Wiadomości

Wen Jiabao z wizytą w Rosji

MOSKWA – Premier Chin Wen Jiabao przybył do Moskwy z oficjalną wizytą państwową na zaproszenie Władimira Putina. Będzie to już 15 spotkanie premierów Chin i Rosji.W czasie swojej wizyty Wen Jiabao spotka się zarówno z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, jak również z premierem Rosji Władimirem Putinem. Celem wizyty premiera Chin jest między innymi podpisanie 12 umów i układów międzypaństwowych, a także kontraktów o wartości kilkudziesięciu miliardów dolarów.

I jak zwykle w przypadku chińskich wizyt oficjalne media mówią o zacieśnianiu więzów, rozwoju stosunków bilateralnych oraz wielu podobnych komunałach. W istocie zaś Chiny prowadzą konsekwentnie swoją strategię mającą na celu osiągnięcie pozycji bezdyskusyjnego lidera na terenie całej Azji. Według chińskich agencji informacyjnych najważniejszym punktem programu wizyty chińskiego premiera w Rosji będzie jego udział w konferencji zajmującej się problemem ochrony populacji tygrysów. Tymczasem szczegóły 12 dokumentów, do podpisania których dojdzie podczas wizyty delegacji chińskiej w Rosji wydają się być mniej istotne. Dla Rosji z pewnością ważniejsze są tygrysy niż cena ropy, którą mają kupować od niej Chińczycy dzięki niedawno uruchomionemu rurociągowi. Rurociąg działa i owszem, ale ponoć Pekin jest skłonny zapłacić nie więcej niż 50% ceny płaconej za ropę przez kraje Europy Zachodniej.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button