Wiadomości

Nowy “biskup” wyznaczony przez Pekin

WATYKAN – Papież Benedykt XVI przyjął z największym ubolewaniem informację o powołaniu na stanowisko biskupa Josepha Guo Jincai. Biskup bowiem został powołany przez władze w Pekinie, co jest oczywistym naruszeniem prawa Kościoła, ale również osobistą porażką obecnego papieża forsującym politykę pojednania wobec Pekinu.

Watykan oskarżył ChRL w oficjalnym oświadczeniu o naruszenie swobody wyznania, jak również o nadużycie władzy, jako że  zaaprobowani wcześniej przez Stolicę Apostolską biskupi zostali zmuszeni do uczestnictwa w ceremonii “konsekracji”  Josepha Guo Jincai na biskupa.

Josepha Guo Jincai został wyznaczony na biskupa Chengde. Jest to pierwszy od 5 lat przypadek wyznaczenia biskupa katolickiego przez władze w Pekinie bez konsultacji z Watykanem. W ceremonii “konsekracji” wzięło udział co najmniej 3 biskupów zaaprobowanych przez Stolicę Apostolską. Wszyscy oni byli odizolowani przez służbę bezpieczeństwa na kilkanaście dni przed uroczystością.

Chińska Republika Ludowa zmusiła chińskich rzymskich katolików do zerwania więzi z Watykanem w 1951 roku tworząc Chińskie Katolickie Stowarzyszenie Patriotyczne, które jest de facto komórką rządową mającą na celu sprawowanie kontroli nad chińskimi katolikami. Uważa się, że oficjalny kościół katolicki w Chinach liczy 5 milionów wyznawców. Równolegle działa w Chinach nielegalny, podziemny ruch katolicki, uznający zwierzchność Watykanu. Liczy on 8 milionów wyznawców.

..

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button