PolitykaWiadomości

Wietnam rezygnuje z rosyjskiej broni

Wietnam podjął decyzję o rezygnacji z zaopatrywania swojej armii w broń produkowaną w Rosji. Jest to odpowiedź Wietnamu na wycofanie się Rosjan ze wspólnego przedsięwzięcia wydobywania ropy naftowej na Morzu Południowo-Chińskim.

Elite Reference, periodyk zależny od organu partyjnego China Youth Daily, powołując się na rosyjski Kommersant, poinformował, że Ludowa Armia Wietnamu dokonała zaskakującego wyboru podczas właśnie rozstrzygniętego przetargu na karabinki maszynowe dla oddziałów szturmowych. Z początkiem przyszłego roku rosyjskie „automaty” AK-47 zaczną ustępować miejsca izraelskim ACE-31 oraz ACE-32.

Z punktu widzenia rosyjskich oferentów najlepszym wyborem dla armii wietnamskiej winien być karabinek AK-100, prawnuk legendarnego „kałacha”. Wietnamczycy używają broni konstrukcji Kałasznikowa od dziesięcioleci, posiadają w związku z tym ogromne zapasy amunicji kompatybilnej z amunicją wykorzystywaną w najnowszych modelach rosyjskiego karabinka.

Rosyjska firma biorąca udział w przetargu uważa, że jej niepowodzenie nie ma związku z jakością i ceną oferowanej broni. Według Rosjan werdukt Wietnamczyków ma swoje źródło w decyzjach politycznych. Do tej pory Wietnam był 5 największym na świecie odbiorcą rosyjskiej broni. Wartość średnich obrotów rosyjskich dealerów broni działających na rynku wietnamskim wynosiła średnio 1,5 miliarda dolarów rocznie.

Elite Reference, w ślad za Kommersantem doszukuje się źródeł zaistniałej sytuacji w decyzji ogłoszonej w lutym tego roku przez rosyjską firmę Lukoil. Otóż spółka córka tego rosyjskiego giganta paliwowego, Lukoil Overseas Vietnam, posiadająca 50% udziałów w spółce wietnamsko-rosyjskiej, która prowadziła prace wydobywcze na polu naftowym Hanoi Trough-02 na Morzu Południowo-Chińskim, ocenianym na 180 milionów ton ropy, podjęła decyzję o wycofaniu się z projektu i o definitywnym zakończeniu współpracy z Wietnamczykami.

Jak widać Wietnamczycy nie czekają bezczynnie na rozwój wydarzeń. Moskwa stara się przypodobać Pekinowi. Ten, mając oczywistą przewagę nad rosyjskim sprzymierzeńcem, może skutecznie wywierać presję dla wywołania korzystnych dla siebie decyzji Kremla, uderzających w potencjalnych oponentów Chin, takich jak właśnie Wietnam. Pekin kusi Rosjan wspólnymi projektami rozwoju nowych rodzajów broni i sprzętu wojskowego, jak na przykład planami budowy samolotów, które stanowić mógłby konkurencję dla amerykańskich Herculesów, czy Airbusów 400M, łodzi podwodnych, wozów bojowych i innych. Taka współpraca mogłaby pozwolić uniknąć Rosjanom strat w przypadku konieczności wstrzymania dostaw broni dla odbiorców wskazanych przez Pekin, Pekinowi zaś ułatwić przekonanie sprzymierzeńca do podjęcia takowej decyzji.

Źródło: WCT

 

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button