Wiadomości

Zamknięto nielegalną fabrykę tofu

WUHAN – Policja miasta Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, zamknęła nielegalną fabrykę produkującą tofu i rozprowadzającą je w podrobionych opakowaniach. Tofu sprzedawano w prowincjach Hunan i Hubei przez kilka ostatnich miesięcy.Hao Jinqi, urzędnik agencji przemysłowej i komercyjnej w Dongxihu, dzielnicy Wuhan, powiedział dziennikarzom China Daily, że agencja zorganizowała nalot na mieszczącą się w rejonie Zhanggongdi nielegalną fabrykę po potwierdzeniu otrzymanych doniesień.

“Znaleźliśmy sprzęt produkcyjny o wartości ponad 300 000 yuanów (około 45 000 dolarów) oraz surowce do wyrobu tofu”, powiedział Hao.

Firma Dean Fa Food Co Ltd, z siedzibą w prowincji Jiangsu, która produkuje oryginalne Qianhye Tofu, powiadomiła agencję, że ktoś podrabia ich produkty i powoduje tym samym od maja tego roku gwałtowny spadek sprzedaży w prowincjach Hunan i Hubei.

Opakowanie nielegalnego tofu było łudząco podobne do oryginalnego. Fałszerze podrobili nawet znaki laserowe firmy. “Maszyna do druku laserowego kosztuje około 8 milionów yuanów i wymaga dużo miejsca”, powiedział Yang Shuaifeng, pracownik Dean Na Food.

Agencja wysłała grupę funkcjonariuszy w celu przeprowadzenia inspekcji fabryki niezwłocznie po otrzymaniu raportu.

Władze znalazły w fabryce czterech pracowników, którzy używali podrobionych opakowań. Fabryka natychmiast została zamknięta.

Fabryka należy do człowieka imieniem Zhou, który zeznał, że nie ma nic wspólnego z firmą Dean Na Food w Suzhou i że korzystał z podrobionych opakowań zakupionych przez internet.

“Warunki sanitarne w tego typu niezarejestrowanych fabrykach z reguły nie spełniają norm, produkty często powodują infekcje gastryczne”, powiedział Pan Siyi, dziekan katedry badań i technologii żywieniowych na Uniwersytecie Rolniczym w Huazhong.

“W przypadku nielegalnej fabryki tofu w Wuhan mamy więc do czynienia z dwoma przestępstwami: z fałszerstwem i nielegalną produkcją”, powiedział dziekan.

Bezpieczeństwo żywieniowe jest obecnie w Chinach tematem bardzo na czasie. Kontrole urzędowe i wysokie grzywny nie są w stanie ani zahamować masowej produkcji niebezpiecznej żywności, ani zachęcić konsumentów do uważniejszego przyglądania się kupowanym produktom.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button