Wiadomości

Tylko 6% szczęśliwych Chińczyków

PEKIN – Jak wykazał najnowszy sondaż zaledwie 6% Chińczyków uważa się za ludzi szczęśliwych, pomimo intensywnych wysiłków ze strony rządu mających na celu poprawę tej sytuacji.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Gallupa w 155 krajach pokazuje ogromny kontrast między Chinami, a na przykład Danią, której aż 82% obywateli czuje się szczęśliwymi. Chiny w tej kategorii ulokowały się dopiero na 125 miejscu na świecie.

40% respondentów sondażu uważa, że szczęście człowieka zależy wprost proporcjonalnie od jego zamożności. “Zabójcą poczucia szczęścia” według ankietowanych jest presja psychiczna w codziennym życiu.

Nie wszystkie odpowiedzi miały zły wydźwięk. 36% Chińczyków uważa, że ich życie uległo znacznej poprawie w ciągu ostatnich 5 lat.

Ludzie żyjący w największych miastach Chin odczuwają największą presję związaną z wykonywaną pracą, rosnącymi cenami nieruchomości, ale również z codziennymi problemami związanymi z  poruszaniem się permanentnie zakorkowanymi ulicami. Chińczycy uważają swoje życie za nudne, zdominowane nieustannym lękiem o zapewnienie regularnych dochodów, które przeznaczane są w całości na mieszkanie, żywność, przejazdy do pracy, a które nie pozwalają nic odłożyć.

Pomimo bezdyskusyjnego rozwoju ekonomicznego Chin, współcześni Chińczycy czują się znacznie mniej szczęśliwi niż ich ich zdecydowanie biedniejsi i bardziej ograniczeni przez państwo rodacy 25 lat temu. Tak więc ujawnia się niedostrzegany wcześniej nowy aspekt, nowy koszt dynamicznego rozwoju kraju. Kraj się rozwija, ale jego mieszkańcom nie przynosi to radości, ani szczęścia, ponieważ zmieniająca się chińska rzeczywistość stawia przed większością mieszkańców Państwa Środka wyzwania, którym coraz mniej potrafi podołać.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button