Wiadomości

Xi Jinping i Barack Obama – po spotkaniu w Kalifornii

Radio China International informuje, że: "W dniach 7 i 8 czerwca na ranczo w Kalifornii spotkali się przewodniczący ChRL Xi Jinping i prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Po raz pierwszy po zmianie władz w obu państwach ich przywódcy rozmawiali twarzą w twarz. Podczas dwudniowych rozmów wymieniono doświadczenia dotyczące kierowania państwem, stosunków chińsko-amerykańskich oraz problemów międzynarodowych i regionalnych.

Wśród poruszonych tematów nie brakowało też takich jak cyberbezpieczeństwo czy zmiany klimatyczne, w których istnieje rozbieżność zdań między oboma krajami. Spotkanie to, zdaniem mediów, pokazało, jak dużą wagę władze Chin i USA przywiązują do rozwoju dwustronnych relacji. Komentatorzy określają go mianem "wydarzenia historycznego" mającego pozytywne znaczenia dla pokoju, stabilności i rozwoju obu państw oraz świata."

Nieco więcej informacji podaje PAP:

– Prezydenci USA i Chin Barack Obama i Xi Jinping zgodzili się, że Korea Północna musi zrezygnować z posiadania broni nuklearnej – poinformował w sobotę doradca prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon. Dodał, że Obama poruszył też problem kradzieży w sieci.

– Uzgodniono, że Korea Północna musi się poddać denuklearyzacji oraz że żadne z naszych krajów nie zaakceptuje Korei Północnej jako państwa posiadającego broń nuklearną – powiedział Donilon na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu w posiadłości Sunnylands w kalifornijskim Rancho Mirage. Dodał, że USA i Chiny będą podejmować działania zmierzające do pogłębienia współpracy i dialogu, aby osiągnąć ten cel.

Przedstawiciel strony chińskiej Yang Jiechi potwierdził na odrębnej konferencji prasowej, że Chiny i USA "zajmują te same stanowiska" w kwestii północnokoreańskiej broni nuklearnej.

Wojownicza retoryka Pjongjangu w ubiegłych miesiącach doprowadziła do znacznego wzrostu napięcia nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku. Chiny, mimo że są sojusznikiem Pjongjangu, były coraz bardziej zaniepokojone jego groźbami zaatakowania Korei Południowej.

Donilon poinformował też, że prezydent Obama powiedział wprost swemu gościowi, że ataki chińskich hakerów mają na celu wykradzenie amerykańskich tajemnic przemysłowych. Dodał, że Obama sprecyzował dokładnie problemy, jakie niepokoją Stany Zjednoczone w kwestii kradzieży w sieci, i powiedział, że jeśli nie zostaną rozwiązane, to "będzie to bardzo trudny problem w dwustronnych stosunkach gospodarczych".

Natomiast Yang Jiechi podkreślił, że w kwestii bezpieczeństwa w sieci Pekin chce raczej współpracy niż tarć ze Stanami Zjednoczonymi. Poinformował, że Xi Jinping opowiedział się przeciwko wszelkim formom kradzieży i szpiegostwa w sieci i wskazał, że Chiny również padają ofiarą takich praktyk.

– Cyberbezpieczeństwo nie powinno być podstawowym powodem wzajemnych podejrzeń i tarć, a raczej nowym polem naszej współpracy – powiedział Yang.

Źródło: CRI, PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button