Wiadomości

Zatrzymano podróbki butów na Euro 2012

GDAŃSK – Ponad 31 tysięcy par tzw. korkotrampków, ze znakiem towarowym EU2012 znaleźli celnicy w Gdańsku podczas kontroli kontenera z Chin. To największe w Polsce wykrycie towaru naruszającego prawa własności związane z Mistrzostwami Europy UEFA EURO 2012.

Pod koniec stycznia, przy rewizji kontenera, który do gdańskiego portu przypłynął z Chin, celnicy zobaczyli na pozór zwykłe korkotrampki. Jednak postanowili dokładniej przyjrzeć się przesyłce.

– Okazało się, że wewnątrz znajdują się podobne korkotrampki, jednak ze znakiem “EU 2012” oraz symbolem piłki nożnej. Odbiorcą towaru o fakturowej wartości niemal 100 tysięcy zł, miała być firma z Ukrainy. Służba Celna szacuje, że wartość towaru może być wielokrotnie większa, nawet milion zł – wyjaśnia Marcin Daczko, rzecznik prasowy Izby Celnej w Gdyni.

Wobec podejrzenia, że towar może naruszać prawa własności intelektualnej UEFA, funkcjonariusze zwrócili się do kancelarii prawno-patentowej reprezentującej w Polsce Unię Piłkarską o opinię. Buty natomiast zostały złożone w magazynie Izby Celnej w Gdyni.
UEFA wniosła o zatrzymanie towaru i podjęła działania mające na celu niedopuszczenie “podróbek” na rynek.

Jest to już drugie w Polsce wykrycie towaru naruszającego prawa Euro 2012. W marcu ubiegłego roku, w porcie w Gdyni, celnicy udaremnili przywóz ponad 10 i pół tysiąca par butów sportowych ze znakiem “Euro 2012”. Właściciel znaku towarowego także wnioskował o ściganie i w konsekwencji towar naruszający prawa własności intelektualnej nie trafił na rynek.

Źródło: trojmiasto.pl

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button