Wiadomości

Wen Jiabao w Polsce – drugi dzień wizyty

WARSZAWA – Zgodnie z wcześniejszymi informacjami w czasie drugiego dnia swojej wizyty w Polsce premier ChRL Wen Jiabao wraz z premierem RP Donaldem Tuskiem otworzyli swoimi wystąpieniami Forum Gospodarcze Polska – Europa Środkowa – Chiny. Forum odbywa się w warszawskim hotelu forum, a ma w nim wziąć udział 300 biznesmenów z Chin, tyluż z Polski oraz 150 z krajów naszego regionu.

Premier Tusk powiedział, że spotkanie z premierem Chin Wen Jiabao ma na celu ożywienie i wzmocnienie relacji gospodarczych między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami, które – jak dodał – "stają się znakiem sukcesu gospodarczego dla całego świata". Podkreślił, że do spotkania z Wen Jiabao w Polsce dochodzi w szczególnym okresie – najgłębszego od dziesięcioleci kryzysu finansowego. Zaznaczył jednocześnie, że mimo kryzysu Polska zachowała stabilność i utrzymała wzrost gospodarczy.

Z kolei premier Wen Jiabao oświadczył, że Polska i Chiny mają długoterminowy plan pogłębiania współpracy, w ramach której utworzony zostanie m.in. komitet ds. współpracy przemysłowej, aby pogłębić relacje w sektorze przemysłu i wysokich technologii i aby podwoić wymianę handlową w ciągu następnych 5 lat.

– Wczoraj odbyłem bardzo szerokie i owocne rozmowy z panem premierem Donaldem Tuskiem i udało nam się dojść do porozumienia na temat pogłębienia współpracy i przyjaźni pomiędzy naszymi krajami" – podkreślił szef chińskiego rządu. Jak dodał Chiny i Polska ustanowią mechanizm regularnych spotkań premierów, tak aby zacieśnić swoje relacje. Zapowiedział również, że zostanie utworzony komitet międzyrządowy, aby koordynować współpracę pomiędzy obu krajami. Jego zdaniem, wszystkie te działania doprowadzą do "nowego przyspieszenia w strategicznych relacjach pomiędzy Chinami a Polską i będą miały bardzo duży wpływ na rozwój partnerstwa (strategicznego)".

"Skutecznie walcząc i opierając się kryzysowi finansowemu Polska cieszy się dobrymi wynikami, stabilnością finansową oraz wpływem na region" – mówił Wen. Jako partner strategiczny Polski – dodał – Chiny cieszą się widząc, co udało się Polsce osiągnąć. "Ludzie Chin i ludzie Polski to dobrzy przyjaciele i dobrzy partnerzy" – podkreślił.

Tyle oficjalny komunikat. Istotną kwestią jest czy za oświadczeniem woli pójdą konkretne działania. Wbrew pozorom piłka leży po naszej, wyłącznie po naszej stronie. Mam wątpliwości, czy wiemy co teraz z tym nieoczekiwanym szczęściem teraz zrobić. Wiele bym dał, żeby się tego dowiedzieć. Spałbym spokojnie. Targa mną jednak niepokój, że za tydzień, tuż po długim weekendzie pojawią się znacznie istotniejsze tematy lokalne. Kuziel duetu Jarek i Antek, transfery z Platformy do Ruchu, lub odwrotnie, blamaż tych co o nasze bezpieczeństwo dbać powinni, a ze swoim własnym mają kłopot itede, itepe. Myślenie w perspektywie miesiąca wydaje się być w Polsce dużym problemem, jak więc nakłaniać do myślenia w perspektywie roku, albo (o Boże!!!) pięciu lat? A tego wymaga właśnie układanie współpracy z partnerami tak od nas różnymi i odległymi jak Chiny. Chiny dzisiejsze mają niewiele wspólnego z tymi sprzed 100 lat, a praktycznie nic z tymi sprzed 50 wieków. Niewiele, ale nie znaczy to, że nic. Chińczycy z pewnością są świadomi czasu w jakim trwało i w różnych formach przetrwało Państwo Środka. Są świadomi tych 5000 lat, przy których historia Polski to fraszka. I tego, że od zawsze swój kraj postrzegali nie tylko jako środek świata, jego centrum, ale tak naprawdę jako ten świat prawdziwy, cywilizowany, lepszy. Stopniowe uświadamianie sobie takich "drobiazgów" może pomóc oswoić się z obecnością Wielkiego Smoka. Udawanie, że go nie ma, albo naparzanie go bambusowym kijem zawsze skończy się źle.

Źródło: PAP

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button