największe banki w dwóch miejscowościach – technologicznych hubach kraju: 深圳 Shenzhen (prowincja广东GuangDong) oraz  苏州Suzhou (prowincja 江苏JiangSu; miast niebawem stanie się częścią Szanghaju). Zatem próby odbywać się będą w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch centrów finansowych kraju. Przypadek? Nie sądzę. Według oświadczenia banku centralnego celem pilotażu jest uzyskanie przewagi nad konkurencyjnymi bankami centralnymi na całym świecie, a co za tym idzie wzmocnienie suwerenności finansowej państwa. I teraz gwóźdź programu, czyli crème de la crème: poprzez wdrożenie waluty cyfrowej wcześniej niż w innych krajach, Ludowy Bank Chin będzie w stanie ustalać zasady (standardy) dotyczące transgranicznego systemu rozliczeń i płatności w tej nowej postaci waluty.

[Red: Na spotkaniach powtarzamy do znudzenia: celem Chin jest wprowadzenie nowych standardów, na nowych obszarach działalności gospodarczej, finansowej, społecznej, politycznej. Taki układ zapewni Chinom możliwość realizowania swoich celów długookresowych. Dlatego też właśnie Chiny starają się przyspieszać w wielu kierunkach, uzyskać przewagę, a potem legitymizować prawo do stanowienia standardów twardymi faktami. Tak z pewnością będzie zarówno w przypadku cyfrowych walut państwowych, jak i również na przykład w przypadku standardu 6G. Jeśli nie nastąpią żadne poważne zawirowania w skali świata do roku 2050 Chiny mogą być jedynym ośrodkiem zdolnym kreować i narzucać standardy obowiązujące powszechnie.]

Według danych banku centralnego w listopadzie ilość udzielanych nowych kredytów wzrosła o 12.4% osiągając wartość 1.39 bln RMB (ok. 762,554 mld PLN). To wyraźne ożywienie na rynku kredytowym, świadczące zarazem o dalszym stymulowaniu gospodarki celem utrzymania tempa jej rozwoju.

财政部Ministerstwo Finansów potwierdziło, iż Chiny linię nisko oprocentowanych kredytów z Banku Światowego w wysokości od 1.0 do 1.5 mld USD (ok. 3.84 -5.8 mld PLN) do wykorzystania w latach 2020-2025. Środki te mają być przeznaczone na kontynuowanie reform strukturalnych na rzecz ochrony środowiska. Amerykańska administracja natychmiast podniosła wrzawę przeciw tej pomocy dla bogatego kraju, który nie przestrzega praw człowieka. Chiny to druga na świecie gospodarka o dużym kapitale i potencjale, konkurująca z powodzeniem ze Stanami Zjednoczonymi. Ale wciąż są klasyfikowane jako kraj rozwijający się. PKB na głowę mieszkańca wynosi tu zaledwie ok. 7,755 USD, gdy w USA 54,541.70 USD. W kategoriach Banku Światowego Chiny to kraj o średnio-wysokim poziomie dochodów. I nawet jeśli to się nie podoba stronie amerykańskiej (USA są największym udziałowcem banku) Chinom przysługuje wsparcie finansowe organizacji międzynarodowych. Chiny zaś korzystają z tego co im się należy. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez państwa trzecie, nie przez Chiny przecież.

Na giełdzie w 上海 Szanghaju udanym debiutem pochwalić się może jeden z większych banków, czyli 中国邮政储蓄银行 Pocztowy Bank Oszczędności. W pierwszym dniu notowań akcje banku wzrosły o 2%, a bank pozyskał 32.7 mld RMB (ok. 18 mld PLN zł) kapitału. Dobry wynik jak na debiutanta. Akcje państwowych firm cieszą się tu zawsze powodzeniem. Kto, jak kto, ale państwowe firmy nie bankrutują.

