Wiadomości

Wen Jiabao w Rzymie

RZYM – Kolejnym etapem europejskiej podróży premiera Wen Jiabao jest stolica Włoch. Wen przybył do Rzymu, aby parafować włosko-chińskie kontrakty o wartości ponad 2,5 miliarda dolarów, wkrótce po tym jak odrzucił w Brukseli naciski przedstawicieli UE dotyczące aprecjacji yuana.Wśród przedsięwzięć objętych podpisywanymi kontraktami znajduje się projekt budowy solarnej elektrowni, która zostanie wybudowana w południowych Włoszech za kwotę 800 milionów dolarów, a także dwa projekty dotyczące stworzenia infrastruktury internetu szerokopasmowego na terenie całych Włoch.

La Repubblica poinformowała, że tematem rozmów pomiędzy delegacją chińską a przedstawicielami rządu włoskiego będą również rozwojowe projekty dotyczące rozbudowy portów morskich, szybkich kolei, lotnisk cywilnych oraz autostrad. Podpisane zostanie również porozumienie z Mandarin Fund oraz Chińskim Bankiem Rozwoju dotyczące inwestycji chińskich w małe i średnie przedsiębiorstwa włoskie.

Wen Jiabao spotkał się w Rzymie z premierem Silvio Berlusconi jak również prezydentem Giorgio Napolitano. Wen spotkał się również z przedstawicielami chińskiej społeczności we Włoszech.

Wen przyleciał do Włoch tuż po burzliwych rozmowach w Brukseli, gdzie przekazał przedstawicielom UE jasny komunikat: ” Nie przyłączajcie się do chóru tych, którzy naciskają na Chiny w sprawie zmiany wartości yuana”.

Premier Chin miał stwierdzić, że atmosfera jego wizyty we Włoszech była zupełnie inna od tej panującej w Brukseli.

Relacje pomiędzy Pekinem a Paryżem, Londynem i Berlinem znacznie się ochłodziły w ostatnich miesiącach. Włochy nie przyłączyły się do ich głosów w sprawie naruszania przez Chny praw człowieka, jak również gospodarczej i monetarnej ekspansji “azjatyckiej lokomotywy” ogłosiła na swoich łamach La Repubblica.

Wymiana handlowa pomiędzy Włochami a Chinami w bieżącym roku przekroczy sumę 40 miliardów dolarów.

Premier Wen opuszcza dzisiaj Włochy. Ostatnim etapem jego europejskiej podróży jest Istambuł.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button