Wiadomości

Wal-Mart przeprasza za oszustwa cenowe

SHENZHEN – Kierownictwo jednego z tutejszych sklepów sieci Wal-Mart wystosowało do klientów oficjalne przeprosiny za ujawnione niedawno przez NDRC oszustwa cenowe. Kierownictwo supermarketu wyraziło “głęboki żal” w związku z sytuacją oraz zapewniło, że pracownicy odpowiedzialni za oszustwa zostaną ukarani, a we wszystkich sklepach sieci Wal-Mart w Chinach zostaną przeprowadzone kontrole cen. Klienci zostali również zapewnieni, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy.

Wal-Mart jest amerykańską firmą, która weszła na rynek chiński w 1996 roku i jak dotąd otworzyła 189 sklepów w 101 miastach. Firma regularnie korzysta z usług 700 kontrolerów cen, którzy tygodniowo przeprowadzają miliony kontroli pojedynczych produktów.

W zeszłym tygodniu wykryto oszustwa cenowe w innym zagranicznym hipermarkecie należącym do sieci Carrefour.

National Development and Reform Commision (NDRC), chiński organ rządowy odpowiedzialny min. za regulację cen, nałożył na Wal-Mart grzywnę będącą pięciokrotnością kwoty zarobionej na oszustwach. Podobne grzywny zostaną nałożone na inne sklepy sieci, w których kontrole wykażą, że doszło do nadużyć.

W przypadku, gdy obliczenie kwoty nie będzie możliwe, grzywna wyniesie 500 000 yuanów (250 000 złotych).

Carrefour zaoferował poszkodowanym klientom odszkodowanie w wysokości pięciokrotnej różnicy między ceną widniejącą na produkcie, a ceną faktyczną.

NDRC jest w trakcie prowadzenia śledztwa w innych Wal-Martach w Guangzhou w prowincji Guangdong i w Szanghaju.

W jednym Carrefourze w miejscowości Tianheyuan znaleziono już partię gumowych rękawiczek sprzedawanych po 0,4 yuana drożej, niż wynosiła cena pierwotna, oferowana przed promocją.

Źródło: China Daily, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button