证券交易 Giełdy

Wystarczył jeden dzień, aby cały tydzień zakończył się niezwykle dużymi wzrostami na giełdach. Zobowiązanie Biura Politycznego KC w ramach konferencji gospodarczej do kontynuowania polityki gospodarczego wzrostu i stabilizacji przy jednoczesnej kontroli ryzyka dało inwestorom silny impuls. Pojawiła się też nieoczekiwanie potwierdzona przez Pekin i Waszyngton informacja o gotowej „pierwszej fazie porozumienia” między USA i Chinami w kwestiach handlowych. Lokalne problemy Donalda Trumpa zmuszają go do odnotowania jakiegoś sukcesu. Stronie chińskiej w to graj. Uzyska znacznie więcej, niż mogłaby marzyć jeszcze pół roku temu. Dlatego też piątek 13. Listopada był dniem szczęśliwym dla inwestorów. Giełda w Szanghaju odnotowała skok jakiego nie było od 7 listopada. Dzięki niemu miejscowy indeks urósł już od początku roku o 17.26%, a tylko w tym miesiącu zyskał 1.83%. W Shenzhen główny indeks po raz pierwszy od 12 września przekroczył granicę 10,000 pkt. Giełda w Hong Kongu po prostu wystrzeliła jak rakieta. Najlepszy dzienny wynik od 4 września i największy wzrost od pięciu tygodni. Wszystkie indeksy na czerwono – bo, jak pamiętamy – w Chinach czerwony to kolor szczęścia i powodzenia. A zielony nie bardzo. Nie można było sobie życzyć lepszego zakończenia tego 50 tygodnia roku.

                                                                                                                             Piątek    Tydzień 09.-13.12.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                                           2,967.68  +1.78%   +1.91%      

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                                       3,006.31  +2.32%    +2.26%          

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                                  8,647.53  +2.03%   +2.06%        

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                      3,968.22  +1.98%    +1.69%         

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                               4,659.30  +1.27%     +1.50%        

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                              5,073.69  +1.23%   +1.26%            

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm.     

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                                       10,004.62  +1.71%   +1.28% 

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                                  1,755.41  +2.00%   +1.66%    

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                   1,660.55  +1.48%   +1.23%      

 (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                            5,730.95  +1.92%   +0.87%      

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数   6,339.26  +1.83%  +0.79%      

Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                      4,093.58  +2.20%  +1.91%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.       

 

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                             27,687.760  +2.57%  +4.49%   

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                   3,750.69  +2.24%  +3.92%    

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                       10,838.110  +2.10% +4.14%    

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.       4,394.220  +1.56%  +3.57%    

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI 台湾加权指数.           11,927.73  +0.77%  +2.74%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

