Wiadomości

W Fujian brakuje krwi do transfuzji

W prowincji Fujian kończą się zapasy krwi do transfuzji, a z powodu złej pogody dawców jest coraz mniej, podały w środę lokalne władze. Sytuację pogarsza dodatkowo nadchodzące Święto Wiosny, najważniejsze święto narodowe w Chinach, twierdzi Zheng Jia z lokalnego banku krwi.“Jest tak zimno, że niewielu ludzi przychodzi do nas oddać krew, wielu też wyjechało świętować z rodziną”, powiedział.

Liczba dawców w Fuzhou, stolicy prowincji, zmniejszyła się o połowę w stosunku do zeszłego roku. Zapasy krwi grupy “0” wystarczą na najwyżej 4 dni.

“Wczoraj pojawiło się u nas tylko czworo dawców, przedwczoraj jeden”, powiedział Zheng.

Podobna sytuacja ma miejsce w innych prowincjach i w regionach, gdzie jest w tej chwili bardzo zimno, nie wyłączając Yunnan, Guangxi i Xinjiang.

Święto wiosny, pierwszy dzień pierwszego chińskiego miesiąca księżycowego, przypada w tym roku na 3 lutego, dwa tygodnie wcześniej, niż w zeszłym roku.

Zapasy krwi były ostatnio na wykończeniu we wrześniu i październiku zeszłego roku. Chiński Czerwony Krzyż zwrócił się wtedy o pomoc do Ministra Zdrowia Chena Zhou, który pomógł zgromadzić dodatkowe zapasy krwi.

Źródło: China Daily, opracował m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button