Wiadomości

Xinjiang patrzy w przyszłość

URUMQI – Leżący na północnym zachodzie Chin region autonomiczny Xinjian Uygur "otworzy się niebawem na nowe propozycje biznesowe", jak zapowiedział w miniony poniedziałek przewodniczący samorządu lokalnego, Nur Bekri, Deklaracja taka została wygłoszona na sympozjum zorganizowanym w celu omówienia nowych dróg biznesowych, w którym wzięli udział związani z regionem politycy, przedsiębiorcy i urzędnicy. Leszek Ślazyk


"Powinniśmy być jeszcze bardziej otwarci, niż dotychczas", mówił dalej Nur Bekri. "Od wprowadzenia reform, które miało miejsce 30 lat temu, wciąż obserwuje się znaczące dysproporcje finansowe pomiędzy Xinjiang a prowincjami leżącymi na wybrzeżu."

Na przestrzeni lat Xinjiang stało się furtką Chin do świata zachodniego i nawiązało stosunki handlowe i ekonomiczne z blisko 160 państwami i regionami. Samorząd lokalny opracowuje obecnie plan mający na celu pogłębienie współpracy i otwarcie regionu na nowe opcje biznesowe.

W Xinjiang znajduje się obecnie 29 punktów logistyczno-tranzytowych łączących ten region z innymi prowincjami i sąsiadującymi krajami oraz 12 oddzielnych regionów przemysłowych. Niedawno ukończono budowę dwóch naftociągów, którymi surowiec wędruje do Chin z Turkmenistanu i Kazachstanu.

W 2010 roku swoje oddziały w regionie posiadało 308 firm i koncernów, z których wiele znajduje się na liście 500 najbogatszych na świecie i 500 najbogatszych w Chinach. Jeszcze w ostatnich miesiącach roku 2009 było ich tylko 113.
Leszek Ślazyk
Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button