Wiadomości

Wstępne dane PMI dla Chin sugerują niewielkie odbicie w sektorze przemysłowym

HSBC i Markit Economics opublikowały wstępne dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego (HSBC Flash China PMI). Dane te wskazują na niewielkie odbicie w tym sektorze gospodarki Państwa Środka: wstępny wskaźnik PMI wzrósł w sierpniu do poziomu 49,8 z 49,3 w lipcu.
Komentując wstępne dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział: "Najnowsze wstępne dane PMI dotyczące chińskiego sektora przemysłowego wskazują na niewielkie odbicie w sierpniu, do poziomu bliskiego neutralnemu. Odczyt ten nadal pozostaje zgodny z ok. 13% wzrostem produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym. Mimo zawirowań na globalnych rynkach finansowych, indeks nowych zamówień eksportowych wzrósł do najwyższego poziomu od 3 miesięcy, pozostaje jednak na poziomie nieznacznie niższym niż 50. Dane te sugerują, że ryzyko twardego lądowania nadal jest odległą kwestią. Daje to swobodę chińskiemu bankowi centralnemu do utrzymania stosowanych dotychczas środków zacieśniania polityki pieniężnej."

Dla przypomnienia: Indeks PMI (Purchasing Managers Index, czyli wskaźnik szefów zaopatrzenia) to jeden z istotnych mierników stanu gospodarki dający możliwość prognozowania najbliższych tendencji dotyczących produkcji. Kierownicy działów zaopatrzenia/zakupów zakładów danego kraju przekazują dane dotyczące aktualnego stanu zapasów magazynowych, składanych przez siebie zamówień na surowce, podzespoły i usługi w odniesieniu do okresów minionych. Na podstawie tych danych można ustalić, czy poziom produkcji rośnie, maleje, jakie są prognozy (co się stanie z zapasami) na najbliższy miesiąc, czy kwartał, co świetnie obrazuje, czy zakłady mają nowe zamówienia, do których realizacji się przygotowują, czy też nie. Jeśli w porównaniu miesiąc do miesiąca nie ma żadnych zmian w podawanych wielkościach Indeks PMI wykazuje poziom 50. Wzrost zapasów i produkcji to wyniki ponad 50. Recesja w produkcji uwidacznia się poprzez wyniki poniżej 50 punktów.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button