Wiadomości

Zdrowia, szczęścia i pieniędzy

Dziewczynka imieniem Yanyan otrzymała na 12 urodziny nietypową biżuterię. Być może dorastająca dziewczynka wspomniała kiedyś rodzicom o pragnieniu posiadania biżuterii, która jest przecież marzeniem każdej młodej niewiasty. Jeśli tak było, to rodzina Yanyan mylnie zinterpretowała życzenie dziewczynki.

Wśród mniej znanych chińskich tradycji znajduje się zwyczaj robienia wisiorków i naszyjników z banknotów złożonych w misterne kształty i wzory wedle prawideł japońskiego origami. Papierowe ozdoby wręcza się solenizantom wraz z życzeniami dobrobytu i długiego życia.

Wisiorki sprezentowane Yanyan warte są tysiące yuanów. Sporządzono je z banknotów o nominałach 50 i 100 yuanów.

Nietypowe prezenty wyprodukowane zostały przez lokalną firmę zajmującą się ozdobnym pakowaniem prezentów. Kolorowe banknoty zgrabnie poskładano i połączono bez użycia kleju, aby można je było później rozłożyć bez uszkadzania cenny – było, nie było – papierków. Ozdoby mają różne kształty i rozmiary, dominują motywy roślinne.

 


 

Chińczycy często obdarzają się na wzajem pieniędzmi z okazji świąt prywatnych czy państwowych. Tego typu prezenty symbolizują długie i dostatnie życie. Co kraj to obyczaj, rzec by można. Jestem jednak pewien, że wszystkie te kompozycje banknotowe przebiłby w oczach Yanyan prezent taki jak Barbie w stroju księżniczki, albo wróżki na przykład….

 

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button