Wiadomości

USA: zaporowe cła na chińskie rury i kołnierze wiertnicze

Od dłuższego czasu amerykańskie organizacje handlowe poruszały problem zalewu rodzimego rynku przez chińskie rury i kołnierze wiertnicze, z których korzysta się w przemyśle wydobywczym. Chińscy producenci tego typu elementów stoją obecnie w obliczu drastycznej, 450-procentowej podwyżki ceł na tego typu towary.

Amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlowa stworzyła wczoraj Departamentowi Handlu odpowiednie warunki do wprowadzenia w niedalekiej przyszłości przepisów i opłat antydumpingowych i wyrównawczych, które będą miały na celu ograniczenie importu z Chin stalowych rur wykorzystywanych do odwiertów do Stanów Zjednoczonych.

W zeszłym miesiącu Departament Handlu zatwierdził dla kilku chińskich firm nowe stawki celne w wysokości od 69% do 450% stawek aktualnych. Zatwierdzono również 18% dopłatę wyrównawczą dla wszystkich chińskich firm sprzedających rury i kołnierze stalowe do Stanów Zjednoczonych.

Chiński minister handlu oficjalnie nie skomentował jeszcze tej sytuacji, ale przy okazji wcześniejszych podwyżek cła oskarżał już Amerykanów o protekcjonizm.

Amerykańskie firmy wydobywcze obawiają się, że nowe cła znacznie podniosą koszty wydobycia ropy.

“Wygląda na to, że będziemy musieli przeznaczyć więcej pieniędzy na zakup towarów, a mniej na wynagrodzenia dla pracowników”, powiedział David Lesco, dyrektor jednej z teksańskich firm zajmujących się wydobywanie ropy naftowej.

Źródło: Shanghai Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button