Wiadomości

Wkrótce kolejne losowanie tablic rejestracyjnych w Pekinie

PEKIN – Niespodziewanie duża liczba kierowców wyraziła chęć wzięcia udziału losowaniu tablic rejestracyjnych, które ma odbyć się w tym miesiącu w Pekinie. Stolica Chin od pewnego czasu zmaga się ze zbyt dużą liczbą samochodów na ulicach, władze próbują więc ograniczyć ich liczbę organizując losowania dla kierowców zamiast przydzielania tablic każdemu, kto zgłosi się w tym celu do urzędu miasta.

W czasie ośmiodniowego okresu składania wniosków o wzięcie udziału w losowaniu do władz zgłosiło się dokładnie 306,865 kierowców. 169,820 z nich brało udział w pierwszej loterii i zostało automatycznie przepisanych do kolejnej.

137,045 kierowców będzie musiało zdać test na kwalifikacje, którego wyniki poznają 25 lutego, na dzień przed drugim losowaniem. Na 20 osób, które zdadzą test, tylko 1 osoba otrzyma szansę kupienia i zarejestrowania pojazdu (W Pekinie nie można kupić auta, jeśli nie pokaże się sprzedającemu ważnych tablic rejestracyjnych).

Jeszcze niedawno, kiedy zgłoszonych było 210,000 aplikantów, szansa wygranej wynosiła 1:11. Teraz jest ona o wiele mniejsza.

“Moje szanse maleją z dnia na dzień”, powiedział Yang Shuo, 26-letni mieszkaniec Pekinu, który pilnie potrzebuje samochodu do pracy. “Mogę jedynie mieć nadzieję”.

Yang Hongshan, urbanista z chińskiego Remin University, twierdzi, że taka sytuacja była nieunikniona oraz że liczba aplikantów jest tak duża, ponieważ kierowcy, którzy bardziej niż reszta potrzebują pojazdu do pracy, nakłaniają znajomych i członków swoich rodzin do wzięcia udziału w loterii w celu zwiększenia szansy na wygraną.

Hongshan wyraził opinię, że zasady przebiegu losowania powinny być zmodyfikowane z korzyścią dla bardziej potrzebujących i dla tych obywateli, którzy brali już udział w wielu losowaniach.

W ramach walki z nadmierną ilością pojazdów na pekińskich drogach władze miasta ograniczyły w tym roku ilość dostępnych par tablic rejestracyjnych do 240,000. W zeszłym roku przyznano ich trzy razy więcej. Kierowcy indywidualni otrzymają w tym miesiącu 17,600 par tablic rejestracyjnych, jest to 88% wszystkich tablic do rozdysponowania w tym roku. Dla zawodowych kierowców przeznaczono 2% a dla biznesmenów i urzędników państwowych – 10% tej całości.

Według wydanego przez władze rozporządzenia przeciętny kierowca może zarejestrować jedno auto. Biznesmeni i urzędnicy również jedno, z tym że co dwa miesiące.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button