Wiadomości

Zastaw się a postaw się, chiński rząd trwoni pieniądze

PEKIN – Rząd centralny Chin wydał w 2010 roku 6,17 miliarda yuanów (ponad 3 miliardy złotych) na kupno i utrzymanie samochodów służbowych dla urzędników, podało dzisiaj Ministerstwo Finansów.

Z oficjalnych danych wynika również, że w roku 2010 wydano ponad 3 miliardy yuanów na spotkania chińskich oficjeli z gośćmi zagranicznymi, zarówno w Chinach jak i poza ich granicami.

Wielu Chińczyków jest zdania, że kwoty pieniędzy wydawane na luksusowe samochody oraz w celu "estetycznej oprawy" spotkań dyplomatycznych są stanowczo zbyt wysokie.

"Dane podane zostały właśnie w tym celu, aby opinia publiczna dowiedziała się, na co idą pieniądze z podatków i dlaczego", powiedział dziennikarzom Jiang Hong, naukowiec pracujący dla jednego z centrów sondażowych związany z Shanghai University of Finance and Economics.

Znaczne wydatki władz na samochody oraz spotkania zagraniczne są przez wielu uważane za jądro korupcji politycznej w Chinach.

Źródło: China Daily 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button