Wiadomości

Wen Jiabao w Rzymie

RZYM – Kolejnym etapem europejskiej podróży premiera Wen Jiabao jest stolica Włoch. Wen przybył do Rzymu, aby parafować włosko-chińskie kontrakty o wartości ponad 2,5 miliarda dolarów, wkrótce po tym jak odrzucił w Brukseli naciski przedstawicieli UE dotyczące aprecjacji yuana.Wśród przedsięwzięć objętych podpisywanymi kontraktami znajduje się projekt budowy solarnej elektrowni, która zostanie wybudowana w południowych Włoszech za kwotę 800 milionów dolarów, a także dwa projekty dotyczące stworzenia infrastruktury internetu szerokopasmowego na terenie całych Włoch.

La Repubblica poinformowała, że tematem rozmów pomiędzy delegacją chińską a przedstawicielami rządu włoskiego będą również rozwojowe projekty dotyczące rozbudowy portów morskich, szybkich kolei, lotnisk cywilnych oraz autostrad. Podpisane zostanie również porozumienie z Mandarin Fund oraz Chińskim Bankiem Rozwoju dotyczące inwestycji chińskich w małe i średnie przedsiębiorstwa włoskie.

Wen Jiabao spotkał się w Rzymie z premierem Silvio Berlusconi jak również prezydentem Giorgio Napolitano. Wen spotkał się również z przedstawicielami chińskiej społeczności we Włoszech.

Wen przyleciał do Włoch tuż po burzliwych rozmowach w Brukseli, gdzie przekazał przedstawicielom UE jasny komunikat: ” Nie przyłączajcie się do chóru tych, którzy naciskają na Chiny w sprawie zmiany wartości yuana”.

Premier Chin miał stwierdzić, że atmosfera jego wizyty we Włoszech była zupełnie inna od tej panującej w Brukseli.

Relacje pomiędzy Pekinem a Paryżem, Londynem i Berlinem znacznie się ochłodziły w ostatnich miesiącach. Włochy nie przyłączyły się do ich głosów w sprawie naruszania przez Chny praw człowieka, jak również gospodarczej i monetarnej ekspansji “azjatyckiej lokomotywy” ogłosiła na swoich łamach La Repubblica.

Wymiana handlowa pomiędzy Włochami a Chinami w bieżącym roku przekroczy sumę 40 miliardów dolarów.

Premier Wen opuszcza dzisiaj Włochy. Ostatnim etapem jego europejskiej podróży jest Istambuł.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button