Wiadomości

Western Union Business Solutions ułatwia współpracę z krajami grupy BRICS

Informacje o kryzysie gospodarczym atakują nas ze wszystkich stron, ale według najnowszych danych GUS polski handel zagraniczny kwitnie. W ubiegłym roku wartość obrotów handlowych Polski w 2012 roku wzrosła o 4,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość eksportowanych towarów wyniosła 597,1 mld złotych, natomiast towarów importowanych 638,3 mld zł.[1] Dane te świadczą o wzrostowej tendencji wśród polskich przedsiębiorców, którzy coraz częściej decydują się na współpracę z zagranicznymi kontrahentami.

Po wejściu do Unii Europejskiej Polska rozszerzyła swoją działalność eksportową i importową na kontrahentów z dalekich zakątków świata. Do głównych partnerów biznesowych – Niemiec, Włoch, Słowacji czy Węgier – dołączyły tak odległe państwa jak Kazachstan i Chiny.[2] Coraz częściej mówi się o rosnącym znaczeniu krajów grupy BRICS, skupiającej wschodzące światowe potęgi gospodarcze. Na akronim ten składają się Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz od 2010 roku Republika Południowej Afryki.[3] Znaczenie BRICS dla handlu zagranicznego jest niebagatelne, gdyż populacje tych krajów stanowią około 40% mieszkańców świata, a PKB według parytetu siły nabywczej – 25% światowego PKB.[4]

Wiele polskich firm decyduje się na nawiązanie partnerstw handlowych z przedsiębiorcami z krajów BRICS, gdyż widzą szansę na rozwój swojego biznesu we współpracy z najdynamiczniej rozwijającymi się gospodarkami świata.  Drugim i trzecim partnerem Polski jeśli chodzi o import są Rosja oraz Chiny. Towarami najczęściej sprowadzanymi z Rosji są ropa naftowa oraz gaz ziemny, natomiast  w handlu z Chinami dominuje sprzęt elektroniczny.  Współpraca z innymi członkami grupy BRICS – Brazylią czy Indiami – opiera się na produktach chemicznych i spożywczych. Z roku na rok rośnie także wymiana handlowa z Republiką Południowej Afryki, z której do Polski importuje się głównie maszyny i urządzenia. Kraj ten jest czołowym partnerem handlowym Polski na kontynencie afrykańskim.[5] Współpraca z silnymi gospodarkami światowymi zapewnia polskim firmom dostęp do chłonnych rynków zbytu oraz nowych źródeł dostaw. Dywersyfikacja partnerów handlowych gwarantuje im również elastyczność w obliczu zmieniających się warunków ekonomicznych.

Western Union Business Solutions podąża za potrzebami polskich firm i oferuje im rozwiązania, które ułatwiają transakcje międzynarodowe i pomagają ograniczać koszty. WUBS oferuje swoim klientom płatności we wszystkich walutach lokalnych krajów grupy BRICS. Niezależnie od tego czy importujemy odzież z Indii czy też sprzęt AGD z Chin możemy dokonać płatności w rupiach indyjskich (INR) lub w chińskim renminbi (CNY/CNH). Dodatkowo platforma GlobalPay[6] pozwala na łatwe i szybkie zarządzanie płatnościami zagranicznymi. Można dzięki niej śledzić swoje transakcje, obserwować zmiany kursów walut, a w razie pytań skontaktować się ze swoim Opiekunem Klienta. Dzięki rozwiązaniom WUBS firmy są w stanie ograniczyć ryzyko walutowe. WUBS oferuje także usługę monitorowania rynku w imieniu klienta, polegającą na tym, że zamówienie jest automatycznie realizowane w chwili, gdy określony przez klienta kurs waluty zostanie osiągnięty na rynku. Jest to bardzo pomocne dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie mają czasu na stałe śledzenie zmian na rynku forex.

„Jednym z wymogów współczesnego rynku jest elastyczność, drugim – kontrola wydatków i ponoszonych kosztów” – mówi Agnieszka Durlej, Client Group Manager, Western Union Business Solutions. „WUBS daje swoim klientom możliwość wykonania płatności w jednej ze 135 walut światowych. Jeżeli więc polski importer zdecyduje się rozpocząć współpracę z indyjskim dostawcą, ma do dyspozycji od ręki wachlarz opcji płatniczych, niedostępnych w większości instytucji finansowych. Brak banków korespondencyjnych dla przelewów w walucie lokalnej, takiej jak rupia indyjska (INR) czy brazylijski real (BRL), oznacza niższe koszty przelewu i brak potrąceń z przelewanych kwot. Nasi klienci mogą więc swobodnie podejmować decyzję o współpracy z partnerami handlowymi na całym świecie wiedząc, że mogą liczyć na sprawny i niedrogi proces płatniczy.”

Współpraca z krajami grupy BRICS to dla polskich przedsiębiorców możliwość wykorzystania nowych szans rynkowych oraz rozwoju swojej działalności. Western Union Business Solutions asystuje w tych procesach, oferując łatwe, szybkie i rzetelne transakcje międzynarodowe.

 

Źródło: Western Union Business Solutions


[1] http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/CH_obr_handlu_zagranicznego_og_wg_krajow_12m_2012.pdf

 

 

 

[4]  Dane dotyczą roku 2010. http://www.bricsindia.in/brics-report.pdf

 

 

 

[5]http://www.mg.gov.pl/files/upload/8437/PL_MG_DSA_MWP_Polska_2012_Raport_o_stanie_hz_w_ost.pdf

 

 

 

[6] Platforma GlobalPay firmy Western Union Business Solutions to internetowy system do zarządzania płatnościami walutowymi w czasie rzeczywistym. Więcej informacji: http://business.westernunion.pl/rozwiazania-platnicze/globalpay/

 

 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button