Wiadomości

Zdesperowany robotnik truje się

Robotnik wędrowny z Hebei popełnił samobójstwo pijąc toksyczną substancję po tym jak jego pracodawca odmówił wypłacenia mu kilku tysięcy yuanów należnej wypłaty tuż przed Chińskim Nowym Rokiem.Liu lat 45, niewykwalifikowany robotnik pracujący w firmie zajmującej się transportem węgla w Xinglong zmarł 29 stycznia w wyniku wypicia 70 gramów ciekłego pestycydu, którego już 5 gramowa dawka jest śmiertelna dla człowieka. Właściciel firmy, w której pracował desperat, niejaki Wang Hai wypłacenia w ramach należnej pensji kwoty 3200 yuanów (około 1600 złotych). Nie wiadomo co było przyczyną takiej decyzji Wanga. Wiadomo zaś, że Liu trzykrotnie upominał się o wypłacenie tych pieniędzy. Za trzecim razem przyniósł ze sobą butelkę z ciekłym pestycydem i zagroził, że wypije jej zawartość jeśli Wang nie spełni jego żądania. Wtedy Wang miał odpowiedzieć, że jeśli Liu wypije truciznę to otrzyma dwa razy tyle o ile się upomina. Liu wypił duży haust płynu, po czym zemdlał. Pomimo pomocy lekarzy konał przez kilkanaście dni bez nadziei na ratunek.

Opieka zdrowotna w Chinach jest odpłatna. Rodzina Liu musiała zapłacić 2000 yuanów dziennie za pobyt krewnego w szpitalu. Kwota ta stanowiła równowartość wszystkich ich oszczędności. Przedsiębiorca Wang natychmiast zaoferował pomoc finansową w kwocie 20 000 yuanów, nie omieszkał jednak poprosić krewniaków Liu o podpisanie stosownego weksla.

Kiedy okazało się, że Liu zmarł w wyniku zatrucia Wang natychmiast zaoferował rodzinie zmarłego rekompensatę w wysokości 260 000 yuanów.

Przypadek Liu jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Dla przykładu co najmniej 144 robotników wędrownych zostało ciężko pobitych we wrześniu w prowincji Shaanxi ponieważ żądali oni wypłaty swoich zaległych pensji.

Dla zapewnienia wypłat pensji dla robotników wędrownych przed Chińskim Nowym Rokiem Rada Państwa ChRL poprzez swoje agencje zwróciła się do odpowiednich instytucji państwowych oraz prywatnych przedsiębiorstw o podjęcie wszelkich koniecznych kroków dla uniknięcia jakichkolwiek sporów związanych z niewypłaconymi wynagrodzeniami. Przedstawiciele gmin i powiatów zostali zobligowani do niezwłocznego wypłacania wynagrodzeń robotnikom wędrownym w przypadku jakichkolwiek problemów firm działających na ich terenie z regulowaniem zobowiązań wobec pracowników. Właściciele takich firm mają zostać ukarani konfiskatą majątków oraz zakazem podejmowania działalności gospodarczej w przyszłości.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button