GospodarkaWiadomości

W co inwestować? Oczywiście w obligacje miasta Shenzhen!

Znane doskonale czytelnikom chiny24.com miasto Shenzhen w prowincji Guandong, granicząca z Hong Kongiem 13-milionowa metropolia, uzyskała właśnie zgodę centralnych władz chińskich na emisję na rynkach zagranicznych obligacji miejskich denominowanych w juanach.

Tegoroczny poziom zadłużenia Shenzhen wynosił 67,8 miliarda juanów (38,12 miliarda PLN – zadłużenie Warszawy dla porównania w 2019 roku wynosiło 3,9 miliarda PLN) i był najniższy wśród pierwszej dziesiątki największych miast chińskich, włączając w to Pekin, Szanghaj, Chongqing i Guangzhou (Kanton). Firma konsultingowa z Nowego Jorku – Rhodium Group – badająca stan finansów ponad 200 miast chińskich stwierdziła, że Shenzhen prezentuje z jednej strony jedno z najniższych w Chinach ryzyk debetowych, a z drugiej strony posiada bardzo stabilne źródła przychodów. Te w 2019 roku wzrosły w Shenzhen o 3,5% w porównaniu z rokiem 2018 i wyniosły 942,4 miliarda juanów (529,9 miliarda PLN przychody Warszawy w 2019 roku wyniosły ok. 17,2 miliarda PLN). Władze Shenzhen nie podały wielkości planowanej emisji obligacji miejskich, ani ich oprocentowania.

Shenzhen rośnie w górę i rozrasta się w szerz. Pięknieje z każdym rokiem, w coraz mniejszym stopniu jest wielką fabryką, w coraz większym nowoczesną metropolią. Miastem jedynym w swoim rodzaju zamieszkałym na stałe przez 13 milionów tworzących je ludzi. A wszystko ledwie w 40 lat.

W minionym tygodniu opublikowano dokument opracowany wspólnie przez Biuro Generalne KC KPCh i Radę Państwa ChRL (rząd chiński): “Plan Wdrożenia Pilotażowej Wszechstronnej Reformy Wzorcowej Strefy Budowy Socjalizmu z Chińską Charakterystyką w Shenzhen 2020-2025”. To kompleksowy projekt dalszego rozwoju miasta dla uczynienia go motorem gospodarki południowo-wschodnich Chin. Będzie się tu wiele inwestować i wiele zarabiać.

Poza pozyskaniem kapitału na rozwój miasta, akcja ta przyczynia się do wzmocnienia prowadzonej konsekwentnie przez Pekin polityki umiędzynarodowienia juana i budowania silniejszej pozycji chińskiej waluty na rynkach światowych. Zwłaszcza w stosunku do amerykańskiego dolara. Emisja obligacji Shenzhen ma charakter pilotażowy. Jeśli ten eksperyment przyniesie oczekiwane efekty, zostanie zastosowany przez inne wielkie miasta Chin. I tak to pieniądze zagranicznych inwestorów będą wspierać dalszy rozwój Państwa Środka.

Może Cię zainteresować: Chiny: Umiędzynarodowienie juana – są plusy dodatnie i plusy ujemne 

Shenzhen, miasto w które warto inwestować.

 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button