Wiadomości

Władze przeznaczą miliardy na rezerwuary wodne

PEKIN – Władze Chin przeznaczą prawie 63 miliardy yuanów (około 32 miliardów złotych) na uzupełnienie i naprawę ponad 40 tysięcy niewielkich rezerwuarów wodnych, w których poziom wody gwałtownie się obniża i które niszczeją w wyniku klęsk żywiołowych.Do końca roku 2012 władze zainwestują prawie 24,5 miliarda yuanów w 5400 niewielkich rezerwuarów o pojemności od miliona do 10 milionów metrów sześciennych. Następne 16 tysięcy zbiorników o pojemności większej, niż 200 tysięcy metrów sześciennych zostanie dopełnionych do końca 2013 roku, a pozostałe 25 tysięcy do roku 2015.

Jest to część kampanii rządowej mającej na celu przygotowanie kraju na wypadek kolejnych susz i powodzi.

W 2008 roku władze roztoczyły opiekę nad ponad 7 tysiącami średnich i dużych rezerwuarów wodnych oraz na kilku kluczowych mniejszych zbiornikach. Specjalne kontrole, utrzymanie oraz prace naprawcze pochłonęły jak dotąd co najmniej 70 miliardów yuanów.

Zmodernizowane zbiorniki wodne sprawdziły się podczas gwałtownych powodzi, które nawiedziły kraj w 2010 roku i pomogły ponad 144 milionom ludzi.

Susza trwa od października zeszłego roku i zniszczyła już ponad 6 milionów hektarów upraw w prowincjach Shandong, Hebei, Shanxi, Jiangsu, Anhui, Henan, Gansu i Shaanxi, które są głównymi ośrodkami produkcyjnymi pszenicy w kraju.

Susza skłoniła władze do położenia większego nacisku na renowację i uzupełnienie zbiorników wodnych, twierdzą eksperci.

W ponad 66% małych i średnich rzek w kraju poziom wody jest znacznie niższy, niż przewidują standardy przeciwpowodziowe, a ponad 32 tysiące małych rezerwuarów wodnych jest uszkodzonych.

Na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat Chiny planują przeznaczyć 4 biliony yuanów na usprawnienie systemu konserwacji wody.

Źródło: The Global Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button