MotoryzacjaWiadomościWiadomości

Z Szanghaju do SuZhou taksówką. Powietrzną.

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (12/2024/314)

Z Szanghaju do SuZhou taksówką. Powietrzną.

Wkrótce latanie między dwoma ważnymi ośrodkami biznesu i przemysłu, czyli Szanghajem a SuZhou (chin. 苏州) w prowincji JiangSu (chin. 江苏) stanie się możliwe. A to dzięki “powietrznej taksówce”, noszącej formalne miano „Elektryczny pojazd pionowego startu i lądowania” (chin. “电动垂直起降飞行器”). Maszyna ta, opracowana przez Shanghai TCab Technology Co., Ltd., (chin. 上海时的科技有限公司) będzie pokonywać około 100-kilomentrowy dystans między miastami w ciągu niecałych 25 minut. To znacznie krócej w porównaniu z podróżą samochodem, którym przez wzgląd na natężenie ruchu pomiędzy Szanghajem i Suzhou ten sam dystans pokonuje się nawet ponad 2 godziny.

Wedle informacji medialnych przelot eVTOL (electric vertical take-off and landing aircarft) z Szanghaju do Suzhou (jak i w przeciwnym kierunku) kosztować ma 300 RMB (ok. 165 PLN) od osoby. Jeden pojazd zabierać ma do 5 pasażerów.

Suzhou i Szanghaj są już połączone linią metra. Łączą je autostrady, a także kolej dużych prędkości. Latające taksówki będą uzupełnieniem istniejącej infrastruktury transportowej.

Źródło: mp.weixin.qq.com

Zeekr by Geely w ofensywie

Zeekr (chin. 极氪), marka samochodów elektrycznych klasy premium, należąca do ZheJiang Geely Holding Group Co., Ltd. (chin. 浙江吉利控股集团有司), zamierza rozszerzyć swoją obecność na rynkach europejskich o kolejnych 6 krajów, w tym Szwecję, Holandię, Niemcy.

Europa dla Geely jest drugim ” macierzystym rynkiem “. Do Geely należą takie firmy europejskie jak m.in. Volvo Group, Polestar, Lotus, Austin Martin, czy Lynk & Co.

Na chińskim rynku auta Zeekr obecne są od 2021 roku. Samochody tej marki możemy spotkać nie tylko w Europie czy Chinach, ale również na drogach południowo-wschodniej Azji oraz Bliskiego Wschodu. Marka ta posiada trzy ośrodki badawczo-rozwojowe w Chinach. Zlokalizowano je w:

 • NingBo,
 • HangZhou i
 • Szanghaju

Europejskie centrum R&D Zeekr mieści się w Göteborgu (Szwecja).

W 2023 r. Geely Holding sprzedał globalnie 2,79 mln samochodów, w tym 980 tysięcy elektrycznych. Jest siódmym co do wielkości producentem aut EV w Chinach, a pierwszym, jeśli chodzi o globalizację. W Europie, poza UE, Geely posiada dwie fabryki – na Białorusi i Wielkiej Brytanii. Jak zapewnił w jednym z niedawno przeprowadzonych wywiadów dyrektor zarządzający holdingu An Cong Hui (chin. 安聪慧), aspiracją grupy Geely jest stanie się „Volkswagenem w erze nowych pojazdów energetycznych”, firmą posiadającą w swojej ofercie szeroka gamę marek, od przystępnych cenowo po luksusowe.

Źródła:

 • chejiahao.autohome.com.cn
 • baijiahao.baidu.com
 • zeekrglobal.com

Auta na kredyt bez zaliczki

Władze kraju starają się podtrzymywać spadającą dynamikę sprzedaży samochodów, co nie jest

łatwe ze względu na “wojnę” cenową i ostrożność konsumentów, twierdzą analitycy rynku. Ta „wojna” dotyczy głównie kilku marek, takich jak:

 • Tesla China (chin. 特斯拉中国),
 • BYD (chin. 比亚迪), czy
 • NIO (chin. 蔚来汽车),

cieszących się największą popularnością, szczególnie wśród młodych nabywców. Jednak w walkę o klientów poprzez obniżanie cen aut wciągniętych jest, jak się ocenia, ponad 40 marek.

Jednocześnie polityka stosowana dotychczas w celu stymulowania konsumpcji przestała już wystarczać. W zeszłym roku zakończył się 13-letni program dotacji na zakup samochodów nowej energii (NEV). Na przestrzeni ostatnich czterech latach wprowadzono pakiety ulg podatkowych dla producentów i kupujących ekologiczne samochody o wartości ponad 532,74 mld RMB (ok. 293,79 mld PLN).

Wzrost sprzedaży samochodów ogółem na tym największym na świecie rynku motoryzacyjnym spadł do jednocyfrowego poziomu, kontrastującego z ostatnim rekordem 15,9% z 2016 roku. W tym samym czasie bardzo silnie rośnie sprzedaż samochodów elektrycznych. W 2023 r. wzrost ten wyniósł 36,2% rok do roku.

Ludowy Bank Chin (chin. 中国人民银行), w porozumieniu z Państwową Administracją Nadzoru i Regulacji Finansowych (chin. 国家金融监督管理总局), działając na rzecz dalszego pobudzania przemysłu motoryzacyjnego oraz gospodarki, zmienił z dniem 1 kwietnia obowiązujące od 2017 r. zasady przyznawania kredytów samochodowych przez instytucje finansowe (Zawiadomienie o dostosowaniu zasad dotyczących kredytów samochodowych, chin.《关于调整汽车贷款有关政策的通知》). Zniesiono wymóg minimalnych wysokości przedpłat dla konsumentów kupujących nowe auto w kredycie/leasingu. Poprzednio obowiązująca minimalna stawka przedpłaty wynosiła 15% dla pojazdów nowej energii, 20% dla tradycyjnych spalinowych i 30% dla samochodów używanych. Obecnie instytucje finansowe mogą niezależnie, samodzielnie określić warunki zaliczki i oprocentowanie kredytu w oparciu o zdolność kredytową i możliwości spłaty pożyczkobiorców.

To sformalizowanie już wcześniej obserwowanej sytuacji, kiedy to firmy zajmujące się leasingiem samochodowym zaczęły oferować nabywcom plany, dzięki którym mogli oni odjechać nowym autem bez konieczności wpłacania jakiejkolwiek zaliczki. W tych przypadkach, różniących się od zwykłych kredytów samochodowych, pojawiała się trzecia strony umowy, którym był producent samochodu.

Organy regulujące rynek zachęcają również instytucje finansowe do zmniejszenia lub całkowitej rezygnacji z przedpłaty w przypadku kredytów w procesie wymiany starych samochodów na nowe. Widzialna ręka państwa zawsze czuwa.

Źródła:

 • 163.com
 • new.qq.com
 • autohome.com.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button