Wiadomości

Wen Jiabao w Europie

Od 24 czerwca trwa kolejna wizyta premiera Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao w Europie. Tym razem przystankami w podróży szefa chińskiego rządu są Budapeszt, Londyn i Berlin.

Po 9 miesięcznej przerwie Wen Jiabao ponownie odwiedza Europę. Ostatnia jego wizyta na kontynencie europejskim obejmowała wizyty w Grecji, Włoszech i Turcji. Tym razem Wen odwiedza Węgry, Anglię oraz Niemcy. Chińskie i zachodnie media określają tą wizytę mianem "misji ekonomicznej do dotkniętej kryzysem Europy". I w zasadzie takie określenie definiuje cel wizyty premiera China na Starym Kontynencie.

24 czerwca Wen Jiabao przybył do Budapesztu, który od wielu miesięcy boryka się z ogromnymi problemami natury ekonomicznej. Premier Chin spotkał się w stolicy Węgier między innymi z premierem Republiki Węgierskiej Viktorem Orbanem. Szef rządu chińskiego przywiózł mu swoiste koło ratunkowe w postaci 1 miliarda dolarów przeznaczonych zarówno na wykup węgierskich obligacji, jak również inwestycji chińskich na terenie Węgier.

Po dwudniowej wizycie na Węgrzech Wen Jiabao wyruszył do Londynu, na spotkanie z przedstawicielami władz Wielkiej Brytanii. W niedzielę, w Birmingham premier Chin powiedział, że jego kraj nie zamierza uzyskiwać nadwyżki w obrotach handlowych i że pragnie on dla Chin zrównoważonego, stabilnego wzrostu. Powiedział również, że Chiny mają zamiar pożyczać pieniądze europejskim krajom, które doświadczają trudności finansowych. Premier kładł w swych wypowiedziach mocny akcent na wątku "owocnej współpracy" gospodarczej z Londynem.

Dzisiaj Wen kończy wizytę w Wielkiej Brytanii, wcześniej jednak, o godz. 11.15 czasu polskiego rozmawiał z premierem Davidem Cameronem; nie wykluczano podpisania ważnych kontraktów przy tej okazji. Cameron określił wizytę premiera Chin, jako "misję handlową o kluczowym znaczeniu".

Wieczorem Wen Jiabao wyruszy do Berlina, skąd we wtorek odleci do Pekinu.

Niemcy z zadoiwoleniem przyjęli wiadomość o uwolnieniu 2 chińskich dysydentów Ai Weiwei oraz Hu Jia, który odbył wtyrok 3,5 roku więzienia. Według słów rzecznika rządu niemieckiego Steffena Seiberta rząd Niemiec z zadowoleniem przyjął informację o wypuszczeniu z więzienia chińskiego opozycjonisty Hu Jia. Rzecznik rządu Steffen Seibert określił to wydarzenie przed rozpoczynającymi się dzisiaj (27.06.2011) w Berlinie konsultacjami niemiecko-chińskimi jako wyraz pozytywnego rozwoju. Niemniej Seibert dodał, że nie może to odwracać uwagi od faktu, że w kwestiach państwa prawa i praw człowieka „występują różnice między naszym stanowiskiem i stanowiskiem chińskim”. Seibert podkreślił, że te zwolnienia można uznać jedynie za pierwszy krok. Rzecznik rządu Niemiec powiedział wobec dziennikarzy, że teraz nadeszła pora na wyjaśnienie stawianych Ai Weiweiowi zarzutów i to w sposób przejrzysty, przyjęty w państwach prawa. Seibert uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy oba przypadki zwolnienia więźniów politycznych w komunistycznych Chinach pozostają w związku z podróżą po Europie premiera Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao.

 

Źródło: The Telegraph, PAP, Deutche Welle

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button