   ***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 13.12.

100英镑GBP = 944.14人民币 RMB                        

100欧元EUR = 784.6 人民币 RMB            

100美元US$ = 701.56人民币 RMB            

100 港HG$ = 89.87 人民币 RMB            

100 澳门元MOP$ = 86.48人民币 RMB         

100 新台币NT$ = 23.09 人民币 RMB                 

100 波兰兹罗提 PLN = 181.63人民币 RMB   

100人民币 RMB = 55.01波兰兹罗提 PLN               

社会 Społeczeństwo

Oj, narobiło się hałasu w Intrenecie i mediach. Nikt by nie pomyślał, że tyle emocji może powstać wokół malej, zagubionej gdzieś w kraju, gminnej biblioteki w 镇远  ZhenYuan, w jednej z uboższych prowincji 甘肃  Gansu, w Płd. -Zach. Chinach. Tamtejsze panie bibliotekarki wzięły sobie do serca zarządzenie  教育部  Ministerstwa Edukacji dotyczące listy właściwych książek w zbiorach bibliotecznych szkół publicznych i polecenie usunięcia ze zbiorów publikacji o treściach niewłaściwych, nielegalnych, antypaństwowych, antypartyjnych, nie wspominając o tych wydanych nielegalnie. Pisaliśmy o tym TU: https://chiny24.com/news/tydzien-za-wielkim-murem-48-19. Panie przeprowadziły inwentaryzację. Wykryły książki, które podpadały pod kategorię „do usunięcia”, no i postanowiły pozbyć się ich raz na zawsze, najprostszą metodą, czyli poprzez spalenie. Proszę mi wierzyć: palenie książek nie kojarzy się dobrze nie tylko w Polsce, w Europie. Na prowincjonalne bibliotekarki z bardzo prowincjonalnej biblioteki spadła lawina krytyki. W mediach społecznościowych zawrzało. A ja postanowiłem, że będę ich bronił. Na wstępie oświadczam, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem palenia wszelkich książek, ale jestem też przeciwnikiem karcenia, karania niezbyt skomplikowanych jednostek za błędy władzy. Bibliotekarki, jak to zrozumiały, wykonywały zarządzenie. Zarządzenie nie precyzowało w jaki sposób należy usunąć niepożądane publikacje. Czy powinny zostać zdane na makulaturę, czy trafić do firm niszczących dokumenty, czy może po prostu do śmietnika. Młode bibliotekarki wiejskie, z ubogiej prowincji, z bogobojnym stosunkiem do zwierzchności, ale poziomem świadomości chyba mniejszym niż wykazuje się moja 10-letnia wnuczka z Szanghaju, po prostu literalnie wypełniły wolę ministerstwa. Ich przykład pokazuje wyraźnie jak chińskie władze są oderwane od społeczeństwa, którym zarządzają. Wydają różne decyzje, zalecenia, nakazy, które w swoich zapisach sformułowane są górnolotnie, stylistycznie idealnie. Ale co z tego, skoro nawet chińscy prawnicy interpretują te zapisy odmiennie w różnych miastach, powiatach, prowincjach. Jak zatem wymagać, aby naprawdę prości ludzie odczytywali zalecenia „z właściwym zrozumieniem i mądrością”, a nie wprost? Zniszczyć, to zniszczyć. Ministerstwa i organy władzy zapominają z jakim poziomem edukacji, wykształcenia, świadomości społeczeństwa mają do czynienia na głębokiej prowincji. Do kogo adresują swoje decyzje. Shenzhen i ZhenYuan w Gansu to dwa osobne kosmosy. Społeczeństwo tutejsze jest na początku drogi świadomościowego rozwoju, rozumienia i przestrzegania reguł prawa. Tu zamiast nakazywać korespondencyjnie, trzeba pracy od podstaw, trzeba wciąż wyjaśniać, pouczać, wskazywać. Bez tej pracy od podstaw nie pojawi się refleksja na temat tego co może wyniknąć z przechodzenia na czerwonym świetle, a co z palenia książek. Samo zarządzenie nie wystarczy. Na głębokiej prowincji trzeba wyjaśnić po co ono i jak je realizować. Ale wracając do incydentu z palonymi książkami. Władze gminy prowadzą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, która zbulwersowała zwłaszcza mieszkańców wielkich miast. Mam jedynie nadzieję, że z wydarzenia zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski, że bibliotekarki dowiedzą się jaki błąd popełniły, dlaczego w dzisiejszych Chinach takie działanie nie powinno mieć miejsca. Obawiam się bowiem, że kobiety te zostaną po prostu pozbawione pracy w bibliotece. Bo tak najłatwiej, a efekt społeczny gwarantowany. Oby nie.

Foto: Weibo

农业 农村 Rolnictwo – Wieś

Mimo kurczenia się powierzchni ziemi uprawnej, w tym roku odnotowano rekordowe zbiory ziarna, czyli 664 mln ton. Wzrost o 0.9% w stosunku do roku 2018. W Chinach liczących sobie 9.6 mln km2 powierzchni, zamieszkałej przez populację 1.4 bln ludzi, obszary rolne, zdatne do upraw stanowią 12.6% powierzchni kraju. Co więcej obszary rolne koncentrują się w regionach najgęściej zaludnionych, na wschodzie Chin, gdzie przebiega proces intensywnej urbanizacji, dokąd zmierza ludność miejska, by rozpocząć życie w rozrastających się chińskich miastach. Rozrastających się kosztem areałów uprawnych. Samodzielne wyżywienie się Chin to bardzo duże wyzwanie.  

