Wiadomości

W Chinach powstanie ping-pongowy hotel

W mieście Huainan na wschodzie Chin powstanie niebawem 150-metrowy hotel w kształcie paletki ping-pongowej. Budynek zbudowany zostanie w ramach nowo powstającego parku olimpijskiego, którego powierzchnia wyniesie około 1000 mu (67 hektarów). Budowa hotelu kosztować będzie 300 milionów yuanów (około 150 milionów złotych).Nowoczesny hotel składać się będzie z trzech części – jego najwyższe partie posłużą za punkt widokowy, w części głównej znajdować się będą pokoje gościnne, a na parterze i niższych piętrach mieścić się będą sale konferencyjne.

“Kształt paletki ping-pongowej jest wprost idealny dla tego projektu”, powiedział Jin Chang, dyrektor Sportowego Biura Municypalnego w Huainan.

Hotel zaprojektowany został przez Mei Jikui, renomowanego architekta obiektów sportowych. Projekt zakłada również budowę krytego basenu olimpijskiego w podziemiach hotelu.

W tej chwili powstają już inne budynki kompleksu – stadion futbolowy w kształcie piłki do futbolu amerykańskiego, basen pływacki w kształcie piłki do siatkówki, wielka sala gimnastyczna w kształcie piłki nożnej i stadion baseballowy w kształcie piłki do baseballa.

Budowa całego kompleksu pochłonie kwotę 1,8 miliarda yuanów.

Planuje się, że kompleks stanie się miejscem rozgrywek o charakterze międzynarodowym, takich jak mistrzostwa Azji lub świata, w przeciągu najbliższych 20 lat.

W Huainan mieszka 2,4 miliona obywateli, których średni roczny dochód wynosi mniej więcej 5746 yuanów (około 2800 złotych). Samorząd lokalny Huainan buduje park olimpijski za pieniądze inwestorów, ale budowę stadionów finansuje samodzielnie.

Źródło: China Daily

….

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button