Wiadomości

Wyższe stawki frachtów z Chin

Od pewnego czasu armatorzy zapowiadają podwyżki frachtów morskich, które mają wejść w życie od 1 marca 2012. Wskazywana skala podwyżki wynosi około 750 USD /20'dc; 1500 USD / 40'dc ! I tu żarty zdecydowanie się kończą. Takiej podwyżki, w takiej skali nie zapowiadano nigdy wcześniej.

Ponieważ kwota podwyżki jest niespotykanie wysoka więc trudno spodziewać się, że rynek ją zaakceptuje, jednak na dzień dzisiejszy wszyscy armatorzy konsekwentnie potwierdzają jej wprowadzenie; Sytuację na bieżąco monitorują polscy forwarderzy dzięki czemu  i my  będziemy mogli o jej rozwoju informować; Jest to informacja, którą bezwzględnie należy uwzględnić w kalkulacjach i planach handlowych. Koszt transportu jest składową kosztu towaru podlegającego ocleniu i jednym ze składników ceny zakupu towaru, od której naliczany zostaje podatek VAT.

Specjaliści od transportu morskiego sugerują wstrzymanie się z wysyłkami, o ile jest to możliwe, w pierwszych dniach marca; Jak pokazuje doświadczenie zwykle kilka dni po wprowadzeniu podwyżek frachty stabilizują się na niższym niż wstępnie zapowiadano poziomie; Również i tym razem przewiduje się, że ostateczne stawki frachtów znane będą około 15-20 marca.

opracował: L.S.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button