Wiadomości

Wen Jiabao: nadszedł czas zacieśnienia więzi z Polską

Jak podaje agencja Xinhua premier Chin Wen JIabao podsumowując swoją wizytę w Polsce powiedział najważniejszym politykom w naszym kraju, że czas dojrzał do tego aby rozszerzyć znacznie i zacieśnić stosunki gospodarcze i polityczne pomiędzy naszymi krajami.

Podczas spotkań z Marszałkiem Sejmu Ewą Kopacz oraz Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem Wen powiedział, że Chiny pamiętają o fakcie, iż Polska była jednym z pierwszych krajów, który nawiązał kontakty dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. W ciągu 62 lat od tej chwili oba kraje szanowały się wzajemnie i traktowały siebie równorzędnie bez względu na turbulentną sytuację międzynarodową oraz trudne okresy napięć pomiędzy różnymi obozami ideologicznymi.

Obecnie Chiny i Polska przechodzą krytyczny okres rozwoju swoich krajów co stanowi niezwykle rzadką sposobność dla zacieśnienia współpracy pomiędzy oboma narodami – powiedział Wen Jiabao.

Chiny przywiązują szczególną wagę do kontaktów z Polską i traktują nasz kraj jako niezwykle istotnego partnera we współpracy  w Europie, jak również w strukturach Unii Europejskiej.

Według premiera Wen Jiabao Chiny są gotowe podjąć wspólne starania z Polską dla wzmocnienia dialogu i wymiany doświadczeń na różnych polach, począwszy od uzgodnień prawnych, po poprawę wzajemnego zrozumienia i budowania wzajemnego zaufania. Obie strony powinny rozwinąć praktyczną współpracę oraz promować swój rozwój na bazie wzajemnego szacunku i równego poszanowania swych praw.

Premier Wen wyraził również nadzieję, że polski parlament będzie kontynuował wysiłki na rzecz wspierania rozwoju przyjaznych stosunków na linii Chiny – Polska zarówno tych politycznych, jak również gospodarczych.

Źródło: Xinhua News Agency

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button