Wiadomości

Wybuch słoneczny odbił się echem w chińskich radiach

PEKIN – Wybuch słoneczny oraz towarzysząca mu burza elektromagnetyczna uniemożliwiła mieszkańcom południowych Chin korzystanie z urządzeń radiowych funkcjonujących w zakresie tzw. fal krótkich.

Chińska Administracja Meteorologiczna (CMA) potwierdziła, że o 9:56 w zeszły wtorek miał miejsce wybuch słoneczny klasy X2.2. Xue Bingsen, naukowiec z centrum monitoringu pogodowego CMA, powiedział, że wybuch spowodował nagłą falę jonosferyczną w części atmosfery bezpośrednio nad Chinami, która zniekształciła sygnały radiowe na południu kraju i na jakiś czas uniemożliwiła wszelki kontakt drogą radiową.

Wybuch słoneczny to bardzo silna eksplozja w atmosferze Słońca spowodowana przez potężne wyładowania magnetyczne. Tego typu wybuchy emitują olbrzymie ilości promieniowania, które czasem wpływają na jonosferę Ziemi i zniekształcają fale radiowe.

Rzecznik centrum monitoringu pogodowego powiedział, że istnieje ryzyko kolejnego silnego wybuchu w ciągu następnych trzech dni.

m.p.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button