Wiadomości

Władze zablokowały mikrobloga chińskiego zbiega

Mikroblog założony przez chińskiego zbiega został zablokowany przez władze po tym, jak w bardzo krótkim czasie zarejestrowały się na nim tysiące użytkowników.Lai Changxing (53) był oficjalnie w latach 1996-1999 inwestorem na rynku nieruchomości. Był gwiazdą chińskiego biznesu, przykładem przemian w ChRL. W rzeczywistości stał na czele ogromnej organizacji zajmującej się między innymi wyłudzaniem zwrotu podatku VAT, przemytem papierosów, samochodów i ropy. W 1999 roku organizacja została rozbita, wiele osób zamieszanych w jej działalność zostało skazanych na karę śmierci  i straconych.  Straty skarbu państwa spowodowane bezpośrednio działalnością Lai zostały przez chiński sąd  oszacowane na  53 miliardów yuanów (około 26 miliardów złotych!!!). Lai Changxing dzięki posiadanym pieniądzom miał w Chinach bardzo szerokie koneksje. Dzięki nie dowiedział się z dużym wyprzedzeniem o planowanej akcji przeciwko jego organizacji i bez rozgłosu wyjechał do Kanady pod pozorem jednej z licznych podróży służbowych. Będąc już w Kanadzie zwrócił się do władz o azyl.

Władze Chin poprosiły Kanadę w 2000 roku o ekstradycję Laia, ale obydwa kraje nie mają podpisanej umowy o ekstradycji. Kanada obiecała przeprowadzić śledztwo w sprawie ekstradycji Laia, ale trwa ono już blisko dekadę. Strona chińska zdaje sobie sprawę, że Lai dysponując ogromnym majątkiem jest w Kanadzie nietykalny. Sprawa Lai była w Chinach niezwykle głośna. Jej główny bohater stał się osobą powszechnie znaną w ChRL. Pomimo swojej niedwuznacznej przeszłości cieszy się wśród zwykłych Chińczyków specyficznym rodzajem sympatii. Jest łobuzem, ale udało mu się zagrać na nosie całemu systemowi, system okazuje się bezradny wobec pojedynczej, bardzo sprytnej osoby. To oczyszcza Lai w oczach wielu jego rodaków.

Lai Changxing (lub osoba za niego się podająca) zarejestrował swój mikroblog na www.sina.com. Lai zdołał zamieścić na swoim mikroblogu tylko jeden post z informacją, że przebywa obecnie w Vancouver. konto Lai zostało pozytywnie zweryfikowane przez administratora strony i otrzymało znak “V”. W sześć godzin po zarejestrowaniu mikroblog Laia miał już 13 000 obserwatorów. W pół godziny później został zbanowany. Sina.com, na którym utworzono mikrobloga, nie podał przyczyn zablokowania konta i pozostawia sprawę bez komentarza.

Źródło: China.org, opracował l.s.

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button