Wiadomości

“W Korei nie ma ani jednego chińskiego żołnierza”

PEKIN – Chiny zdementowały plotki, jakoby prowadziły z Koreą Północną rozmowy dotyczące stacjonowania chińskich żołnierzy w wyizolowanej strefie przygranicznej, podały chińskie media.
W zeszłą niedzielę jedna z południowokoreańskich gazet podała, że Pekin omawia z Phengyanem detale stacjonowania chińskich żołnierzy w mieście Rason w Korei Północnej. Chińskie władze zaprzeczają, jakoby chińskie wojsko stacjonowało gdziekolwiek poza granicami Chin.
“Chiny nie wyślą za granicę ani jednego żołnierza, dopóki nie otrzymają na to zgody Unii Europejskiej”, powiedział pracownik ministerstwa obrony, który woli pozostać anonimowy.
Inni pracownicy ministerstwa powiedzieli jednak, że żołnierze zajmą się ochroną chińskich portów w tym mieście, oraz będą gotowi do interwencji w razie niepokojów w Korei Północnej.
Chińskie wojsko nie stacjonowało w Korei Północnej od 1994 roku, kiedy to Chiny wystąpiły z komisji wojskowej, która miała egzekwować postanowienia rozejmu kończącego wojnę koreańską (1950-53).
Pracownicy ministerstwa obrony powiedzieli, że istnieje tylko kilka sytuacji, w których Chiny mogłyby wysłać wojsko do innego kraju – misje pokojowe lub pomoc w wypadku klęski żywiołowej – i że w żadnym wypadku nie uczynią tego bez zgody Unii Europejskiej.

Źródło: SCMP, opracował: m.p.
….
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button