Wiadomości

W 2011 roku powstanie w Chinach 10 milionów tanich mieszkań

PEKIN – W 2010 roku przyspieszono realizację zakrojonego na szeroką skalę projektu budowy mieszkań dla najuboższych rodzin. Celem projektu było zahamowanie wzrostu cen nieruchomości w Chinach i zapewnienie biedniejszym obywatelom godziwych warunków mieszkalnych. Wraz z początkiem roku rozpoczęto budowę 5,9 miliona subsydiowanych mieszkań, o ponad 100 000 więcej niż zakładano pierwotnie, z czego do grudnia udało się ukończyć i oddać do użytku 3,7 miliona.

W 2010 roku rząd zainwestował w projekt rekordową kwotę 80,2 miliarda yuanów (około 40 miliardów złotych). W roku 2011 władze zapowiedziały budowę kolejnych 10 milionów mieszkań.

Samorządy lokalne nie odnoszą się do tego projektu z entuzjazmem, ponieważ zakłada on oddanie państwu za bezcen rozległych gruntów miejskich o ogromnej wartości rynkowej. Samorządy czerpią z obrotu ziemią pokaźne zyski, które na przestrzeni ostatnich pięciu lat sięgnęły 7 bilionów juanów. Przewiduje się, że realizacja rządowego projektu uniemożliwi osiągnięcie podobnej kwoty w roku bieżącym.

Zeszłoroczne zyski z obrotu ziemią wyniosły w Pekinie 163,67 miliarda juanów, plasując Pekin na pierwszym miejscu w rankingu miast z najwyższymi cenami nieruchomości.

Od 2006 do 2010 roku przeznaczono pod budowę ponad 2,2 miliona hektarów ziemi, z czego 45,333 hektarów pod budowę tanich mieszkań rządowych, do których wprowadziło się jak dotąd 11,4 miliona obywateli.

Władze zapowiedziały pozyskiwanie nowych gruntów pod budowę dalszych 10 milionów mieszkań. Obywatele obawiają się natomiast, że budowane możliwie jak najmniejszym kosztem budynki nie będą nadawały się do użytku.

W grudniu 2010 okazało się, że wybudowany w Wuhan w prowincji Hubei kompleks budynków pokrywający obszar 107,000 metrów kwadratowych wzniesiony został na ziemi zanieczyszczonej odpadami chemicznymi z pobliskiej fabryki. Władze zapewniają jednak, że przeprowadza się obecnie dokładne badania oddawanych pod zabudowę gruntów oraz, że pomimo niewielkich nakładów finansowych budynki będą solidne i schludne.

Analitycy spodziewają się jednak, że w 2011 roku fundusze na budowę kolejnych mieszkań zostaną mocno uszczuplone.


Źródło: Xinghua News Agency, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button