Wiadomości

Urzędnikiem być…

Z przeprowadzonej we wtorek ankiety wynika, że przeważająca większość przeciętnych Chińczyków marzy o pracy urzędnika państwowego. Kwestionariusze wypełniło 5440 osób, z których blisko 67% zaznaczyło tę właśnie opcję.

80% ankietowanych kierowało się w wyborze wymarzonego zawodu kryteriami takimi jak przywileje i władza. Ankieta wykazała ponadto, że urzędnikami państwowymi chcieliby zostać nie tylko urzędnicy niższego szczebla, ale przedstawiciele wielu innych zawodów.

Jiang Wei, nauczyciel licealny, powiedział, że “Im wyżej się jest, tym więcej się ma i może, nie mam co do tego wątpliwości. Nasz dyrektor wiecznie obarcza nas bezsensownymi zadaniami, takimi jak chociażby przenoszenie kartonów z miejsca na miejsce, a za nieposłuszeństwo jesteśmy rugani na oczach uczniów, rodziców i współpracowników”.

Prawie 78% respondentów narzekało, że wykształceni i kompetentni przedstawiciele różnych profesji niemal nigdy nie są godziwie wynagradzani za swój trud, ani pod względem prestiżu, ani pod względem finansowym.

Nie trzeba być ekspertem, żeby dostrzec, że politycy i przedstawiciele władz są najbardziej uprzywilejowaną grupą społeczną w kraju i że ich płac nie dotykają żadne ogólnoświatowe kryzysy czy inflacje.

80% ankietowanych internautów uważa, że płace powinny być ustalane na podstawie wykształcenia i profesjonalizmu pracownika, a nie na zasadzie równych i równiejszych.

Ponad połowa respondentów ankiety to ludzie pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Źródło: China Daily

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button