Wiadomości

Wizyta Hu Jintao w Portugalii

LIZBONA – Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao złożył oficjalna wizytę w Portugalii, aby spotkać się z prezydentem Anibalem Cavaco Silvą. Obaj prezydenci będą prowadzić rozmowy na temat strategii pogłębienia współpracy pomiędzy oboma krajami.

Portugalia i Chińska Republika Ludowa nawiązały stosunki dyplomatyczne zaledwie 31 lat temu. Pomimo to wizyta Hu Jintao zapowiadana jest w Portugalii jako potwierdzenie wieloletnich relacji pomiędzy oboma krajami, które łączą tradycje narodowe liczone w tysiącach lat, tradycje cywilizacji, które wniosły ogromny wkład w rozwój ludzkości.

Faktyczny powód wizyty Hu Jintao jest bardziej prozaiczny. Portugalia boryka się z podobnymi problemami natury finansowej z jakimi stara się uporać Grecja. Nadwyrężony budżet państwa potrzebuje zastrzyku gotówki. Portugalia pokłada nadzieje w rozwiązaniu analogicznym do wariantu greckiego, czyli w sprzedaży Chińczykom pokaźnego pakietu obligacji, których zakupu nie zaryzykują zwykli inwestorzy kierujący się przesłankami wolnorynkowymi.

Hu Jintao opuści Portugalię w niedzielę, skąd uda się do Pekinu.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button