Wiadomości

Yuan zamiast walut w rozliczeniach międzynarodowych

MAKAO – Jin Zhongxia, dyrektor generalny departamentu transakcji międzynarodowych Ludowego Banku Chin wezwał do osłabienia zależności od międzynarodowych rezerw walutowych w rozliczeniach handlowych, biorąc pod uwagę ich rosnącą niestabilność.

– Powinniśmy pogłębiać naszą współpracę i zmniejszać naszą zależność od międzynarodowych rezerw walutowych –  powiedział Jin Zhongxia na forum krajów portugalskojęzycznych, które odbyło się w Makao. – Obecnie funkcjonujący system monetarny koncentrujący się na niewielkiej ilości  rezerw walutowych jest bardzo niestabilny – dodał.

Waluta amerykańska osłabiła się znacznie w ciągu ostatnich 3 miesięcy wobec 16 najważniejszych walut światowych.

Amerykański Fundusz Rezerw Federalnych ogłosił plan wykupienia obligacji rządowych USA za kwotę 600 miliardów dolarów, co z pewnością przyczyni się do kolejnej obniżki wartości dolara. Nadmierny dodruk pieniędzy spowoduje niekontrolowane przepływy kapitału ku rozwijającym się gospodarkom, a to może skutkować bańkami ekonomicznymi i rosnącą inflacją. Oczywiście Jin miał tu na myśli potencjalne problemy gospodarki chińskiej w przypadku podjęcia przez rząd amerykański decyzji o gwałtownej obniżce wartości dolara dla uatrakcyjnienia amerykańskiej produkcji. Chińczycy już w tej chwili obawiają się potencjalnych problemów na swoim rynku nieruchomości, który jest najpoważniejszą bańką inwestycyjną w Państwie Środka.

– Nadmierny druk dolarów stawia przed wzrastającymi gospodarkami poważny dylemat. Jeśli uczynią swoje waluty częścią rezerw walutowych staną przed wyzwaniami nadmiernego napływu kapitału, wielkich baniek inwestycyjnych i presji inflacyjnej. Jeśli zaś będą wyłącznie biernymi świadkami wydarzeń na rynkach walutowych staną bezwolnie wobec ryzyk zmienności kursów walut, rosnących kosztów w wymianie handlowej i wielu innych zmiennych czynników ekonomicznych. Rozwiązanie w postaci rozliczeń transakcji handlowych w lokalnej walucie (w przypadku Chin chodzi oczywiście o yuana) jest rozwiązaniem możliwym do przyjęcia – uprzedził Jin Zhongxia.

Chiny planują w niedługiej perspektywie rozliczać w yuanach 10% do 20% międzynarodowych transakcji handlowych. Ich wartość przekroczyłaby sumę 337 miliardów dolarów. W roku 2009 Chiny wyselekcjonowały 5 miast, które zaczęły prowadzić rozliczenia międzynarodowe bazując na chińskiej walucie. W tej chwili eksperyment obejmuje aż 20 prowincji i wielkich obszarów municypalnych.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button