Wiadomości

Zapowiadany spadek wartości nieruchomości o 20%

PEKIN – Ceny nieruchomości w Chinach w pierwszym kwartale przyszłego roku mogą spaść nawet o 20%, to konkluzja raportu przygotowanego przez pekiński Uniwersytet Ludowy Chin (Renmin University of China).

Trudności finansowe deweloperów mające swoje źródło między innymi w działaniach władz centralnych schładzających przegrzewający się, silnie spekulacyjny rynek nieruchomości w Państwie Środka, a także korekty polityki monetarnej, spowodują obniżenie obowiązujących obecnie cen nieruchomości. Wedle autorów raportu spadek cen nieruchomości nie skończy się “twardym lądowaniem” dla całego rynku nieruchomości.

W tym roku ceny nieruchomości w 70 największych miastach chińskich wzrosły o 8,6% licząc rok do roku. Początek tego roku zwiastował znacznie wyżki podwyżki cen, jako, że w kwietniu średni wzrost cen wynosił 12,8%.

Opublikowanie wyników raportu w realiach chińskich może oznaczać, że władze w Pekinie zdecydowały jaki będzie poziom cen nieruchomości w ChRL na wiosnę przyszłego roku. To duży komfort zawiadować gospodarką, w której dowolne parametry można sobie ustalić z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest spora szansa, że model chiński zacznie znajdować coraz większe rzesze politycznych naśladowców. Rzesze – nomen omen.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button