Już nie tylko firma technologiczno-internetowa 网易公司 NetEase zwietrzyła pieniądze płynące ze świńskiego biznesu. Bliższa produkcji rolnej firma 天邦食品股份有限公司 Tech-Bank Food Co., Ltd., lider przetwórstwa rolno-spożywczego (notowana na giełdzie w Szanghaju), zapowiada, iż zainwestuje w przemysłową hodowlę tuczników 2 mld RMB (ok. 1.1 mld PLN). Chlewnie Tech-Bank Food Ltd powstaną w gminie 昔阳县 XiYang (prowincja山西 ShanXi; Płn. Chiny).

中国共产党里有什么 Co (nowego) w KPCh?

W przeglądzie 50 tygodnia 2019 roku nie można nie wspomnieć o obradach 中共中央政治局 Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin pod przewodnictwem (oczywiści) 习近平XiJinPinga, czyli 中共中央总书记Generalnego Sekretarza KPCh. To wydarzenie istotne w chińskim kalendarzu gospodarczym. Obrady te zapoczątkowują ostateczne formułowanie planu gospodarczego na rok 2020. Tuż po obradach Biura Politycznego odbyły się (w oparciu o wytyczne Biura): posiedzenie rządu i doroczna konferencja gospodarcza (z udziałem rządu centralnego, rządów lokalnych, doradców i ekspertów). Cały proces konsultacji zakończony będzie przyjęciem planu na sesji parlamentu na początku marca 2020 roku. XiJinPing wraz z Biurem Politycznym proponuje postawienie na jakościowy rozwój gospodarki. Według oceny Biura Politycznego chińska ekonomia pozostaje stabilna, a tendencja wzrostowa zostanie utrzymana. Gospodarka pozostanie stabilna w obszarze makro, a uzyska znaczniejszą elastyczność w przestrzeni mikroekonomicznej. W 2020 roku ChRL utrzyma wzrost gospodarczy „na rozsądnym poziomie” i stosować będzie politykę bardziej „dalekowzroczną, celową i efektywną”, aby w porę zapobiegać zagrożeniom. Te ostatnie są motywacją do przekształcania zewnętrznej presji w siłę napędową pogłębiania reform i otwarcia gospodarki. Rząd ChRL będzie m.in. ma dążyć do reform strony podażowej, osiągnięcia wytyczonych celów ekologicznych i kontroli (skutecznego zapobiegania) systemowego ryzyka finansowego. Do końca 2020 r. Chiny mają stać się państwem umiarkowanie zamożnego społeczeństwa. Poznaliśmy ogólne kierunki. Teraz tylko trzeba wypełnić je treścią. Choć i z tej partyjnej nowomowy wyczytać można wiele. Władze Chin nie wierzą w szybkie rozstrzygnięcie sporu z Ameryką. A może nie ma to już dla nich tak wielkiego znaczenia. Trump wybory wygra, albo przegra. Zbyt wiele wróżenia z fusów. Pójdą w skali makro w kierunkach widocznych w końcówce tego roku. Wzmocnienie relacji z Azją, Europą, Afryką, Ameryką Południową i Australią dla zrównoważenia dalszych strat wynikających z utraty tak ważnego niegdyś partnera handlowego. Na rynku wewnętrznym (mikro) pewnie kolejne obniżki podatków, więcej kredytów, finansowanie badań i rozwoju, szukanie nisz, w których uda się dokonać „ucieczki do przodu”.

