Wiadomości

Wen Jiabao w Berlinie

BERLIN – Niemcy podejmą działania mające na celu nakłonienie innych członków Unii Europejskiej do uznania Chin jako gospodarki rynkowej najpóźniej do roku 2016. Pozwoli to Chinom skorzystać z przywilejów uregulowań w handlu międzynarodowym, z których korzystają kraje o gospodarkach uznanych za wolnorynkowe.

Premier Chin Wen Jiabao oraz Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkali się w Berlinie w pałacu Medelberg wkrótce po zakończeniu szczytu Europa-Azja w Brukseli. Podczas tego szczytu delegacja chińska naciskała na przedstawicieli Unii Europejskiej, aby UE uznała Chiny jako gospodarkę wolnorynkową. Taka deklaracja uczyniłaby Chiny mniej narażonymi na wszelkie przepisy antydumpingowe Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez stronę niemiecką po spotkaniu premierów Niemiec i Chin w Berlinie, Niemcy przychylają się do wniosku Pekinu i będą go wspierały na forum Unii Europejskiej. Premier Chin w odpowiedzi ogłosił gotowość rządu chińskiego do udziału w konferencji ONZ planowanej w Cancun w Meksyku, która będzie poświęcona walce ze zmianami klimatycznymi.

KOMENTARZ

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button