Wiadomości

W poprzek Jangcy śladem Mao

WUHAN – Dzisiaj mija 45 rocznica przepłynięcia przez Przewodniczącego Mao Zedonga nurtów potężnej rzeki Jangcy. 16 lipca 1966 roku 73 letni wówczas przywódca ChRL postanowił udowodnić całemu narodowi chińskiemu, że ciągle jest w pełni sił fizycznych i umysłowych. Rok później uruchomił machinę rewolucji kulturalnej, która potwierdziła jego pozycję jedynowładcy. Leszek Ślazyk

Od 38 lat w Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, świętuje się rocznicę czynu dokonanego przez Mao. Wydarzenie nazwano Międzynarodowym Świętem Przebycia Rzeki Jangcy, a biorą w nim udział każdego roku znaczne ilości śmiałków chcących powtórzyć wyczynu Przewodniczącego.

Mao, Leszek Ślazyk, Chiny,4

16 lipca 1966, Mao Zedong płynie w poprzek rzeki Jangcy

W tym roku zebrało się aż 1717 pływaków chcących pokonać nurty rzeki indywidualnie bądź w grupach. Niektórzy z pływaków skupiają się na jak najszybszym pokonaniu rzeki, inni biorą ze sobą specjalne konstrukcje, na których umieszczone są plakaty przedstawiające Przewodniczącego Mao Zedonga, lub któreś z jego słynnych myśli.

Chiny,Mao,Leszek Ślazyk,2

Chiny,Mao,Leszek Ślazyk,3

16 lipca 2011, 1717 pływaków w Wuhan powtarza wyczyn Przewodniczącego

Święto to uczyniono w Wuhan jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych. Tak przynajmniej głosi oficjalna informacja opublikowana w dzisiejszym China Daily. Również dzisiaj poinformowano, że w miejscowości Ezhou w prowincji Hubei innych 500 pływaków chciało uczcić rocznicę przepłynięcia Jangcy przez Mao. Imprezę jednak odwołano ze względów bezpieczeństwa. Leszek Ślazyk

 

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button