Wiadomości

W Chinach powstaje największa na świecie fabryka rakiet

W okręgu municypalnym Tianjin na północy Chin powstaje największa na świecie fabryka rakiet kosmicznych. Pierwsza faza budowy nowo powstającego kompleksu rakietowego zostanie ukończona jeszcze tego roku. Baza będzie produkować i testować rakiety, a w skład kompleksu wejdą pracownie projektowe, kilka zakładów produkcyjnych, warsztaty, hangary i pola startowe.

Zakończono już budowę 20 z 22 planowanych zakładów produkcyjnych i elektrowni, a niektóre z nich są już w pełni gotowe do eksploatacji. Eksperci twierdzą, że baza umożliwi Chinom realizację zakrojonych na szeroką skalę planów budowy prężnie rozwijającego się przemysłu rakietowego i że dzięki szerokim możliwościom modernizacyjnym nie wypadnie z obiegu przez najbliższe 30 do 50 lat.

Baza stanie się częścią zespolonego kompleksu przemysłowego i będzie w stanie produkować niemal wszystkie typy rakiet używanych do wynoszenia na orbitę satelitów i budowy stacji badawczych. Baza jest również przystosowana do budowy i modernizacji nowych chińskich rakiet Long March IV.

Powierzchnia bazy wyniesie około 200 hektarów.

Źródło: China.org.

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button