Wiadomości

Wybuch w chińskiej kopalni

YUZHOU – Podziemna eksplozja zabiła co najmniej 20 a uwięziła w sztolni co najmniej 17 górników w kopalni należącej do Pingyu Coal & Electric Co. Ltd niedaleko Yuzhou, w prowincji Henan.

Do eksplozji doszło około 6 rano, jak poinformował urzędnik instytucji zajmującej się bezpieczeństwem pracy w prowincji Henan. Nie wiadomo co było przyczyną wybuchu w kopalni. Nie wiadomo również na jakiej głębokości znajdują się uwięzieni przez wybuch górnicy.

Przemysł wydobywczy w Chinach jest jednym z najbardziej niebezpiecznych na świecie. W zeszłym roku w wyniku różnych okoliczności zginęło pod ziemią w Ch.R.L. ponad 2600 górników. Kopalnie, zazwyczaj należące do prywatnych firm, nie dbają nawet pozornie o zabezpieczenie życia i zdrowia pracujących pod ziemią ludzi. Ostatnio też władze odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy wprowadziły nowe przepisy, w świetle których właściciele i przełożeni górników zobligowani są do przebywania ze swoimi pracownikami w podziemnych wyrobiskach przez co najmniej połowę czasu trwania zmiany.

Rząd chiński zamknął w tym roku ponad 1600 mniejszych, często nielegalnych (!!!) kopalni dla ograniczenia skali problemu.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button