中国世界 Chiny @ świat   

Od 2021 chińskie konsorcjum przejmuje operacje strategicznego portu Hajfa w Izraelu. To już kolejny port na morzu Śródziemnym który będzie „chiński”, po portach w Grecji, Włoszech, Francji. Mało się mówi na temat zaangażowania Chin w Egipcie, choć wiadomo, że Chiny są najważniejszym partnerem gospodarczym tego państwa. Czy ktoś tworzy mapę kolejnych przyczółków chińskich na szlakach morskich wokół Azji, Afryki, Europy? Nowy Jedwabny Szlak z chińskim charakterem. Pełne bezpieczeństwo szlaków żeglugowych, gwarancja swobodnego i pewnego przewozu ładunków w tych niepewnych czasach. Pięknie, prawda?

Chińskie firmy wciąż na „zakupach”. To nieustający proces. Każdego tygodnia mamy coś godnego odnotowania. Notowana na giełdzie w Szanghaju spółka 环旭电子股份有限公司 HuanXu Electronic Co., Ltd. (inaczej zwana Universal Scientific Industrial Co.) przejmuje francuską Asteelflash Group drugiego co do wielkości w Europie kontraktowego producenta elektroniki (Electronic Manufacturing Services (EMS) i Supply-Chain Management Solutions). Firma ta należała ostatnio do funduszu ASDI Assistance Direction. Wartość transakcji to 450 mln USD (ok. 1.73 mld PLN). HuanXu zapłaci 89,6% kwoty w gotówce, a pozostałą część w nowo wyemitowanych akcjach. HuanXu zajmuje 8 miejsce w rankingu największych globalnych dostawców usług produkcji elektroniki. Asteelflash Group zajmuje miejsce 20. Chińskie firmy wyraźnie zaczynają rządzić i w tej branży.

是保证金 Na marginesie

中国恒大地产集团有限公司China Evergrande Real Esteate Group Co., Ltd., spółka znana jako jeden z największych deweloperów Chin, a zarazem czołowy inwestor projektów związanych z autami elektrycznymi, wypłaciła swojemu szefowi许家印 XuJiaYin (61 lat) dywidendy za 2018 r. Zgodnie z decyzją zarządu otrzymał on 1.42 RMB (ok. 0.81 gr.) za każdą posiadaną akcję spółki. Posiada 78% akcji firmy, którą zakładał. W rezultacie jego dywidenda wyniosła… 18.7 mld RMB (ok.10.28 mld PLN). Prezes Xu w ubiegłym roku nie pobierał wynagrodzenia. Ale, żeby nie było: pan Xu w zeszłym roku nie pobierał w swojej spółce nawet wynagrodzenia. Ambicje szefa Evergrande wybiegają daleko poza nieruchomości. Ten były dyrektor stalowni pochodzący z biednej wiejskiej rodziny chce stworzyć w ciągu najbliższych 3-5 lat największą na świecie firmę produkującą samochody elektryczne. Elon Musk ma chyba powody do niepokoju. Dywidenda pana Xu to niemal tyle, ile potrzebował Amerykanin by wybudować giga-fabrykę Tesli w Szanghaju.

梁老爷Liang Lao Ye  – 我的三分  Moje  trzy feny

Patrząc na ostatnie kroniki zmian kadrowych w Chinach można dojść do wniosku, że bycie piastowanie stanowiska szefa, lub zastępcy szefa prowincji otwiera drogę do kariery finansisty. To byli szefowie prowincji stanowią najważniejszą grupę wśród osób powoływanych ostatnio na kierownicze stanowiska w chińskich bankach. W tym na stanowisko I sekretarza lub zastępcę takowego w bankowej  organizacji partyjnej. Ostatnie przykłady to 中国银行股份有限 Bank of China, 中国建设银行股份有限 China Construction Bank, czy 中国国家开发银行 China Development Bank. Przy takiej polityce kadrowej łatwiej kontrolować ryzyko finansowe systemu. W dzisiejszych Chinach Ludowych kariera od urzędnika do bankiera wydaje się więcej niż oczywista.


中国谚语 Z chińskich powiedzeń   

{五常= ++++}

人无千日好,花无百日红.

Człowiek nie może być zawsze szczęśliwy, kwiat nie może trwać wiecznie.

梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny        

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com.

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button