Wiadomości

W Chinach brakuje pediatrów

PEKIN – W Chińskich klinikach, przychodniach i szpitalach brakuje ponad 200 tysięcy wykwalifikowanych pediatrów. Powodem deficytu jest 12 lat zaniedbań ze strony władz i braku dotacji na rozwój tej dziedziny medycyny w Chinach.
.
.
Statystyki wykazują, że na przestrzeni ostatnich 15 lat liczba lekarzy zwiększyła się zaledwie o 5 tysięcy, a liczba szpitali pediatrycznych stanowi jedynie 0,52% wszystkich chińskich szpitali.

.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak konkretnego planu co do zwiększenia liczby wykwalifikowanych lekarzy oraz brak pomocy finansowej ze strony rządu.

Zhu Zonghan, przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Pediatrów, twierdzi, że od 1999 Chiny mają problem ze stale zmniejszającą się liczbą lekarzy specjalistów. “W Chinach jest tylko około 60 szpitali pediatrycznych, które z powodu stałego przepływu pacjentów mogą szkolić tylko 300 pediatrów rocznie, a więc o wiele za mało, by zaspokoić zapotrzebowanie w kraju”.

Zhu powiedział także, że pomimo zwiększenia przez rząd dotacji na służbę zdrowia, w dalszym ciągu nie poczyniono w Chinach planów mających na celu zwiększenie liczby pediatrów, a co więcej, długotrwały bagatelizowanie problemu już teraz uczyniło z pediatrii specjalizację dalece niszową i zupełnie nieprzyszłościową.

Zhu uważa, że władze powinny zająć się tym problemem w ramach 12-ego Planu Pięcioletniego i zbudować w kraju więcej szpitali dziecięcych.

m.p.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button