PolitykaWiadomości

Xi Jinping prezydentem na drugą kadencję

niekoniecznie ostatnią

Dzisiejsze ceremonialne głosowanie w Wielkiej Hali Ludowej nie przyniosło niespodzianek i zatwierdziło decyzje partyjnego kierownictwa. Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej został ponownie Xi Jinping. Za wyborem Xi na drugą kadencję zagłosowali wszyscy obecni deputowani Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w liczbie 2970. Ponieważ w ubiegłą niedzielę deputowani formalnie usunęli z konstytucji ChRL limit kadencji dla Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, otwierając Xi drogę do pozostania szefem państwa bezterminowo.

Wiceprzewodniczącym ChRL został współpracownik Xi i jego zaufany stronnik Wang Qishan. Ten z kolei, który przekroczył już nieformalny wiek emerytalny przyjęty zwyczajowo w chińskiej partii (68 lat). Obserwatorzy chińskiej sceny politycznej twierdzą, że powołanie Wanga jest badaniem gruntu pod trzecią kadencję Xi, który w 2022 roku sam będzie miał 69 lat.

Wang Qishan – pogromca łapówkarzy i specjalista od sytuacji kryzysowych – będzie odpowiedzialny za kontakty Pekinu z Białym Domem,. Podejmie pradopodobnie próby załagodzenia narastającego sporu pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Wang został wybrany przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu.

Konsolidacja władzy nad najludniejszym krajem świata w rękach jednego człowieka powinna ułatwić realizację ambitnych celów i przełamanie blokujących śmielsze reformy grup interesu. Sceptycy uważają, że na dłuższą metę takie "jednowładztwo" może zachwiać stabilnością systemu politycznego i doprowadzić do przepychanek w walce o najwyższe stanowiska. Ale nie bez przyczyny Xi nazywany jest najsilniejszym chińskim przywódcą od czasu Mao Zedonga i Deng Xiaopinga. Decyzje, które podejmuje, plany które realizuje nie są wyłącznie jego jednoosobowymi działaniami. 

Parlament chiński wybrał też swojego przewodniczącego. Został nim członek potężnego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh Li Zhanshu.

Wcześniej posłowie przegłosowali projekt największej od lat reorganizacji chińskiego rządu, która zmieni kompetencje ponad dwudziestu ministerstw i komisji rządowych. Zgodnie z ujawnionym we wtorek projektem po reorganizacji chińska Rada Państwa, czyli rząd, będzie się składać z 26 ministerstw i komisji. Według agencji prasowej Xinhua reorganizacja rządu ma na celu ograniczenie biurokracji.

Zmiany struktury rządu przedstawiliśmy TUTAJ.

Tegoroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), trwająca jak zwykle dwa tygodnie, zakończy się w przyszły wtorek. Przed zakończeniem tegorocznej sesji OZPL zostaną jeszcze wybrani: premier, wicepremierzy, radcy stanu, szefowie poszczególnych komisji rządowych, w tym potężnej komisji kontroli, jak również prezes banku centralnego, sądu najwyższego i najwyższej prokuratury.

 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button